TEK KİŞİLİK MUHALAFETİN ANLAMI

Muhalafet, bir fikre , bir düşünceye veya ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda bir  yaklaşıma  karşı olmak şeklinde tarif ediliyor. Yine  birisinin  bir siyasi parti içinde karşı olduğu  bir uygulama varsa , yalnızca  o uygulamaya  da muhalefeti söz konusu olabiliyor.  

 

AKP içinde eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif  Şener , özelleştirmede bir uygulamaya karşı çıkmıştı. Kararnameyi imzalamadı. Ancak AKP ve hükümetin yanlış yaptığını da hiçbir şekilde, medyada ve  kamu oyu önünde tartışmadı. Sonra da içinde olmak istemediği bir siyasi partiden tekrar aday olmadı.

 

 

Yine AKP içinde tek kişilik muhalefetler de oldu.. Emin Şirin ve Turhan Çömez , partinin etik değerlerini ve uygulamalarını , yaklaşımını benimsemedikleri için muhalafet ettiler. Ayrıldılar.

 

CHP ‘de bu muhalafet ve özellikle tek kişilik muhalefet hep oluyor. Tek kişide olsa, bazı medya bunu bir muhalafet olarak işliyor. Ancak dikaktimizi çeken husus , bu muhaliflerin niye muhalafet yaptıklarıdır .

 

CHP’ nin yetkili kurulları var.. Örneğin parti meclisi, CHP’nin kurultaydan sonra en yetkili organıdır. Ayrıca Merkez Yönetim kurulu var… Meclis gurubu var.. Gurup başkanvekilleri var.

 

Örneğin parti meclisi basına ve dinleyiciye  kapalıdır. Burada muhalif fikirlerden de parti yararlanır. Yani parti içinde muhalif fikirler olabilir.. Mutlak olan bu muhaif düşünenlerin amacı da partiye daha iyi bir gelecek sağlamaktır. Bu düşüncelerden parti yararlanır. Bu gibi muhalafet yapıcı muhalafettir. Buna karşılık , eline kağıt kalemi alan , CHP ve yönetimi suçlayan açıklamalarla , basın toplantılarıyla muhalafete başlıyorsa, Bunu altında bir bit yeniği var demektir.

 

ÖRGÜT YUTMUYOR

 

Bu şekilde muhalafete soyunananlara, örgütte şu soruyu soracaktır ? ‘’Kendiniz de örgütte üst düzeyde yönetimde bulundunuz ?  Yanlışlar varsa orada neden düzeltmediniz ? ‘’ Veya bu yanlışları bile bile neden devam ettiniz ?

 

CHP içinde Muhaliflerin , parti içindeki ağırlığı yok dencek kadar azdır. CHP örgütü artık partiyi korumada daha titiz davranıyor. Örgüt muhalafetin gerçek nedenini , özellikle kişisel sebeplere bağlı muhalefet edenleri iyice tanıdı. Bu açıdan çoğu kez  muhalefet edenler , bilmeyerek partinin daha birlik içinde olmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yine CHP örgütü şu hususları çok iyi tespit etmiştir :

 

1)CHP’ de zaman zaman  muhalif olarak çıkanların bir  kısmı  seçimlerde  marjinal sınırda kalmışlardır.Yani milletvekili seçimlerini az oyla kaybetmişlerdir.

Bazıları da ilk sırada  yer aldıkları halde seçilememiştir.

 

Eğer şimdi muhalafet olarak harcadıkları çabayı , seçimler sırasında harcamış olsalardı, seçilmiş olacaklardı. O zaman da muhalafet yapmak akıllarından geçmeyecekti. Kaldı ki seçimi kaybettiği halde , partiye şimdi daha çok hizmet edenlerin oranı yüzde 99 ‘dur.

 

2) Örgüt, kişisel amaçlı muhalefetin , partiye zarar getirdiğine inanıyor. Bu tür yıkıcı muhalafet seçimler sırasında  partili olmayan ve fakat partiye oy verebilecek temayülde olanları engelliyor. Kararsızlar aslında önemsiz olan ve fakat medyada önemli gibi gösterilen bu muhalafetten çekinerek , partiye oy vermiyor.

 

 

DEMOKRASİ ANLAYIŞI

 

3) Yine örgüt, bu tartışmaları parti projelerini engellediğini düşünüyor. Bu nedenle yıkıcı muhalafet istemiyor. Yapıcı muhalafet istiyor.

 

4) Yönetimdeki kişilere karşı olan muhalafeti de daha çok rakip partilerin işine yarıyor. Muhalifler onlarla aynı parelele düşüyorlar.

 

Gerçekte ise , yönetim deki insanları da Kurultay seçti. Bir dahaki kurultaya kadar bu insanları reddetmek veya bu insanlara karşı yanlış ithamlarda bulunmak , partiyi yıpratıyor. Ayrıca kurultaya karşı da saygısızlık oluyor. Anti demokratik oluyor.

 

5) Nihayet , AKP yönetimi bu günde çok başarısızdır.. Türkiye krirtik bir dönemden geçiyor… Terör tırmandı. Dış politikada  tam bir teslimiyetçilik yaşanıyor. Malezya örneği ve mahalle baskısı tartışılıyor. Bir türban için yeni anayasa naraları atılıyor. Ekonomide dış açıklar kan kaybına neden oluyor. Millet bu şartları bilerek ‘’AKP ‘ ye sen bozdun sen düzelt … ‘’ diye avans verdi. Ancak AKP ‘nin başarı şansı görünmüyor. 

 

MHP ,de  Gül’e destek vererek  gerçek niyetini ortaya koydu. 

 

Bu şartlarda Laik Cumhuriyeti koruma ve kollama misyonu tek başına CHP’ ye yüklenmiş oldu. Örgüt diyor ki  Muhalafet edenler herşeyden  CHP bu misyonunu iyi hesap etsinler.  Bu misyona zarar vermek , Türkiyenin geleceğine zarar   vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir