SÖMÜRÜNÜN ADI: YÜKSELEN EKONOMİLER

Küreselleşme ile birlikte, bazı gelişmekte olan ülkelere ‘’yükselen ekonomiler ‘’denildi. Bu tabiri literatüre Goldman Sachs’ın baş ekonomisti Jim O’Neill soktu.  Yükselen ekonomiler finans sektörünün çok hoşuna gidiyor. Çünkü yükselen ekonomilerde piyasaya ve hatta siyasete sıcak para ve spekülatif sermaye hakimdir. Bu ülkelerde sermaye piyasası daha çok kazandırıyor. İşçi ücretleri ucuzdur.  Yabancı sermaye karlı şirketleri ve bankaları kolayca satın alıyor. Bu ülkelerde yabancı sermayenin doğrudan ve sıfırdan yatırım yapması bürokrasiye tabi iken, sıcak para hiçbir kısıtlama ile karşılaşmıyor. Bankaların ve kamu altyapılarının yabancıya satılması kolaydır. Üstelik yabancının aldığı bankaların, işletmelerin ve kurumların dışarıya kar transferinin önünde hiçbir engel yoktur.  

 

 

Dahası da bu ülkelerin çoğu cari açık veriyor. Bu ülkeler cari açık verdiğinde elbette ki bunlarla ticaret yapan gelişmiş ülkeler ve spekülatif sermaye ihraç edenler de cari fazla verecektir. Bu şartlarda finansçıların ve spekülatif sermayenin  sömürdükleri bu ülkeleri ne  kadar göklere çıkarsalar yeridir!  

Yükselen ekonomiler ile ilgili çeşitli sayılar var… ABD Ticaret departmanına göre, Çin bölgesi ve 9 ülke olmak üzere toplam on ekonomi yükselen ülke kategorisinde sayılıyor.

 

 

                      YÜKSELEN EKONOMİLER

 

 

ÜLKE                         SATINALMA GÜCÜ                                    DIŞ ÖDEMELER

                                   PARİTİSİNE GÖRE GSYH ( DOLAR)                   DENGESİ

.           .                       .                                                                      .           .                      

ÇİN                                         7.519                                                              FAZLA

TAYVAN                             35.227                                                              FAZLA

HİNDİSTAN                          7.519                                                              AÇIK

ENDONEZYA                       4.394                                                              AÇIK

GÜNEY KORE                   29.836                                                              FAZLA

TÜRKİYE                            13.464                                                              AÇIK

POLONYA                          18.936                                                      AÇIK

MEKSİKA                           14.430                                                      AÇIK

BREZİLYA                          11.239                                                              AÇIK

ARJANTİN                         15.854                                                      FAZLA

GÜNEY AFRİKA                10.498                                                      AÇIK

 

Yükselen ekonomiler içinde Çin , Güney  Kore ve Arjantin cari fazla veriyor. Diğerleri cari açık  veriyor. Üstelik , Türkiye, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan’ın cari açıkları giderek  büyümektedir. Dahası yükselen ülkeler bu cari  açığın finansmanında  da giderek daha riskli yöntemler kullanmaktadır. Özellikle sermaye hareketlerinin yavaşlaması bu ülkelerin dış borçlarını hızla artırmıştır.

Yükselen ekonomileri  değerlendirenler , bu ülkelerin bu günkü  göstergelerine bakmakta ve gelecekte bu ülkelerin çoğu  gelişmiş ülkeleri geride bırakacağını söylemektedirler. Cari açık veren ülkeler için teknik olarak böyle bir realite yoktur. Çünkü bu ülkeler cari açığı yatırım yapmak için vermiyor. İç tasarruf eksiğini ve Ticaret açığını kapatmak için veriyor.

İki örnek vermek istiyorum…

Bir … Türkiye gibi Cari açık veren ülkeler , bu açığı dış borçla veya varlıklarını satarak kapatmıştır. Bu günkü göstergeleri iyidir. Ancak bu varlık satışlarından dolayı karlar  dışarıya gitmektedir. Dış borçları artmaktadır. Bu süreç sürdürülemez. Sermaye hareketleri iyice sınırlanınca , dünya da para  bolluğu bitince bu ülkeler tökezleyecektir. Büyüme  yerine dışarıya daha çok kaynak çıkacağı için yoksullaşacaklardır.  Sivri sinek ısıracağı yeri önce bir sıvı ile uyuşturmaktadır. Sonra ısırmakta ve acı vermektedir. Spekülatif sermaye de şimdi aynısını yapıyor.

İki .. En fazla cari fazla veren Çin’ de aslında  ABD’ ye çalışmaktadır. Çünkü kendisi 250- 300 dolara işçi çalıştırmakta ve ABD’ ye ucuz mal satmaktadır.  ABD ise özellikle çelik sanayi gibi sektörlerde 4 – 5 bin dolara işçi çalıştırmakta ve Çin’e satmaktadır. Dahası Çin ABD dolarlarını tekrar düşük faizli  ABD’ hazine bonolarına  yatırmaktadır.  Yani ABD’ Çin’i çifte kaymaklı olarak sömürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir