Kripto Paranın Serap Etkisi

Thodex kripto para İnternet sitesine 20 nisandan beri erişilemiyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK ) Thodex’in tüm hesaplarını bloke etti. Kripto paralar yeniden sorgulanmaya başlandı.

Dünya da ilk tutan ve en büyük hacimli olan kripto para Bitcoindir. Ne kadar büyük bir  spekülasyon yarattığı  22 Mayıs 2010  ‘Bitcoin Pizza Günü’ olarak tarihi kayıtlara geçmiştir.

O gün Bir pizza satıcısı 2 kutu pizza ‘yı 10 bitcoine sattı ve  aldığı  bu bitcoinleri 41 dolara  bozdurdu.Eğer 10 bin adet bitcoini bozdurmayıp , saklasaydı on yıl sonra ,Mart 2021 değeri 552 milyon dolar olacaktı.

Türkiye de ;

23 Nisan 2016 tarihinde 1 bitcoin fiyatı 1,27 lira idi. 10 Nisan 2021 de 460,62 liraya çıktı. 5 yılda değeri yüzde 36 bin arttı. 

Elektronik para , şifreli para , sanal para olarak  ta adlandırılan  Kripto paralar sahibinin emriyle el değiştirir. İnternet ortamında saklanır. Bir resmi otorite ve Hükümetler tarafından yönetilmeyen ve denetlenemeyen sanal paralardır.

Milyon dolarlık Kripto parası olanlar zengin midir ? Kendi dünyasında kendi beyninde zengindir. Relaite de ise Zenginlik paranın  satın alma gücüyle ölçülür. Mal ve hizmet satın alabilmek için , satıcının istediği parayı vermek zorundasınız.

Kripto para’lar arası alım ve satım işlemleri , alım-satım platformlarından yapılıyor. Ancak bu paraların mal ve hizmet alımında geçerliliği çok çok sınırlıdır.

Türkiye de binlerce , milyonlarca firma içinde , bazı sektörlerde yalnızca bir veya birkaç firma kripto para kabul ediyor.

Arabanızı evinizi  Eğer alıcı da  kabul ederse anlaşarak kripto para ile satabilirsiniz. Ancak satışı noterden yapmanız gerekir. Ayrıca hiçbir bayi kripto para ile araba satışı yapmıyor. Ev satışı içinde  elbette tapu tescili gerekiyor.

Kripto paraların yasal altyapısı yoktur. Vergi sorunu çözülmemiştir.

Terör , kaçakçılık . kumar , mafyasal işlemler için kullanmaya müsaittir.Bu durumlar hükümetleri düşündürüyor.  Hükümetler eninde sonunda bu paraları kontrol düzeni getirecek veya yasaklayacaklardır. Mamafih ; . Çin 2014 te bitcoin ticaretini yasakladı.

Türkiye ‘de Bitcoin için yasal altyapı Yasal bir sınırlama yoktur. Ancak Merkez Bankası , bu tür kripto paranın para yerine kullanılmasını yasakladı.

Cumhurbaşkanlığından da  kripto para ya ilişkin düzenleme yapılacağı açıklandı.  Yine MASAK, ta  SPK’nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Kripto paraların , spekülatif boyutu , ekonomik istikrar için yüksek risk barındırıyor. Her ne kadar herkesin ayrı şifresi var ve zincirleme bir kayıt sistemi olsa da tek tek hesapları hekleme riski yüksektir. Dahası sistemi kuranların her zaman istismar etme olasılığı vardır .

Aslında , dünya para sistemi  altın standardından koptuktan sonra ve dolardaki istikrarsızlık nedeni ile zaten  üstümüzde saatli bomba gibi duruyor. Bunun üstüne birde kripto para sorunu bindirdi.

Bu şartlarda Dünya yeni bir para sistemine gitmek zorundadır .Bunu Birleşmiş Milletler ve İMF’ de dile getirdi.  Yeni dünya para sisteminde önce  istikrarı bozan bu tür Sanal paralar yasaklanmalıdır.  Sonra   Ekonomik istikrarı yüksek ve parası konvertibl olan , aynı zamanda demokratik olan ülke paralarından ağırlıklı olarak oluşacak bir sepet para birimi olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir