Sona Doğru…

Sona Doğru ( All Is Lost),  2013 ABD yapımı sinema filmidir.  Okyanusta  teknesi yara alan bir adamın tek başına hayatta kalma mücadelesini anlatır. Oyuncusu Robert Redford ‘dur. Bu günkü iktidarın durumuna çok uyuyor.

Bu gün 23 Nisan , yüksek enerjili bir yazı yazmak isterdim.  Ama bulunduğumuz ortamda iyimser olmak , aşırı safdillik olur.

Her şeyden önce Ekonomik anlamda Türkiye bir sona doğru hızla ilerliyor. Bu son ya AKP’ nin sonu olur veya hepimizin sonu olur. Ekonomik anlamda elbette devlet batmaz ve fakat halk sürünür.

AKP’nin sonunu anketler gösteriyor. 2018 seçimlerinden sonra , 2023 seçimleri için , 2018 yılında 4 , 2019 yılında 28 , 2020 yılında  53 ve 2021 yılında da 21 anket yapıldı. ( Toplam 106 anketin tamamı   Vikipedi de var)

Siyasi partilerin nerede olduklarını görebilmek için en son 2021 yılında  yapılan 16 adet kararsızlar dağıtılmamış ve 21 adet kararsızlar dağıtılmış anket ortalamasını  kriter olarak almak gerekir.

1.2018 Milletvekili genel seçimlerine göre Cumhur ittifakının oy kaybı 8,68 yüzdelik puan olarak görünüyor. Millet itifakının oyunu söylemeye gerek yok , çünkü iktidara hayır diyenler ,demokrasi isteyenlerdir. Dolayısıyla Cumhur ittifakının karşısında olan her partiyi zımni demokrasi ittifakı içinde görmek lazımdır. Bu takdirde zımni demokrasi ittifakının oy oranı da  yüzde 55 ‘tir. Diğer partiler içinde yer alan Vatan partisi , AKP’ yi desteklemeye başladı ve dağıldı.

Cumhur ittifakının oylarının erimesi , siyasi iktidarda ve MHP’ de  panik yarattı. Bu paniği CHP’  genel başkanı ve bazı milletvekilleri için açılan soruşturmalardan , düzenlenen fezlekelerden anlıyoruz. HDP’ nin üstüne gitmesi ve özellikle MHP genel başkanının Anayasa mahkemesini kapatalım demesinden anlıyoruz.

2.İktidar için kaçınılmaz son, Başkanlık sisteminin getirdiği sorunlar nedeni ile de tırmandı. Başkanlık sistemi ile parlamento ve hükümetin denetimi kaldırıldı.   Tek cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye yönetilmeye çalışılıyor. Bu nedenle devlet ve bürokrasi tıkandı. Devlet parti devleti oldu. Türkiye insan hakları ve siyasi özgürlükler endeksinde özgür olmayan ülke statüsüne geriledi. Ağzını açana Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açılıyor. Oysaki Cumhurbaşkanı aynı zamanda AKP genel Başkanıdır. Bu durumda AKP imtiyazlı parti oluyor. Bütün bu nedenler le halk aynı zamanda başkanlık sistemini de istemiyor.

Öte yandan , 2019 ve 2020 yılında yapılan 6 adet te sistem tercihi anketi yapılmış. Bunların ortalaması olarak ;

  • Cumhurbaşkanlığı sistemini tercih edenlerin oranı ; yüzde 37,41 ,
  • Parlamenter sistemi tercih edenlerin oranı ; yüzde 56,63
  • Fikrim yo diyenlerin oranı ; yüzde 5,96 .

Eğer seçmenin yüzde 56,63’ü , başkanlık sistemini istemiyorsa , AKP ‘ye neden oy versin ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir