IMF KUŞATMASI NEREYE KADAR?

Mark Mobious ‘un şirketi Türkiyeye 4 milyar dolar kısa vedeli para yatırmış.. Mobious ‘’ IMF küresel yatırımcılar için objektif bir ölçü sağlıyor.. Türkiye de IMF sayesinde uluslararası inandırcılığa sahip oluyor.’’şeklinde de konuşmuş.

 

Bu IMF ne yapıp – yapıyor.. Ya kendisi veya başkası aracılığı ile  IMF’ nin vazgeçilmez olduğunu  söylüyor.  Türkiye ye kısa vadeli fon getiren yabancılar  yanında içeride de  her kesimde adamı var. Aslında Bunlar ABD’ nin yandaşları.. Zira IMF ‘nin kendisi de ABD güdümünde bir fondur.

 

Türkiyenin siyasi ve ekonomik çıkarlarına dokunmadıkları sürece AB ‘ye veya ABD’ ye kimse itiraz etmiyor.. Ancak IMF’ nin bulunmasının artık Türkiyenin çıkarlarına aykırı olduğu ortaya çıktı.

 

 

1)AKP hükümetinin plan – programı olmadı. Tüm ekonomik politikaları IMF dikte ettiriyor.. IMF ise 6 yıldır  yıldır aynı ‘’ geçiş programı ‘’ nı uygulatıyor. 2001 yılında yapılan geçiş programı , adından da anlaşılacağı üzre , krizden istikrara geçiş için yapılan bir acil programdır. Bu güne kadar geldiğine göre , demekki IMF Türkiye de krizin bittiğine , istikararın geldiğine inanamıyor.. Eğer deseydi ki , Bir yapısal dönüşüm programı uygula , bir sanayileşme programı uyguladı , elbette hükümet bunu yapmak zorunda kalacaktı.

 

HASTA OLMAYANA DOKTOR GİDER Mİ ?

 

Son beş ayda Türkiye ye  giren yabancı sermayenin , 13.8 milyar doları özel sektörün aldığı dış borçlar , 3.3 milyar doları bankaların almış oldukları dış kredi , 7.1 milyar doları  portföy yatırımı ve 9.6 milyar doları da banka ve şirket satın almak için gelen doğrudan yatrımlar şeklinde olmuş. Yeni yatırım yapmak için gelen sermaye yok.. Neden Yok ? Çünkü  sıcak para riski ve kırılganlığı artırdı.. IMF reçeteleri , halkın fakir ve yoksul kalmasına neden oldu.. Yoksulluk Sosyal anarşi ve terörün artmasına neden oldu … AKP hükümeti döneminde yolsuzluklar arttı.. Yabancı sermayenin  uzun vadeli yatırım yapıp risk alması mümkün değil.. Bu nedenle de gelmiyor.

 

Kaldı ki risk alacak ciddi yabancı yatırım sermayesi , IMF ‘nin olduğu ülkeye gitmez.. Çünkü istikrarlı ülklered IMF yoktur.. Eğer Türkiye de istikrar sağlandıysa , IMF neden var ? Hasta olmayanın ayağına doktor neden gitsin ?

 

IMF ‘ DEN ÇOK IMF’CİLER VAR

 

Yüksek faiz olduğu sürece , dalgalı kur sistemi çalışmıyor..

 Yüksek faiz cazibesi sıcak parayı çekiyor.. Sıcak döviz  girdikçe de , döviz bollanıyor.. Döviz kuru düşüyor. Dolar 1.26 ya geriledi.

 

Döviz kurları düşünce , ihracatta  rekabet gücümüz azalıyor.. Ayrıca ithalat ucuzladığı için herkes aramalı ve hammaddeyi  içeride üretmek yerine , ithal etmeyi tercih ediyor.. Bu defa da cari açık artıyor.

 

Bu açığı önlemenin yolu kuru artırıp , normal denge düaeyine getirmektir.. Eğer faizler yüksek olmasaydı bu işi dalgalı kur sisitemi yapacaktı .. Ayrıca sisitem çalışmadığı gibi , Merkez bankası da ‘’ piyasaya müdahale sayıp ‘’ kura müdahale etmiyor..

 

MB devekuşu gibi kafasını kuma sokmuş.. Hani piyasa varsa faiz niye bu kadar yüksek ? vadeli döviz işlemleri piyasası mı var ? Kaldı ki MB Kurlarda spekülatif düşüş ve artışlarda müdahale edeceğini açıklamıştı ? MB geçen sene ortasında  kur artışında  faizleri 4.5 puan artırıp kurların düşmesini sağladı. Şimdi düşerken neden müdahale etmiyor ?

 

IMF ‘NİN YERLİ TEMSİLCİLERİ

Bazıları , kura müdahale edilmesin , ‘’rekabet gücümüzü artırmak için , üertimde verimliliği artıralım ‘’diyor.

 

Verimliliği artırmak piyasa ekonomosinin , işletmeciliğin temel kuralıdır. Her ülke verimlliği artırmak için çalışır.. Biz verimliliği artırırken , Çin veya Hindisatn uyumayacaktır. Onlar da artıracaktır.. Ancak onlar  rekabette bizden ileri noktadan start alıyorlar.. Çünkü milli paraları değerli değil.

 

Kaldı ki , 2002 yılının ortalarında kurlar dengeye gelmişti… Merkez Bankası reel kur endeksine göre o günden bu güne YTL yüzde 60 değer kazandı.. Yani doların 1.30 dolayında değil 2  YTL dolayında olması gerekir..

 

Bu demektir ki ihracatçının ihracattan sağladığı her dolar için eline 2 lira geçmesi gerekir.. Maliyetleri enflasyon kadar arttı.. Buna karşılık geliri azaldı..  Dolar başına 2 lira yerine 1.3 lira alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir