FAKİR TURİST, ZENGİN TURİSTİ KOVAR

Eskiler turizm sektörü için ‘’altın yumurtlayan tavuk ‘’ derlerdi.. Sürekli Döviz ihtiyacı içinde olan ve 1979 yılında olduğu gibi bazen de 50 cent’  e muhtaç kalan bir toplum için bu yakıştırma çok yerindedir.

 

Elli cent kompleksi , Turgut Özal’ın Turizm sektörünü öncelikli sektör olarak ilan etmesiyle daha belirgin oldu.

 

Bu gün , Turizm sektörüne eskisinden daha fazla ihtiyaç var.. Çünkü 2006 yılında dış ticaret açığı 51.8 milyar dolar oldu.. Bunun 16.8 milyar dolarını turizm geliri ile kapadık.. Turizm geliri olmasaydı, cari açık bir o kadar daha fazla olacaktı. 

 

Ne yazık ki , turizm gelirimiz de azalmaya başladı.. 2005 yılında 18.2 milyar dolar olan turizm gelirimiz , 2006 yılında 1.3 milyar dolar azalarak 16.8 milyar dolara geriledi.

 

 

Bu senenin ilk altı ayındada geçen seneye göre farklı bir gelir yok.

 

Yeni ve daha lüks yatrımlar yapıldığı halde , Turizm sektöründe döviz gelriri artmıyor..

 

ZENGİN TURSİT NEDEN GELMİYOR..

 

Bunun önemli bir nedeni Türkiye’ye  artık zengin turist yerine fakir turistin gelmeye başlamasıdır.

 

Türkiye’de turizm sektörüne çok önemli yatırım yapıldı.. Diğer ülkelerle mukayese edersek , Türkiye’de daha lüks yatırımlar yapıldı.. Buna karşılık tersine zengin turist sayısında azalma oldu. Örneğin Avrupa’dan gelen  turist sayısı2006 yılında bir yıl önceki yıla  göre  yüzde 13 azaldı. Bağımsız Devletler Topluluğundan gelen Turist sayısı  ise yüzde 7 arttı. Bu durum paralı turistin azaldığını yerine daha az paralı turistin geldiğini gösteriyor..

 

             GELEN YABANCI TURİST SAYISI

 

 

2005

 

2006

 

Fark (%)

 

Avrupa

14.3

12.5

-13

Bağımsız Devletler Topluluğu

3.4

3.8

7

Asya  Ülkeleri

2.3

2.3

-1.3

Diğerleri

1.1

1.2

-0,9

 

Toplam

21.1

19.8

-6,2

 

Avrupalı turistin azalmasının bir nedeni , geçtiğimiz yaz 2006  Dünya Kupasının Avrupa da yapılmış olmasıdır.  Bir nedeni de AB ile ilişkilerin daha tartışmalı bir döneme girmiş olmasıdır.

 

Ancak bu yılın ilk altı ayında da durum değişmediğine göre , zengin tursitin azalmasında başka nedenler aramak gerekir.

 

Bir yabancı yat işletmecisi , İki yıldır Turizm bakanlığından iş çıkaramadığını söyledi. Turizm bakanlığı yerine Turizm müsteşarlığının ağırlık kazandığını söyledi. Ancak devlette bürokrasiyi geçemediklerini ilave etti. Bu durumun gelen Tursit sayısını etkilediğini belirtti.

 

ILIMLI İSLAM SÖYLENTİSİ

 

Yabancı gazeteler Türkiye’de ılımlı islam diye yazıp- duruyorlar.. Acaba bu durumda zengin tursiti etkilemiş

olabilir mi ?

 

Öte yandan terörün artması da turizm için önemli bir engel oluşturmuştur.

 

 

İktisatta bir kural var.. Kötü para iyi parayı piyasadan kovar.. Turizmde de , fakir turist zengin turisti kovar.. Zaten geçen sene yabancıların turlar vasıtasıyla yok  pahasına konaklaması , sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı yansıtıyor.

 

Yabancı tursitin düşük fiyatla tatil yapması, bizim vatandaşlarımız da , ‘’ ayırım yapılıyor.. Biz daha pahalı tatil yapıyoruz ‘’ diye kızdırıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir