DÜNYADA EURO ‘NUN TEK GALİBİ YTL OLDU

Son günlerde Döviz kurları düşmeye devam ediyor..

Kur düştükçe de finans çevreleri ekonomi iyi gidiyor diye çığlıklar atıyor..

 

Gerçekte kurun düşmesi ne kadar doğrudur.. Ne oranda bir istikrar göstergesidir ?  Aşağıdaki çelişkileri değerlendirmek bu aynı zamanda bu sorularında cevabı olacaktır.  

 

1)On gün önce , bir Euro 1.3533 dolardı.. Dün 1.3608 oldu..  Yani Euro on günde dolar karşısında , yüzde 0.55 değer kazandı.

 

Yine on gün önce bir Euro , 1.8520 YTL idi.. Dün ise Bir Euro 1.8085’e geriledi. Yani aynı on günde Euro dolar karşsında yüzde 0.55 değer kazanırken YTL Euro karşısında beş kat daha fazla yüzde 2.4 oranında değer kazandı ..

 

 

 

YTL Eruro’dan daha güçlü bir paramı ? hayır .. Peki neden bu kadar değer kazandı ? Çünkü euro faizi yüzde 3-4 iken  YTL faizi yüzde 20’dir.

 

2) 6 Nisan 2006 yılında  Toplam döviz mevduat hesabı 81.2 Milyar Dolar iken , aradan bir yıl geçtikten sonra  , 7 nisan 2007 de toplam döviz mevduat hesabı , 101.1 milyar dolara yükseldi. Kurların düşmesine rağmen , nasıl oluyor da halk dövize gidiyor. Döviz alıyor ?

 

Nedeni  halkın  ‘’ döviz artık en son kertesine indi.. Daha da düşmez.. Artacaktır… En iyisi mi döviz alayım ..’’ Şeklinde düşünmesidir.. Yani halkın devalüasyon beklentisidir..

 

 

PİYASA YALNIZCA BORSA DEĞİLDİR.

 

Dünya borsaları da arttı..Ancak  İMKB endeksi daha çok arttı…

Demek ki artışın bir nedeni dünya borsaları.. İkinci nedeni ise , ‘’Borsalar Gül’ü sevdi ‘’şeklinde yorumlandı..

 

Peki Gül’ün adaylığı siyasi çalkantıları ve belirsizlikleri

bitirdi mi ? Elbette bitirmedi..

 

Meclisin cumhurbaşkanı için aranması gereken ve tartışılan  367 kişi ile çoğunluk sorunu  bu gün belli olacak… Eğer 367 sorun değilse, Gül neden bağımsızların , ANAP’ın ve DYP’nin desteğini arıyor ?

 

Aday tespitinde Ana  Muhalefet partisiyle dahi görüşmeyen  AKP şimdi neden heyecanlanıyor ?  Başbakan 367 meselesi yok diyorsa , Gül neden herkesten destek istiyor ?

 

Kaldı ki , halkın yüzde 70 ‘ i açık ve seçik olarak AKP ‘nin  ve Gül’ün karşısında yer almıştır.. Toplumu kucaklamayan , halkın çoğunluğunun inanmadığı ve ne olacağı belli olmayan bir cumhurbaşkanı adayını borsa neden sevdi ?

 

Borsa daki aşırı dalgalanma , spekülatörlerin , maniplasyon yapanların iştahını mı kabartıyor ? Maalesef öyle…Zira dalga boyu ne kadar yüksekse, küçük tasarruf sahibi o kadar kaybedecektir.. Oyunu kuran büyükler kazanacaktır.

 

KURT KARANLIĞI SEVER ..

 

Özet olarak  kurt karanlığı sever gibi borsada istikrarsızlığı mı seviyor da  Gül ‘ün adaylığı ile çoşsun.  

 

Öte yandan bir karanlıkta Kısa vadeli sermaye ve Arap sermayesinin oyunudur…

 

Bu tür sermaye AKP ‘ye  içeriye  döviz sokarak destek veriyor . AKP  4 yılda 80 milyar dolar cari açık verdi.. fazla verenler elbette bunun onda birini AKP için kullanacaktır.

 

Ayrıca Borsanın yüzde 70’ini elinde tutan sıcak para , bu desteği ile yerini ve yüksek faizi hak ettiğine inanıyor.

 

Bu kadar dolaylı veya dolaysız müdahalenin olduğu ve de  bu kadar karanlık oyunların döndüğü bir piyasa nasıl olurda , istikrar göstergesi olur ?

 

Olmaz … Çünkü normalde sermaye piyasasında aşırı şişme ve döviz kurlarının  kurun sürünmesi ile buralarda yaşanan  aşırı dalgalanma ekonomik anlamda bir risktir.. Ve bir   istikrarsızlık göstergesidir.   

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir