CHP’ NASIL İKTİDAR OLUR?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki adayın Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olması halinde Gül’e destek verebilecekleri yönündeki açıklamasını yorumlayarak  Demek ki Rabb’im, cumhurbaşkanlığında bile Kılıçdaroğlu’na AK Parti’nin göstereceği adaylardan birine oy verme hidayetini nasip etmiş.” dedi.

 

 

 

 

Deniz  Baykal CHP genel başkanı iken , Başbakan ve diğerleri hiçbir zaman Deniz Baykal’a şükrettikleri oldu mu ? Oysaki Kemal Kılıçdaroğlu’nu velinimet olarak görüyorlar .

 

Nerden bakarsak bakalım , bu günkü siyasi konjonktürde , Kılıçdaroğlu bu işi yapamadığını en azından kendi vicdanında itiraf ederek  genel başkanlıktan istifa ederse CHP’nin  iktidar olma şansı çok  artar . Çünkü :

1)Kılıçdaroğlu  dış politikayla , iç politikayı bir birine karıştırıyor. Söz gelimi   Suriye ve Irak konusunda , sanki Türkiye’nin dışa karşı milli duruşuna ters düşüyor.

Başbakanın  Suriye ve Bağdat konusunda yanlış yaptığı açıktır.  Bir Muhalefet partisinin yapması gereken , Başbakanın bu yanlışlarını , nedenleri ve sonuçları ile ortaya koyarak , onu  halka şikayet etmek  ve halka bir daha seçmeyin demektir. Zira Türkiye’nin  dış işlerini halk bu başbakana  emanet etmiştir. Yanlışın cezasını da CHP değil halkın kendisi vermelidir.

Oysaki Kılıçdaroğlu Hükümet içinde farklı bir hükümet  gibi hareket ediyor.  Başbakanın  ve Hükümetin kavga ettiği Esat’a CHP heyeti  gidiyor.  Irak Merkezi Yönetimi’ Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağına iniş izni vermiyor. Buna rağmen Kılıçdaroğlu  Irak Başbakanı Maliki’nin  Irak’a davetine evet diyor.

2)Kılıçdaroğlu’nun  tutumu  ve kadrolarda alevilerin çoğunlukta olması  nedeniyle ve  birazda kasıtlı olarak , CHP için  alevi  partisi damgası vuruldu. Gerçekte Aleviler öteden beri CHP’ tabanını oluşturur. CHP Kılıçdaroğlu’ndan önce Alevi  inancı ve haklarını daha kolay savunuyordu. Söz gelimi ben 2008 bütçesi nedeniyle  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda alevi inancının desteklenmesi için yedi maddelik bir öneride bulunmuştum. O zaman ki basın haberi aynen şöyle idi…’’ CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz ilginç bir öneride bulundu. Korkmaz Türkiye’de 15 milyon Alevi, 2 milyon civarında Caferi bulunduğunu belirterek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alevi ve Caferileri de kapsayacak şekilde kaynak tesis etmesi gerektiğini söyledi .’’

Şimdi, alevi hakları ve inancı konusunda her adım  kamu oyu ve alevi olmayanlar tarafından yanlış anlaşılıyor. CHP tabanından tepki geliyor.   Bu sorun Kılıçdaroğlu’ nun şahsından , Milletvekili adaylıkları ve örgüt kadrolarındaki önyargılarından , yanlış  tercihlerinden ve daha da önemlisi bir projenin parçası olduğu şeklindeki  şüphelerden ileri geliyor. Eğer  Genel  Başkan  alevi inancına sahip bir başkası olursa ,CHP   aynı sorunu yaşamaz.

3) Bu güne kadar CHP’ de hiçbir genel başkan Kılıçdaroğlu  kadar destek almadı. Sarıgül , Kılıçdaroğlu zarar görmesin diye partisini askıya aldı. Ne var ki hiçbir genel başkan da bu kadar kısa sürede tükenmedi. Kılıçdaroğlu bürokrat olduğu için her şeye tek pencereden bakıyor. Proje değil  laf üretiyor. Bu nedenle de çok gaf yapıyor. Kamu oyunun Kılıçdaroğlu’na güveni kalmadı. Başbakan  etkili hatiptir ve fakat Türkçeyi iyi kullanamaz. Bunun için de camdan okuyor.  Kılıçdaroğlu ise camdan okumuyor. Türkçeyi daha iyi biliyor ve fakat  devlet adamı tarzıyla değil , münazara tarzıyla konuşuyor. Laf yarıştırıyor. Gaf yapıyor. Projelere inanmadığı için   gündem yaratamıyor. Başbakanın dümen suyundan gidiyor. Çoğu zaman lafın nereye gittiğini bilmiyor. Çok konuşulan bir gafı : “Biz öyle sayın Başbakan gibi söz verip de sözümüzün arkasında duran bir insan değiliz!

 

4) Günübirlik siyaset yapıyor.  Söz gelimi 2011 yılı bütçe görüşmelerinde , Genel başkan olarak Kılıçdaroğlu bir saatlik konuşma hakkının yarısını kayseri yolsuzluk dosyasını açıklamaya ayırdı. Oysaki Bütçe 75 milyon insanı ve Türkiye’nin geleceğini ilgilendiriyor. O zaman kendi kendime bir daha aday olmayacağıma dair söz verdim. Mamafih  Kayseri yolsuzluk dosyası da yargıda kapandı.  Kayseri Belediye Başkanı kendisini yolsuzlukla suçlayan Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekillere dava açarak 70 bin lira tazminat kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir