BU SENE TURİZMDE GÖZYAŞI VAR

2015 yılında, 2014 yılına göre turist sayısında bir değişme olmadı. 2014 yılında 41.4 milyon turist geldi. Önceki yıllarda Turist sayısında artış  olmasına rağmen, geçen sene olmadı.   

Buna karşılık  geçen sene Turizm gelirimiz azaldı. 2014 yılında toplam turizm gelirimiz 34.3 milyar dolar  idi. 2015 yılında yüzde 8 azalarak 31.5 milyar dolara geriledi. Turist sayısında önceki yıllarda meydana gelen artışın durmasının ve gelirde azalmanın üç nedeni var… 

1. Ortadoğu stratejik riskler, terör ve Rusya’nın ekonomik krize girmiş olması sektörde iptallere neden oldu. 

 

 

Maalesef  yabancılar Türkiye’de savaş var algısı içindedirler. Bu nedenle  2016 yılında maalesef  turist sayısında dramatik bir düşme olabilir. Rusya’daki  ekonomik kriz sorununa  birde Rus hükümetinin yasakları  eklendi.  

İşin daha kötüsü, böyle devam ederse, Türkiye yatırımlarına, tarihi ve doğal varlıklarına rağmen, bir süre turizmde moda olmaktan çıkabilir. 

2. Dolar kurundaki artışı, turist başına harcamayı düşürdü ve bu nedenle turizm gelirimiz azaldı.  

2014 yılında turist başına harcama 828 dolar iken, 2015 yılında 756 dolara geriledi. Kişi başına harcamada gerilemeyi kur artışı etkiledi. 2015 yılında enflasyon oranı  yüzde 8.8 oldu. Buna karşılık aynı yıl dolar kurundaki artış yüzde 26.3 oldu. 2015 başında 2.3526 olan dolar kuru, 2015 sonunda 2.9706 oldu. Turistin aldığı mal ve hizmet döviz cinsinden ucuzladı. 

3. Rusya gibi ülkelerden daha fazla gelen paket tur gelirlerinde2014 yılına göre yüzde 20’ye yakın bir düşme oldu. 

2016 yılında turizm gelirinin de 7 milyar dolar azalması bekleniyor. 2016 yılında dolar kuru 2015 yılında olduğu kadar artmaz. Çünkü Dolar aşırı değerlidir. Doların dünyada daha da değerlenmesi, ABD’ nin rekabet gücünü daha da düşürür. ABD bu artışlara engel olmak zorundadır.

Ayrıca, Rus ambargosu da delinebilir veya önümüzdeki yıl kalkabilir.

 

 

Turizm gelirinde kayıplar, iç turizm ile telafi edilemez. Zira turizm geliri, ihracat geliri gibidir. Ülkeye dış kaynak girişi oluyor. İç turizmle de ekonomi büyür. Ancak  bir ekonomiye dış kaynak girişi olursa, hem büyüme olur, hem de ülke zenginleşir. Net Kaynak çıkışı olursa, fakirleşir. 

Kaldı ki, turizmle döviz girişi oluyor. Net turizm geliri, cari açığın azalması sağlar. Döviz  rezervleri artar. 

Özetle, iç turizm turizmde kaynak ve döviz kaybımızı telafi edemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir