BAŞBAKAN SOSYAL DENGEYİ BOZDU

Fatih Çekirge, “Perde Arkası” isimli köşesinde, AKP’ li bir vekilin Anayasa Mahkemesi’nin kararını yorumlarken yanındakine, “9 tane adam 411 milletvekilinin iradesini kesip atıyor” dediğini yazıyor.

Aslında kısa bir süre önce de, AKP’ den gitme Cumhurbaşkanı Gül, Meclis’in kabul ettiği serbest hesap uzmanları mali müşavirler yasasını iade etmişti… AKP’ li vekiller neden buna “Tek adam nasıl Meclis iradesi üstüne çıkar?” demediler.

AKP ’liler, yürütmeyi de, yasamayı da, yargıyı da kendi yetki alanları içinde görüyorlar. Millet iradesi olarak da kendi aldıkları oyu kriter alıyorlar. Bu yaklaşım Başbakan Tayyip Erdoğan’dan kaynaklanan bir yaklaşımdır.
Rahmetli Adnan Menderes de, 1960 öncesi CHP’yi şöyle veya böyle Meclis’ten atmak istemişti. Demokrasi adına tavır koyan ve tepki gösteren Üniversite Hocalarına da “Kara Cüppeliler” diyordu. Sonunda aşırılık kendi sonunu da hazırladı.

Dünyada her şey bir denge üzerine kuruludur… Ekonomide de… Siyasette de… Doğada da… İnsan sağlığında da denge önemlidir.

Örneğin, insan doğadaki dengeyi bozduğu için, küresel ısınma başlamıştır.

 


Can çıkar huy çıkmaz

Başta Başbakan ve AKP, siyasette dengeyi çok bozdu.

Geçen yılın sonunda üniversitelerde yapılan bir araştırma yayınlandı.

Üniversitelerde türban isteyenlerin sayısı, yüzde 1 kadardı. AKP de MHP de bir koyundan beş post çıkarmak için kolları sıvadı. AKP öteden beri siyasi bir simge haline getirdiği türbanı kullanmak istiyor… O kadar ki, inanmayan bürokrat ve siyasiler de eşlerine türban taktırıp, post elde ediyorlar.
MHP de AKP’ nin oyuncağını elinden alacağım diye, türbana destek verdi. Oy uğruna her iki parti de Türkiye’yi gerdi.

Bir gazete de Türkiye’yi iyi tanıdığını iddia ettiği Amerikalı’ nın, “Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası konuşması uzlaşmacıydı… Yeniden balkona çıksın” dediğini yazıyor.

Amerikalı’ nın aklı, bizler gibi çalışmaz. Bizdeki siyasetçileri tanımak için Türkiye’de yaşıyor olmak gerekir. Tayyip Erdoğan’ın ne zihniyette olduğunu kavramak gerekir.

Zira bir atasözümüz bu yaklaşımı çok net ifade ediyor: “Can çıkmadan huy çıkmaz…”

Tayyip Erdoğan kendi yolunun ne olduğunu çok iyi tarif ediyor. Anlayan anlıyor… Anlamayanlar zahmet edip, yukarıdaki atasözünü hatırlasınlar yeter.


Kendini kontrol etmeli

TAYYİP Erdoğan’ın geçmişte söylediklerini değiştirmesi mümkün değil… Giderek öğrendiği daha çok hülle yapmaktır.

Tayyip Erdoğan neden başbakanlığı döneminde tüm özelleştirmeleri ya tarikat mensupları yandaşlarına verdi. Veya Arap fonlarına verdi.

Tüm tahsisleri neden yandaşlarına verdi? Nasıl oldu da kısa sürede Tayyip Erdoğan tüm basının dolaylı sahibi oldu… Veya kontrolüne geçirdi.

Neden bütün dünyada ekonomik sorunlar, zenginleşme, ülke çıkarları önde tartışılıyor da, Türkiye hâlâ bir türban takıntısı içine sokuldu?

Bana göre Başbakan artık kendini de kontrol edemiyor… Dengeyi bozdu…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir