BAŞBAKAN RÜZGAR EKTİ…FIRTINA BİÇECEK

Milletvekilleri göreve başladıklarında , ‘’ Laik cumhuriyete , Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı kalacaklarına ‘’yemin ettiler .

 

Türbana oy verenler bu yemine aykırı davranmış oluyorlar … Çünkü Türban kararından önce , Danıştay ve Anayasa mahkemesi kararlarınde ve Avrupa İnsan hakları mahkemesi kararlarında , Türbanın  laikliğe aykırı ve siyasi hayatta bir dini sömürü aracı haline geldiği ifade edilmişti.

 

Türban kararından sonra da , Avrupa basını bu kararın laikliğe ve Cumhuriyete darbe olduğu yorumunu yaptı.  İran Cumhurbaşkanlığından Biriya ‘’ Türban ,İslamın Türkiye de galip geldiğinin göstergesidir’’ diye beyanda bulundu.

 

Yine bu karardan sonra , DTP ‘den bir milletvekili tercümanda yer alan beyanında  ‘’ayrılmayı tartışabilirz ‘’ diyor.

 

 

 

Türbanı dünya ve toplum , laikliğe ve cumhuriyete vurulan bir darbe olarak yorumlarken , AKP ve MHP ‘nin Türban laikliği zedelemez demesinin hiçbir dayanağı kalmıyor.

 

DONLA ÜNİVERSİTEYE GİRMEK İSTİYENLER VAR

 

Türban kararının burada da kalmayacağı ve toplumda anarşi yaratacağını herkes biliyor. Örneğin , üniversitelerde öğrenciler birleşip ‘’ Bu Üniversiteye Türbanlı giremez ‘’ derlerse , karşılıklı çatışma çıkmaz mı ?  Şimdiden bizlere ‘’Ben de donla Üniversiteye girmek istiyorum ‘’ şeklinde birçok e- mail geliyor…

 

Topluma bu kötü mirası başbakan getirdi. Tayyip Erdoğan başbakan olmadan yargılandığı bir şiiri nedeniyle  toplum nezdinde mazlum duruma düştü. Toplumun bu iyiniyetini  şiddetin mükafat görmesi olarak yorumladı. Başbakanlıkta da hep şiddet yaratı. Vatandaşa ‘’ ananı al git ‘’ dedi. Rektörleri ‘’otur oturduğun yerde ‘’ diyerek haşladı.

 

Türban kararı bu toplumda şok etksisi yaptı. Ekonomik , sosoyal ve siyasi alanda yaptıkları kırılma noktasını geçti. 

 

TAYYİP ERDOĞAN   ÖNCE SOSYO – EKONOMİK ALTYAPISINI  HAZIRLADI

 

Sosyo –ekonomik olaylar, siyasi olaylar gibi görünmez. Uzun dönemde ve yavaş- yavaş ortaya çıkar. Daha kalıcı olarak yerleşir.

 

AKP, paralı asker gibi ,  maaşlı türbanlılar tutarak  senelerdir türbanı tanıttı ve halkın gözünü alıştırdı. Kara devrimin altyapısını hazırladı. 

 

Şimdi Türban kavgasıyla toplum ikiye bölünmek isteniyor. Toplumda anarşik ortam yaratılırsa, karşı devrimin bir emrivaki ile getirilmesi daha kolay olur. İran’daki sosyal anarşide aynı şekilde ortaya çıkmıştı.

 

Ne var ki , ülkelerin sosyal yapısına bağlı olarak sosyal anarşi ters te tepebilir. Bir çok ülkede  sosyal anarşi  yaratanlar bu anarşinin altında kalabilir. Bizim toplum pıçak kemiğe dayanınca, daima ülke geleceğini ön planda tutan çözümler üretmiştir. Halkın tepkileri her zaman Atatürk’ün ‘’ Vatan Söz konusu olunca gerisi teferruattır ‘’ sözünde özetini bulmuştur.

 

Bir ülkenin ekonomik altyapısına , ekonomik imkanlarına , üretim altyapısına sahip olanlar, o ülkenin yönetimine de sahip demektir. Başbakan İstanbul Büyük şehir belediyesinden başlayarak , bu imkanları oluşturdu. Bu günkü negatif sosyal dönüşümü destekleyecek zenginler ve kadrolar oluşturdu. Bu günkü hükümete eski Büyük şehir kadroları hakimdir.

 

 

 

Özelleştirmede , kamu ihalelerinde , özel sağlık ve eğitim alanlarında , Suudi sermayesi ve tarikatlar etkili oldu. Ekonomik imkanları arttı.

 

AKP şimdi  yüzde 47 oydan daha fazla bu imkanlara güveniyor. Buna rağmen  hiç  kimsenin ‘’keser döner,Sap döner…Gün gelir hesap döner . ‘’ sözünü de umutmaması  gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.