ZENGİNLER DAHA ZENGİN, FAKİRLER DAHA FAKİR OLDU

Küreselleşme sürecinde, ülkeler arası zengin- fakir farkı arttı. Ülkelerde bölgeler arası ve toplumda gelir dağılımın bozuldu. Birçok Afrika ülkesinde açlık sorunu tırmandı.

 

 

 

Küreselleşmenin fakirleşmeyi artırdığı, Birleşmiş Milletler ’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) 2012 Dünya Açlık Raporu’nda da açıklandı. Bu raporda dünyada açlık çeken insanların sayısının 2008 yılından 2012 yılı başına kadar 75 milyon arttığı kaydedildi.

 

Almanya’da ortalama tek bir hane, gelirinin yüzde 11 ila yüzde 17’sini gıda maddelerine harcıyor. Ancak Afrika ve Asya’nın birçok ülkesinde bir hane için bu oran yüzde 70, 80 hatta 90’ı bulabiliyor. Gelirin düşük olması nedeniyle , açlık sorunu artıyor.

 

Aynı rapora göre ,  4 çocuktan biri yetersiz besleniyor, saatte 300 çocuk açlıktan ölüyor. 2000’li yıllardan sonra , Özellikle Afrika’da bazı ülkelerde açlık sorunu  daha da kötüleşti .

 

Gıda krizinin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerin başında ise Afrika Boynuzu’ndaki ülkeler geliyor. İç Savaşın yaşandığı Somali’de , 2010 -2011 yıllarında  750 bin insan açlıktan ölme tehdidi altındaydı.  Somali’yi, komşuları Cibuti, Etiyopya ve Kenya takip ediyor.

 

Öte yandan , İngiliz Save The Children adlı insani yardım kuruluşunun hazırladığı 2011 Dünya Açlık Endeksi raporunda çarpıcı tespitler var . Bu tespitler satırbaşlarıyla şöyle sıralanıyor :

           4 çocuktan biri yetersiz besleniyor. Saatte 300, yılda yaklaşık 2 milyon çocuk açlıktan ölüyor. Sadece rakam olarak algılanabilir ancak, bu istatistikler gerçek.

           Dünyada açlığa karşı mücadele edilmesine rağmen, çocuklarda kronik yetersiz beslenmenin, hala büyük ölçüde görmezden gelindiğini gösteriyor.

           Gelecek 15 yılda yaklaşık yarım milyar çocuk açlık nedeniyle, kalıcı hasar riskiyle karşı karşıya.

           İki yaşından sonra, bunun etkilerini geri çevirmek neredeyse imkansızdır..

           Afrika’daki bazı ülkelerde çocukların beslenme durumu 1990’lara göre daha kötüdür. Bu ülkeler , Kongo, Burundi, Komoros, Swaziland ve Fildişi Sahilidir.

           Afrika’da her beş çocuktan 2’si açlık nedeniyle yeterince gelişemiyor. Bu kıta çapında 60 milyon çocuk demektir..

           Eğer önlem alınmazsa 2025 yılına kadar 450 milyon çocuk açlıktan etkilenecektir. .

2012 yılı içinde , Dünya Nüfus istatistikleri de , küresel sürecin fakirliği nasıl tırmandırdığını ortaya koymaktadır.

           2 milyardan fazla insan, yani dünyada yaşayan her beş kişiden biri günde 1 dolardan daha az parayla geçinmek zorunda.

           Sahra Çölü güneyindeki Afrika’da, nüfusun yarısı günde 1 dolardan daha az parayla yaşıyor.

           Gelişmekte olan ülkelerde her gün 800 milyon insan, yatağına aç giriyor.

           Dünyada günde ortalama 24 bin kişi açlık veya açlığa yakın nedenlerle ölüyor.

           Güney Asya’da her dört kişiden biri, Sahra Çölü güneyindeki Afrika’da ise her üç kişiden biri açlıkla boğuşuyor.

           Dünyada yaşayan her altı kişiden biri, okuma-yazma bilmiyor.

           Halen, yaklaşık 115 milyon çocuk okula gidemiyor.

Aslında , kürselleşme sürecinde gelişmiş ülkelerde de sosyal sorunlar artmıştır. ABD’ Hazinesi bankaları kurtarmak için mali destek sağlamıştır. Vergi verenlerden , spekülasyon yapan bankalara hazine  kaynak transfer etmiştir.  Bu destekler hem ABD’ de gelir dağılımını bozmuş ve halkın tepkisine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.