BANKALARIN ELİ TÜKETİCİNİN CEBİNDE

ABD’ Merkez Bankası FED faiz oranını sıfır ile yüzde 0.25 arasında tutuyor… Bizde Kart sahipleri eğer bankalardan avans şeklinde dolar kredisi kullanırsa yüzde 20.4 faiz ödüyor.  Yine kredi kartı sahipleri dolar olarak ödemelerini geciktirirlerse yüzde 26.4 gecikme  faizi  ödüyorlar.

 

 

 

Bankalar dolar mevduatına yüzde 2 faiz veriyor. Buna karşılık avans olarak verdikleri dolar  kredilerden on katı yani yüzde 20.4 faiz alıyorlar.

Bu devirde Bankaların dolar kredisinden yüzde 20.4 faiz alması  Guinness rekorlarına girecek kadar spekülatif faizdir. Tefeci faizinden daha yüksek bir faizdir.

Aynı şekilde Bankalar TL mevduatına yüzde 6 faiz veriyor ve fakat  TL olarak avans kredi çekenlerden  yüzde 28.08 ve gecikme faizi olarak ta yüzde 34.08  faiz alıyorlar. Piyasada  tefeci faizi teminatlı yüzde 20 , teminatsız yüzde 25’tir. Kredi kartlarında tefeciler tüketiciyi bankaların elinden kurtarıyor. Her zaman ve her yerde bu nitelikte ilanlara rastlayabilirsiniz.   

Bu faizlerin tamamını  belirleyen de maalesef ve  maalesef Merkez Bankasıdır

Türkiye’de kredi kartı veren 20 bankanın yirmisi de ve 4 katılım bankasının da ikisi de  avans ve  gecikme faizini Merkez bankasının belirlediği en üst faizden alıyor. Merkez Bankası da göz göre göre bankaları tefeciliğe teşvik ediyor. Ben eminim ki , Merkez  Bankası bu oranları bankaların isteğine göre belirliyor. Tüketicinin soyulması MB ‘ nı hiç ilgilendirmiyor. 

 

 

 

 

 

KREDİ KARTI AYLIK  VE YILLIK  FAİZLERİ (YÜZDE )

                                                                       AYLIK                        YILLIK

                                                           .                                  .    .                             .

 

TL AVANS  FAİZİ                                                    2.34                              28.08

TL GECİKME FAİZİ                                                2.84                              34.08

DOLAR AVANS FAİZİ                                            1.70                              20.4

DOLAR GECİKME FAİZİ                                        2.20                              26.4

EURO AVANS   FAİZİ                                             1.64                            19.68

EURO GECİKME  FAİZİ                                         2.14                            25.68

…………………………………………………………………………………………………..

Merkez bankasının kredi kartları faiz oranları olarak ilan  ettiği tabloda ,4 katılım bankası var. Bunların avans krediler  için  ‘’ en yüksek aylık kar payı oranı ‘’ deniliyor.  Ancak parantez içinde (nakit çekiliş dahil ) diyor. Yani bu kar  payına  kimse faiz değil diyemez.

Dünyada aylık faiz diye bir faiz oranı yoktur. Aylık faiz ,bir ekonomide  belirsizliğin ve istikrarsızlığın göstergesidir.  Yine bankalar yıllık faiz üstünden  Mevduat topluyor ve fakat  tüketiciyi aldatmak için aylık  faiz üstünden  kredi veriyorlar. 

20 bankanın 20’sinin de aynı oranla  avans kredi vermesi ve yine aynı oranla  gecikme faizi alması  fiili  kartelleşme değil mi ? Oysaki Anayasanın 167 maddesi ‘’ Devlet , piyasalarda fiili ve anlaşma sonucu doğacak  tekelleşmeyi  ve kartelleşmeyi önler’’ diyor.

Bu kartelleşmeye yol açan MB bu devletin bir parçası değil mi ? Mevduatın beş katı faiz tespit ederek , Anayasa suçu işleyen bankaların yolunu açmış olmuyor mu ?

BDDK  fiili kartelleşme yoluyla Anayasaya aykırı davranan  12 bankaya 1.1 milyar TL ceza kesti. Bir banka genel  müdürü biz kimse ile görüşmedik diyor.  Türkiye de 20 banka kredi kartlarından tıpa tıp aynı oranda  faiz alırsa  , bunun adı fiili kartelleşmedir.  Bunun ispat edilmesine ayrıca ihtiyaç var mı ? Anayasada fiili kartelleşmeyi yasaklıyor. Bu genel müdür anlaşılan hiç Anayasa okumamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir