TRAFİKTE AKLA ZARAR İSLER

İstanbul’da artık neresi olur, işe gitmek için en az bir – iki saat gerekiyor.

İstanbul’da araç sayısı 2.5 milyona ulaştı. Medya da sık sık ‘’trafik iflas etti ‘’ haberleri yer alıyor..

Kavşak ve ek yollar yapıldıkça trafik artıyor.. Demek ki ortada bir yanlış var..

Aslında iki yanlış var.. Birisi, tünel yapmadan  ve toplu taşımacılığı geliştirmeden, kavşak yapmakla bu  işin içinden çıkamayız.

İkincisi… Trafikte takılan herkesin kafasını kurcalayan mantık dışı uygulamalar var..

Trafiğe takılınca ister istemez herkes bu işte ne yanlışlık var diye düşünüyor.. İnsan  bazen  akıllara durgunluk verecek düzeyde yanlışlar fark ediyor..

SAKIN ÇARPMAYIN

 

 

Yoğun bir trafikte iki araç çarpışınca , polis gelinceye kadar aracını kıpırdatan sürücü suçlu sayılıyor..  Bu nedenle de tüm masrafları ödüyor..  Elbette ki kimse aracını kıpırdatmıyor.

Trafik felç oluyor..

Bu uygulama  topluma büyük oranda maliyet getiriyor..Örneğin TEM yolu ortasında çarpışan iki araç düşünün.. Binlerce araçta  akaryakıt kaybı ve zaman kaybı oluyor.. Eğer çarpışan araçlar kenara çekilse, toplumun katlandığı zarar  onda bir inecektir.. Bir kişinin hakkı kaybolmasın diye tüm toplumun hukuku çiğneniyor.

Kasımpaşa’dan, Şişhaneye gidişte iki şerit var.. Bir bakıyorsunuz trafik E 5 ‘e kadar tıkanmış.. Sonra bakıyorsunuz bir sıra kaldırımlarda park var.. Ancak aynı zamanda bir  minibüs  sağ şeritte durmuş eşya indiriyor.. Veya bir taksi  sağ şeritte  park etmiş.. Yol teke düşüyor.. Önceki gün bu olayı yaşadım.. Ve şunu düşündüm .. Bir insan nasıl bu kadar düşüncesiz olabilir? Hadi adam düşüncesiz… Peki etrafta hiç mi görevli yok?

YOL VAR… İDARE YOK.

Kasımpaşa’dan gelişte de üç şerit var.. Ne zaman geçtimse  iki şeritte park var.. Dört şerit gelip tek şerite düşünce tüm trafik alt-üst oluyor. Anayolda mevcut üç şeridin ikisini kapatan araçları hiç mi gören yok ?

Ankara çevre yolu dört şeritlidir. Ve günün her saatinde bomboştur.. İstanbul’ da, Türkiye’ yi Avrupa’ ya bağlıyan yol,  TEM yolu ise iki şerittir. Özellikle yazın bu yolu 3-4 saatte almak imkanı olmuyor.. Kaynaklar bu kadar dengesiz ve yanlış kullanılmaz.

  Trafikte akılsızların yaptıkları akla zarar işler  karşısında Allah aklımızı korusun  demek gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir