SİYASET TIKANDI

CHP kurultayı ile MHP’ de muhalefetin imza toplayıp partiye teslim etmesi , siyasi partileri ve liderleri bir daha tartışma zemine çekti. Bu gün yaşamakta olduğumuz  sorunlar , tırmanan terör, artan stratejik riskler , durgunluk ve işsizlik , genel olarak siyasilere olan güveni azalttı.  

1 Mayıs 2015  genel seçimlerinde  muhalefetin yüzde 60 oy almasına rağmen  tökezlemesi , CHP , MHP ve Hatta  HDP’ deki iç çekişmeleri  tırmandırdı. 

 

 

Önceki iki gün , Kadir Has Üniversitesi  Türkiye Araştırmaları merkezinin ‘’Türkiye Sosyal- siyasal eğilimler araştırması ‘’ içinde yer alan terörle ilgili anketleri değerlendirmiştim. Aynı araştırma da  siyasi partilerle ve siyasi liderlerle ilgili anketlerde yer alıyor.  

1)1000 kişiyle yapılan bu ankete göre ,2015 yılında  Başbakan Ahmet Davutoğlu’na başarılı diyenlerin oranı yüzde 42.3 ‘oldu. Oysaki AKP son seçimlerde yüzde 49.5 oy almıştı. Bu demektir ki , AKP’ ye oy verenlerin bir kısmı da başbakanı başarısız buluyor. 

2)Kemal Kılıçdaroğlu’na başarılı diyenler  yüzde 25.6, CHP’nin aldığı oy oranından yarım puan fazla. Kılıçdaroğlu’nu  başarısız bulanların oranı ise iki katı , yüzde 51.4 ‘tür. (Aşağıdaki tablo )  

 

CHP Kurultayında son gelişmeler bundan sonra , CHP’ nin ve Kılıçdaroğlu’nun başarı şansını da etkileyecektir.  

Kurultayın doğruları ve yanlışları var… 

Demokratik bir kurultay oldu. Türkiye de demokrasinin yolunu parti içi demokrasi açacaktır. CHP’ önseçimle  bir adım attı. Bu kurultayla da Demokrasiye bir yerlerden başlamak gerektiğini  gösterdi.  

Tabanın sesi kurultaya  yansıdı… Bir Televizyonda dinlediğim için söylüyorum. CHP’ de üst düzey görev yapanların tabanla ilişkilerini , salı günü yapılan gurup toplantılarıyla ölçmek doğru olmaz. Çünkü Salı günü guruba gelenlerin bir kısmı beklentisi olan insanlardır. Bunlar da en fazla üst düşey yöneticilerle kucaklaşıyor. Yani gurupta çevresi kalabalık olanların , tabana daha yakın olduklarını söylemek  doğru değildir. Bizim dönemlerde , başarılı bir genel sekreter olan Önder Sav’ın etrafı kalabalık olurdu. Ancak 2015 te ön seçimlerde kaybetti.  

Yanlışların başında Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanına siyasi ağırlığı olmayan tenkitleri  geliyor. Deniz Baykal kimseye belden aşağı vurmazdı ve fakat tenkitleri  daha  etkili  olurdu. Elbette ki , Cumhurbaşkanın ve savcıların soruşturma istemeleri de en az Kılıçdaroğlu’nun yaptığı kadar yanlıştır.  

Bir önemli yanlış ta , parti Meclisi seçimlerinde , misyon ve vizyon yerine farklı yaklaşımların devreye girmesi oldu.  

3) Liderler içinde en başarısız görülen Devlet Bahçelidir. Devlet bahçeliyi başarılı görenlerin oranı da ,  MHP’ nin aldığı oy oranından düşüktür.  Delegenin talebine rağmen , Bahçelinin genel kurula toplamıyor olması , MHP’ yi barajın altına kesin düşürecektir. Buna karşılık Meral Akşener’in genel  Başkan olması , MHP’ yi yüzde 20’nin üstüne taşıyacaktır.    

4) Selahattin Demirtaş’ı başarılı bulanlar , HDP ‘nin Hazirandaki oy oranına yakındır. Ne var ki , Demirtaş’ın PKK  teröründen sonraki tutumu kendisini başarılı bulanlar oranının devam edip- etmeyeceğini bilmiyoruz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir