TERÖRLE MÜCADELEDE HALK HÜKÜMETİ BAŞARISIZ GÖRÜYOR?

Dün bu köşede, Kadir Has Üniversitesinin yaptırdığı ‘’ Türkiye Sosyal- Siyasal Eğilimler Araştırması ‘’ na göre, Terörün Halkın gündeminde ilk sorun olarak yer aldığını belirtmiştik. Aynı araştırma ankete katılan denekler:  

·         Terörle mücadelede Hükümeti yetersiz buluyor.

·         Terörün Askeri Yöntemler dışında çözüleceğine inanıyor.

·         Sokağa çıkma yasağını ve operasyonları destekliyor. 

 

 

1)Söz konusu ankette , ‘’Hükümet PKK ile mücadelede başarılımı? ‘’ sorusuna, başarısız diyenlerin oranı hem daha fazla, hem de giderek fazlalaşıyor.  2011 yılında aynı ankette Hükümet ‘i PKK ile mücadelede başarısız diyenlerin oranı yüzde 38.4 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 45.8’e yükselmiş.(Aşağıdaki tablo ) 

 

Aynı şekilde, Hükümetin Kürt sorununa yönelik politikaları başarılı mı? Sorusuna, deneklerin yüzde 29.9’u başarılı, yüzde 40’ı ise başarısız diyor. 

Başarısız bulma nedenlerinin başında, yüzde 36.8 ile yıllardır terörün bitmemiş olması gösteriliyor. Diğer nedenler ise şöyledir:

 

2)Öte yandan Araştırmada ‘’Terör nasıl çözülür? ‘’ sorusuna da verilen cevaplardan terörün askeri yöntemle çözülmesi formülüne evet diyenler zaman içinde azalmış görünüyor. 2011 yılında terörün askeri yöntemle inananların oranı yüzde 44.2 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 36.1’e gerilemiş. (Aşağıdaki tablo ) 

 

Siyasi yöntemle çözülür diyenler de 2011 yılı ile 2015 yılı arasında fazla bir değişme olmamış. 2015 ‘te deneklerin yüzde 30.9’ u terörün siyasi

Yöntemle çözüleceğini düşünüyor. 

3) Yine ankete katılanlardan    ‘’Sokağa Çıkma yasağı ve Operasyonları doğru buluyor musunuz? ‘’ sorusuna evet cevabı verenlerin oranı yarıdan fazla yüzde 54’e ulaşıyor.   

Buna karşılık yüzde 34.’ü doğru bulmadığını, yüzde 12’si ise bir fikrinin olmadığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir