MART AYINDA KİM KAZANDI? KİM KAYBETTİ?

TÜİK (Türkiye İstatistik Enstitüsü) Mart ayında tasarruf araçlarının reel getirisini açıkladı.

Tasarruf araçlarının Reel getirisi, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına göre hesap ediliyor. Enflasyonun etkisi giderildikten sonra gerçek satın alma gücünü gösteriyor.

Örneğin, yıllık enflasyon yüzde 10 ise bir finansal yatırım aracının da nominal getirisi aynı yıl içinde yüzde 20 ise söz konusu finansal yatırım aracının bir yılda reel getirisi yüzde 9.09’dur.

(Reel getiri = 1+ nominal getiri / 1+ enflasyon oranı – 1 x 100)

TÜFE ye göre hesaplanan reel getiri, satın alma gücünü daha iyi yansıtıyor.

 

Aylık Bazda, TÜFE’ ye göre Mart ayının en fazla kazandıran finansal yatırım aracı, yüzde 3.86 reel getiri oranıyla Euro oldu. Euro’ nun Marttan-Marta yıllık reel getirisi de yüzde 7.5 oldu.

Yıllık bazda ise, en yüksek kazandıran finansal yatırım aracı, Dolar oldu. Doların Marttan-Marta yıllık reel getiri oranı yüzde 25.54 oldu. Doların Mart ayında reel getirisi ise Euro’ nun altında kaldı… Yüzde 1.78 oldu. 

Dolar, son bir yılda Dünya’ da ve Türkiye’ de Euro karşısında da değer kazandı.

Yıllık bazda, Dolardan sonra en yüksek reel getiriyi sağlayan, Külçe altın oldu. Külçe altının yıllık reel getirisi 21.14 oldu.

Altın her zaman kazandıran bir yatırım aracı değildir. Ancak kriz dönemlerinde, güven açısından daha fazla talep edilir.

Son 50 yılda altının fiyatı çok fazla değişkenlik gösterdi. Örneğin, 1970 öncesi bir ons altın 35 dolardı. 1944 Bretton Woods’ta dünya para sistemi dolara, dolar da altına bağlanmıştı. Bir ons altın, petrol krizine kadar 35 dolar olarak devam etti. Petrol krizinden sonra ABD’de FED altın-dolar bağlantısının koptuğunu açıkladı. Petrol krizi sırasında bir ons altın 400 dolara çıktı… Sonra 300 dolara indi. 1980 sıralarında 800 dolara çıktı… 2000’li yılların başında 220 dolara kadar düştü. Şimdi 940 dolar civarındadır.

Bu nedenle altının uzun dönemli bir yatırım aracı olma özelliği yoktur.

FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ REEL GETİRİSİ 
                                           
                                Mart ayı 
      Marttan – Marta bir yıl
                                (Yüzde)                  (yüzde)

KÜLÇE  ALTIN          0.30                      21.14
DOLAR                      1.78                      27.54 
BORSA                     -4.67                     -46.15
MEVDUAT FAİZİ      -0.11                     –  6.99
EURO                        3.86                        7.15


Mevduat faizinin Mart ayında, aylık reel getirisi eksi 0.11 oldu. Yıllık reel getirisi ise yüzde 6.99 oldu.

Mevduat faiz oranları ekonomik kriz nedeniyle ortalama yüzde 12 seviyesine geriledi. Bu nedenle, Mart ayında parasını daha önce bankaya mevduat olarak yatırmış olanları eksi faiz aldı. Bu demektir ki artık bankaya mevduat yatırmak, paranın erimesine neden oluyor.

Bankalar mevduata yüzde 12 faiz verirken, verdikleri kredilerden yüzde 30’ a kadar faiz alıyorlar. Kredi kartlarından yüzde 54 faiz alıyorlar.

Aynı şekilde Merkez Bankasından yüzde 13 faizle kredi alıyor. Bu krediyi yüzde 54 faizle kredi kartı kullananlara satıyor.

Bu kadar fahiş kar dünyanın hiçbir ülkesinde ve hiçbir sektöründe yoktur.

2001 yılında bankalar bu millete 100 milyar liraya ulaşan yük getirdiler… Bu defa da bankalar millete eksi faiz veriyorlar… Kendileri fahiş kar ederek, yine milletin fakir kalmasına ve yatırımların durmasına aynı bankalar sebep oluyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir