Doğunun Uygar Kenti: KARS

Perşembe günü bir gazetenin manşetinde bir Hakimin , Hakimler ve  Savcılar Kurulu tarafından bir yılda üç kez sürüldüğü haberi yer aldı. En son sürüldüğü yer ise ‘’Kars ‘’ olarak belirtildi.

Gerçekte ise Kars bir  sürgün şehri değil bir ödüllendirme şehridir.

Kars’ın girişinde  , ‘’ Doğunun Uygar Kenti Kars ‘’ diye yazar. Bu yazıyı Kars Eski Belediye Başkanı ve gerçekten Karsın bir kültür Merkezi olmasına çok emek veren Naif Alibeyoğlu  yazdırmıştı. O dönemde her yıl Kars’ta Kent Kurultayları yapılırdı. Kent Kurultaylarının yapılmasında , Karsın Tarihi Mirasını Karslılardan daha fazla koruyan Metin Sözen  ve Karslı çevreci  rahmetli Oktay Ekinci’ nin büyük emeği oluyordu.

Zaten şehre girdikten sonra   Kars’ın yalnız doğunun değil ,Türkiye ‘nin en uygar kenti olduğu  kolayca anlaşılıyor. Kars Kafkasya bölgesinin özelliklerini taşıyan bir şehrimizdir.. Avrupa kültürünü Kafkasya üzerinden almıştır.

1960 öncesi Lise yıllarımızda , Kars’ta kolordu vardı. Bizimle lisede okuyan Subay çocukları ‘’ Karsa ağlayarak geldik. Karsta yaşadıktan sonra giderken daha çok ağlayacağız. Çünkü Kars’ta insani değerler , sosyal ilişkiler , Şehir ve caddelerin güzelliği ve doğal imkanlarını başka bir şehirde yaşamadık. ‘’  diyorlardı.

Yine  o yıllarda  İstanbul’dan gelen bir subay çocuğuyla birlikte vitrinlere bakarken , İstanbul’da bu kadar güzel vitrinler görmedim demişti.

Bu günde Kars’a her gidenler aynı kanaattedir. Söz gelimi 11.9.2018 sabah gezi rehberinde ‘’ Kars, tarihi, kültürü ve eşsiz güzellikleriyle ünlü bir coğrafya. Sıcakkanlı ve misafirperver insanları, leziz yemekleri ile Kars, herkesin görmesi ve gezmesi gereken şehirlerden biridir. ‘’ diyor.

Aslında Yaz – kış  Karsa giden Doğu Ekspresinde biletlerin aylar önce bitmesi ve Kars otellerinin dolu olması, tartışmasız olarak ve daha net bir şekilde  Kars’ın hikayesini yansıtıyor.

Kars dışındaki Karslı’lar da  , karsa dönük en iyi hizmeti yaptı ve yapıyorlar. Söz gelimi  1992 yılında ben ve bazı arkadaşlarım,’’ Kars Ardahan ve Iğdır eğitim ve kalkınma vakfı ‘’nı kurduk. Bu vakıf doğrudan ,  hayır severler bularak veya  üyelerin birçoğu ,  başta Üniversiteler olmak üzere Karsta , Ardahan’da ve ilçelerde ve yurtlar , okullar , öğretmen evleri , parklar yaptı ve yaptırdı. Vakıf Birçok projeye imza attı. Her yıl bin kadar öğrenciye Burs veriyor . Yaptıklarını da reklam etmiyor. Dahası bu vakfı her zaman istisnasız siyasetin üstünde tuttuk.

Kars Tarihi ve kültürel Mirasları yanında ekonomik imkanları da yüksek olan bir ildir.Yeni ipek yolu olarak , Avrupa’dan  Çine uzanan Kars- Tiflis Demiryolu , Aktaş sınır kapısı , bu imkanları daha çok artırdı.

2004 Yılında Kars-Ardahan ve Iğdır Eğitim ve kalkınma Vakfı olarak  bölgenin kalkınma sempozyumunda Tarım bakanını da davet ettik ve bir proje önerdik : ‘’Kars- Ardahan Organik tarım ürünleri Organize Sanayi  Bölgesi ‘’ kurulması projesi.

Projenin iki ayağı vardı… Birisi organik tarım yapılacak bir bölgenin seçilmesi ve kooperatif kurulması… İkincisi o dönemde bu tür projeleri destekleyen  Avrupa Birliği Fonları ile Organik üretim tesislerinin kurulması.

Bu proje hem çiftçinin malının gerçek değerde satılmasını , hem organik ürünler üretilmesi ve bunların ihracatını mümkün kılacak bir projeydi. O zamanki Tarım Bakanı Mehti Eker’de bunu benimsemişti. 5 yıl sonra Karsa giden Tarım Bakanı Eker , bu projeyi başlatacağını söylemişti ve fakat proje sahibi olarak bu  girişimden bizim haberimiz olmamıştı.

Kars ve Karslı kalkınmanın gereğini yapıyor… Yapılması gereken Hükümetin popülizmden uzak durarak bu projeleri hayata geçirmesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir