BAYKAL NE DİYOR?

CHP Lideri Deniz Baykal ‘ ın Kuzey Irak halkına yönelik bir gazetede yayınlanan mesajı,  yeni bir açılım olarak değerlendirildi. Gerçekte ise Sayın Baykal öteden beri aynı paelelde konuşuyordu… Söyeldiklerinin ana hatları şuydu…

       Kuzey Irak’ta yönetenlerle halkı aynı kefeye koymak doğru değildir.

       Türkiye de etnik çatışma yoktur. Terör vardır.

Bu yaklaşımın ne ifade ettiği çok açıktır. Buna rağmen Sayın Baykal söz konusu yaklaşımın sık sık daha detaylı açıklamasını daha önce de  yapıyordu … Şimdi de yapıyor.

Kuzey Irakla ilgili olarak  Baykal  “ Kuzey Irak coğrafyasında terör destek görüyor . Terörle bağlantılı çevrelerin talepleri yükseliyor “ diyor.

 

 

Aslında Kuzey Irak halkı da bu bölgede teröristin barınmasından rahatsızdır. Halk teröristin barış getirmeyeceği bilincindedir.

 

HALK VE YÖNETENLERE FARKLI BAKMALIYIZ

 

Kuzey Irak halkıyla Türk halkı her zaman  yakın ilişkiler içinde olmuştur. Akrabalık bağları vardır. Bu nedenle Baykal “ Kuzey Iraklı gençlere eğitim hizmeti verelim. Kültürel değerleriyle ilgili  destek olalım… İnsani destek verelim “ diyor.

Kuzey Irak ta halka yapılacak orta ve uzun dönemde bu destekler,mevcut yöneticilerinde terörle ilgili bakış açısını değiştirecektir. Irakın bülünmesini engelleyecektir.  İlişkilerimizin iyileşmesine imkan hazırlayacaktır. Halkın bilmesi gerekenler baykalın ifadesiyle  şunlardır :

       “ Bölgedeki tüm  ülkelerinin terörle savaşması gerekir Iraklı yetkililer terörle mücadelede tatmin edici bir aşamaya gelemedi. Türkiye’ yi avutmaya devam ediyorlar. Bu durum aşılmalıdır. Kuzey Irak’ı yönetenlerin terörle ilgili siyasi iradesi kırılmalıdır. ‘’  

       Bilinen çevreler Türkiye ‘ de etnik çatışma var gibi gösteriyorlar. Dış müdahale ve içeride bu hususu siyasi çıkar aracı olarak kullananlar , terör olayını etnik bir  çatışma gibi göstermek istiyorlar.

       Örneğin; ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney “Türklerle Kürtler arasındaki çatışmayı önlemeye çalışıyoruz” diye bir beyanda bulundu ..

       Oysaki Türkiye’de böyle bir sorun yoktur.Baykal da  “ Türkiye’de etnik çatışma zemini ve kültürü yoktur. Hiç olmadı . Hepimiz hep iç-içe yaşadık , yaşıyoruz …Kuzey Irak  veya Türkiye açısından bu insani  yaklaşım değişmez “ diyor … Ve şöyle devam ediyor.

 

       

      TERÖR MİLLİ SORUNDUR

 

‘’Terörle mücadele konusu hükümeti aşmıştır. Ülkenin Milli soru nu olmuştur. Hükümet ne yaptığını ve yapacağını muhalefete anlatmalıdır. Türkiye uluslar arası hukutan doğan meşru hakkını kullanmalıdır.

Hükümetin 28 eylül Türkiye- Irak terörle mücadele anlaşması yapması , uluslararası hukutan doğan müdahale hakkını tartışmaya açmak demektir.

 

Aslında , Terörün önlenmesi , Irakın toprak bütünlüğüne de yardımcı olacaktır. Baykal ‘’ Türkiye Irak’ın bölünmesine göz yumamaz. Irak’ın bütünlüğü sağlanırsa, türkiyenin gelecekte maruz kalacağı tehditler azalır. ‘’ diyerek bu olayın önemini vurguluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir