Üretmeden Tüketenler

Kurban ve şeker bayramında tatil günleri , 27 Mayıs 1935 tarihli kanunla belirlendi.  Kanunda Şeker bayramı 3 gün ve kurban bayramı ise 4 gün tatil olarak yer aldı.

Sonradan Adalet partisinin iktidarda olduğu ve Demirel’in başbakan olduğu dönemde , 10 haziran 1975 tarihli yasa ile   , Şeker Bayramı; arefe günü saat 13.00’te başlamak üzere üç buçuk güne ; Kurban Bayramı ise arefe günü saat 13.00’te baş̧lamak üzere dörtbuçuk güne çıkarıldı.

Haftada beş çalışma günü olduğu için bayramların hafta içi günlere gelme ihtimali yedide beştir. Bir kısmı da gelse , idari kararla tüm hafta tatil ediliyor. Yani çoğunlukla bayramlarda 9 gün tatil yapıyoruz. Diğer islam ülkeleri içinde  Suudiler dışında ramazan ve kurban bayramları bu kadar uzun değil.  Söz gelimi Tunus’ta 2 gün , Lübnan’da 2 gün ve İran’da bir gündür.

2016’da 118.5 gün , 2017 de  113.5 gün  tatil yaptık. 2018 yılında ise 116 gün tatilimiz var. Yani bu sene yılın üçte ikisinde çalıştık , üçte birinde tatil yaptık.

30 Mayıs 1974 yılına kadar Cumartesi yarım gündü. Okullarda yarım gün açıktı. Cumartesi günü 1974 te Önce devlet memurları ve okullar için tatil yapıldı. Sonra 2003 te işçiler içinde tatil yapıldı.

2000 yılı öncesinde bir köşe yazımda bu kadar tatilin doğru olmadığını yazmıştım. Ertesi gün komşumun orta okulda okuyan kızı , bana kızgın olduğunu söyledi ve konuşmadı.

Avrupa’da en fazla bayram tatilleri olarak , resmi tatil yapan ülke , 15 gün ile Türkiye ve Slovakya’dır. Türkiye de dini bayramlarda idari tatilde girdiği için iki katına çıkıyor. Resmi tatiller , İspanyada 14 , Rusya da 13 ve Fransa’da 11 gündür.

Tatil konusunda her gelen siyasi iktidar popülist davranıyor. Popülizm şimdi mutlu eden ve fakat insan refahından götüren bir düzenbazlıktır.

Bayram tatillerinde , tatil öncesi bir iki gün hazırlık yapılıyor. Ayrıca tatil sonrası işe intibak için de yine bir iki gün geçiyor. Yani iş verimliliği tatil öncesi ve sonrası da düşüyor.

Akdeniz ülkeleri , İspanya , İtalya , Yunanistan , Kıbrıs , Portekiz sieasta yapıyor. Öğlen saat 16.00 kadar herkes iş yerini kapatıyor ve uyuyor. Sonrasında ise Yunanistan’da akşam yemeği saat 22.00 de yeniliyor.

Bu şartlarda ortalama verimlilik düşüyor. Bunun içindi ki Yunanistan’ın  ve Güney Kıbrıs  dış borçlarda temerrüde düştüler. Avrupa Birliği olmasaydı , bu ülkelerin düze çıkması çok zaman alırdı.

İspanya’da işsizlik oranı bir aralar yüzde 25’e çıkmıştı.

Türkiye ‘de çalışmak isteyenler de çalışamaz. Zira banka ve kurumlar da kapalıdır.

Tatil her insanın , her çalışanın hakkıdır. Ne var ki her şey denge üstüne kuruludur. Az çalışıp çok tatil yapmayı , hiçbir dengeye oturtamayız.

2009 yılında dini tatillerin ikişer  gün olarak uygulanması için kanun teklifi vermeyi düşünmüştüm. Partim ‘’ halktan tepki gelir ‘’ diyerek beni uyardı.

Önce toplumun bu alanda bilinç sahibi olması gerekir. Sonra da siyasi partilerin bu konuda araştırma yapması ve idari tatille birlikte yılda ortalama 20 güne çıkan bu tatilleri yeniden düzenlemesi gerekir.

Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar , mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir