Siyasi İktidarın Halka Faturası Çok Ağır Oldu

Pandemi Türkiye’yi kötü dönemde vurdu. Zira pandemi’den önce zaten ekonomik durgunluğa girmiştik. İşsizlik artmıştı. Türkiye 2017  yılında  insan hakları ve siyasi özgürlükler olarak özgür olmayan statüye gerilemişti. Bunlar yetmiyormuş gibi siyasi iktidar pandemide ideolojik çizgiye ağırlık vermeye başladı. İstanbul anlaşmasından çekilmesi , gezi parkının bir vakfa devredilmesi , İBB’nin halk ekmek büfelerini engellemeye çalışması , Ayasofya’nın müze olmaktan çıkarılması , HDP yi kapatma projesi. CHP genel başkanı ve milletvekilleri için fezleke  çıkarması  pandemiyle birlikte daha  ağır bir fatura olarak  topluma yansıdı. Bu faturanın maliyeti giderek artıyor , Çünkü halka yeni faturalar çıktı ve buna karşılık  hükümetin pandemi desteği  diğer ülkelere göre çok zayıf kaldı.

1. Basında yer aldığı şekliyle IMF, üye ülkelerin pandemi harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranını gösteren bir araştırma raporu yayınladı. Rapor da Ocak 2020’den Mart 2021’e kadar hükümetlerin  yaptığı ekonomik destekler ve sağlık harcamalar  baz alınarak , hangi ülkenin halkına ne oranda destek verdiği açıklandı.

Türkiye de  dünyada pandemi nedeni ile halka en düşük destek veren ülkeler (yüzde 2,5  ) grubuna girdi. En düşük destek gurubunda yer alan diğer iki ülke Meksika ve Arnavutluk oldu.

Bu tabloya rağmen , Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada 116 ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu ve bunların 44’üne yardım gönderildiğini söylemişti.

Ne demek lazım ? Diyecek tek söz var ; ‘’ Kendisi Muhtac-ı himmet bir dede , Nerde kaldı gayriya himmet ede .’’

İngiltere de tam kapama yaptı. Ama KDV yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürüldü. Dükkanların açılış masrafları için 18.000 Sterlin  hibe yapıldı. Stopaj ‘la üç ay alınmayacak. Çalışmayanların maaşlerini devlet ödüyor. İşletme giderlerine yüzde 130 oranında vergi iadesi yapılıyor. İlk konut alanların borcuna devlet kefil oluyor.

2. Öte yandan destek bir yana , tersine hükümet vergi olarak halka yeni yükler getirdi. Geçen sene otomobiller üstünde vergiler artırıldı. Türkiye de orta gelir gurubu da artık otomobil alamıyor.  Devletten arsa kiralamış , Turistik tesislerin irtifak hakkı ve ecrimisilleri , cirolarının yüzde 40’ına kadar çıkarıldı. Bu tesislerin  2018 kur şokundan sonra devlete ödedikleri kira parası Yİ-ÜFE esasına göre  yüzde 46 oranında artmıştı. Yani turizmi hükümet pandemiden daha fazla vurdu.

3. Sağlık Bakanı Çin hükümetinin taahhüt ettiği takvime uymadığını söyledi. Çin’den gelen  aşı paketlerinin üzerinde “Keymen İlaç”  yazıyordu. Devlet neden aracı firma kullanıyor ? Çin aşısının maliyeti neden açıklanmadı ? Rus aşısı içinde aracı bir firma olduğu yazıldı. Anayasa’nın  56 maddesine göre devlet halkın sağlığından sorumludur. Pandemi de dahi siyasi yandaşlara ithalat imtiyazı vermenin maddi ve manevi faturası halka çıkıyor.

4. İktidarın açık veya kapalı , bilerek veya bilmeyerek siyasi islam’a destek vermesi , ekonomik , sosyal ve siyasi sorunların boyutunu artırdı. AKP ta baştan beri devleti Gülen cemaatine emanat etti. Ama devleti paylaşma hırsı ideolojinin önüne geçince, darbe teşebbüsü oldu. Sonrasında devlet parti devleti oldu.

Amirallere elektronik kelepçe takılması , halkın moralini bozdu.

Pandemi de kapanma , hiç ilgisi olmadığı halde ideolojik  bir karar, içki satışı yasağı getirdi.

Siyasi islamın kendi arasında kavgasının maliyeti , ekonomik ve siyasi istikrarı altından kalkamayacağımız şekilde bozdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir