POLİTİKADA HERKES KENDİSİNİN RAKİBİ OLMALIDIR

Sinerji (Synergie) son 20 yılda, çok kullandığımız bir kelime oldu… Sözlükte karşılığı, “görevdaşlık” olarak ifade ediliyor… Ancak, “işbirliği sonucu ortaya çıkan artı verim” bu kelimeyi daha iyi anlatıyor…

İnsanların  daha rasyonel davranmaları halinde , yaratıcı işbirliğine ulaşmaları zor değildir…

İşbirliği yapmakla, ortak çalışmakla, birimiz diğerimizin eksiklerini tamamladığımız için, sonuçta da daha kârlı çıkarız… Örneğin, iki kişi ayrı ayrı iş yaparak toplam iki birim iş yaratırsa, işbirliği yaptıkları takdirde, iki yerine toplam üç birim iş elde edebilirler…

Rekabet, doğanın insana verdiği bir içgüdüdür… Ancak medeni ve gelişmiş bir insan da  aşama yapan ve mantığını daha önde tutan insandır… Böyle biri, sonuçta işbirliğinin de yapıcı rekabet olduğunu ve sonucun herkesin lehine olacağını bilen insandır…

Sözünün eri ve güvenilir olmak da, işbirliği ve sinerji yaratmanın ön şartıdır…Şöyle veya böyle, insanlar arasındaki olumlu ilişkiler ve işbirlikleri  her dönemde övgü almıştır…

Çıldırlı Aşık Şenlik, 1850-1913 yılları arasında yaşamıştır. Osmanlı-Rus savaşlarında, topluma moral vermiş milli bir halk şairidir.

Aşık Şenlik şöyle diyor:

 

Bir kez gönül sana itimat etse,
Biliynen ki onun zatı yağşıdı…
Namert ley- li nahar piloy yedirse…
Merdin guru mühebbeti yağşıdı…

Bu dörtlüğün bu günkü dille ifadesi ise şöyledir: Gönül bir defa sana itimat ederse, bil ki onun kendisi iyidir… Namert gece gündüz pilav yedirse, mert olanın kuru sohbeti daha iyidir.


 

Ortak iş yapanlardan, birbirine güvenenlerin her zaman daha başarılı oldukları görülmüştür… Aslında birbirine kazık atmaya çalışan ortaklar, daha iyi ve daha sağlıklı düşünseler bunu yapmazlar… Çünkü kazık atmak için insanlar  daha çok düşünmek ve daha çok uğraşmak zorundadırlar… Oysa bu mesaiyi ortak iş yaratarak , daha fazla kazanmaya ayırsalar, her ikisi de daha kazançlı çıkarlar… Örneğin bir saat uğraşıp, diğerine bir lira kazık atmak yerine, bir saat uğraşıp iş yapsalar, adam başı iki lira kazanırlar.

Siyaseti de bu çerçevede düşünmek gerekir… Siyaset bir yere gelmek için her gün takiye yapmak, doğruyu yanlış göstermek, dün dündür, bugün bugündür demek değildir…

Siyaset  bir hizmet yapmak yarışı olmalıdır. Bu yarışın hakemi halktır. Siyasetçi birlikte veya tek başına daha çok çalışırsa , halkın onayını alır.

Bunun içindir ki , Aynı parti içinde işbirliği yapmanın önemi daha büyüktür. İşbirliği olursa parti içinde sinerji doğar. Parti daha başarılı olur… Bu başarıdan partili, partisiz herkes yararlanır. Ülke yararlanır.

Ayni siyasi parti içinde siyaset yapanlar  birbiri ile uğraşırsa, biri diğerine çelme takarsa, ikisi de başarısız olur. Halk ikisini de siler.

 

Çünkü, aynı parti içinde, başarılı olanlara çelme takmak, herkese zarar getirir. Ayak oyunları yıkıcı rekabettir. Doğrusu parti içinde herkesin kendisiyle rekabet etmesidir. Bugün yaptığımız işten yarın daha fazla ve daha yararlı bir iş yaparsak, kendimizle yarışmış oluruz. Bunun için parti içinde kimse, kimsenin rakibi değildir. Herkes kendi rakibidir.

Öte yandan, yine siyaset dokunulmazlık zırhına sığınıp, yargıdan kaçmak için yapılırsa,eninde sonunda  hem parti başarısız olur… Hem de ülke zarar görür.


Özetle politikadan da sinerji doğması için, politika yapanların iyi niyetli olması ve politikayı toplum için yapması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.