Hepimiz Hesabımızı İyi Yapmalıyız

Merkez Bankası 2003 yılı TÜFE bazlı reel kur endeksini Ocak ayı için 75.72 olarak ilan etti. Ocak ayında aylık ortalama olarak Dolar kuru 5,9539 oldu. Dün öğlen saatlerinde dolar kuru 6,1325 idi. Şubat enflasyonunu da dikkate alırsak , dün itibariyle TL ‘nin döviz sepeti karşısında değeri yüzde 26 daha düşüktü.

Kur’un gerçek değeri piyasa kurudur , zira riskleri de barındırır şeklinde düşünmek te mümkündür. Ancak ekonomi iyi yönetilseydi , aynı riskler olmazdı. Bir dolar yaklaşık 4.53 lira olurdu.

Bu günde kurların artmasında kısmen de olsa reel faizlerin eksiye geçmesi , raiting kuruluşlarının endişesi , virüs gibi sorunlar etkili olmakla birlikte temel sebep , ekonominin aşırı kırılgan olması ve  Suriye ile savaş riskidir. Ekonomi aşırı kırılgan olunca , esen yelden nem kapıyor.

Önceki yazılarımda Eksi reel faizin , kurlar için kritik eşik olduğunu , bu eşikte TL’ nin siyasi ve sosyal olaylara karşı dayanıksız olacağını belirtmiştim.

Aslına bakarsanız yanlış olan Dünyada spekülatif sermayenin küreselleşmeyi fırsat bilerek , global ekonomide riskleri artırmasıdır. Biz bu zor geçitte takılan ülkelerdeniz. Spekülatif sermaye girişlerini kontrol edemedik. Sıcak para girişi  riski ve kırılganlığı artırdığı için fiziki yatırımlar için  doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişini frenledi.

Ayrıca Dolar üstüne kurulan Dünya para sisteminin bizzat kendisi güven vermiyor. Piyasalarda istikrar ABD’ nin ne kadar dolar basacağına bağlı hale geldi.

Türkiye de 2000 Ocak ayını 100 kabul edersek , 2020 ocak ayında TÜFE endeksi 1371 olmuş. Yani 20 yılda 13.7 kat artmış.

Buna karşılık 2000 yılı Ocak ayında 24 ayar bir gram altının fiyatı 5.041 TL’ dir. 2000 yılını 100 kabul edersek , 2020 şubat ayında gram altın fiyat endeksi 6407 olmuş.  Dün aynı altın 323 TL idi. Yani 20 yılda 64 kat artmış.

Sanayici banka borçlarıyla , devlet bürokrasisi ile boğuşurken , Turizmci Ruslar gelecek mi endişesi yaşarken ve Virüs riski ile uğraşırken , altına yatırım yapan spekülatörler ,  paralarını  enflasyondan sonra net reel değer olarak  44 ‘ e katlamışlar.

Dünya dolar hakimiyetinden kurtulmak için  yeni bir para sistemi arayışındadır. Küreselleşme konjonktürel olarak inişe geçti.  Sistemin kurbanları cari açık veren ülkeler kaynak kaybetti ve dış borç dahil istikrar sorunu yaşıyorlar. Birçok ülkede  gelir dağılımı bozuldu ve yoksul sayısı arttı. Bunun içindir ki  küreselleşmeye hakim monetarist yaklaşım yerine , kalkınma iktisadi gibi yaklaşımlar yeniden gündeme gelmeye başladı.

Bize gelince … Ekonomide bir hareketlenme başlamışken , Suriye sorunu çıktı. Hükümetin Suriye sorununu tez elden çözmesi ve 4 milyon Suriyeliyi göndermesi gerekiyor.

Bu günkü dış politikanın , siyasi ve ekonomik konjonktürün devam etmesi , eşyanın tabiatına aykırıdır. Değişmesi gerekir. Değişmeyi  bugünkü iktidar mı  yapar veya başka iktidar nasıl yapar , ama değişme kaçınılmazdır.

Kur sisteminin değişmesi ve spekülatif piyasaların mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Muhalefetin ağız dalaşı yerine , proje üretmeleri , umut olmaları ve siyaseti kalkınma ve refah çizgisine çekmeleri gerekir.

Biz vatandaş olarak , sıkıntılı günler olabilir diye , kenarda -köşede nakit tutmalıyız. Borçlanmadan kaçınmalıyız.

Birkaç yılda tamamlanacak yatırım projesi olan yatırımcılar , teşvik veya kamu tahsisli arsa talebinde bulunmadan , yatırıma şimdiden başlarlarsa  maliyetlerini minimize edebilirler.

 

One thought on “Hepimiz Hesabımızı İyi Yapmalıyız

 1. SAYIN HOCAM
  KÖŞE YAZILARINIZDA ÇOK GÜZEL TESPİTLERDE BULUNMUŞSUNUZ. EKONOMİMİZİN DÜZELMESİ İÇİN TESPİTLERİNİZE AYNEN KATILMAKTAYIM.
  . İLAVE OLARAK DA SON 25 YILDAN BERİ BÜTÇE BİRLİĞİNİN ÇOK DAĞINIK ŞEKİLDE YÖNETİLMESİDİR.
  DEVLETİN HAYATINI YÜRÜTEBİLMESİ İÇİN KAMU GÜCÜNE DAYANARAK ALMASI GEREKENİ GELİRLERİN BİR ÇOK KAMU KURUMUNA “KENDİN TOPLA KENDİN HARCA” UYGULAMASINA BIRAKILMIŞ GİBİDİR.
  ÖZEL VE KATMA BÜTÇELİ KURULUŞ YÖNETİMLERİ GEREKLİ MALİ DİSİPLİN VE YÖNETİM İLKELERİNDEN MAHRUMDURLAR. BAZI KAMU KURUM YÖNETİCİLERİ YASA, YÖNETMELİK UYGULAMA İLKELERİNE VAKIF OLAMADIKLARINDAN TOPLANMASI GEREKEN GELİRLERİ YETERLİ TECRÜBE VE BİRİKİMLERİ GELİŞTİRİLMEDİĞİNDEN AKILLARINA GÖRE İŞLEM TESİS EDİŞLERİ SONUCU GELİR KAYNAKLARI ÖLÜ YATIRIMLARA HARCANDIĞINI GÖRMEKTEYİZ.
  ÖRNEĞİN; KURUMUNA TAHSİSLİ BİR ARAZİ VEYA ARSA YILLARCA BOŞ BIRAKILMAKTA, İŞGALE UĞRADIĞINDA DUYARSIZ KALINMAKTA, EYLEME GEÇİLMESİNDE İLLA BİR MAKAMIN EMRİNİ BEKLENMEKTEDİR.
  İNİSİYATİF KULLANMA, ÖNERİDE BULUNMA, UYGULAMADAKİ AKSAK VE SORUNLARIN DİKEY İLETİŞİMİ KESİK GİBİDİR.
  BUNUN NEDENİ;
  YÖNETİCİLERİN SIKI BİR HİZMET İÇİ EĞİTİMDEN GEÇİRİLMEDEN, BELLİ GÖREVLERE BELLİ SÜRELERDE TECRÜBE BİRİKİMİ KAZANDIRILMADAN ATANMALARINDAN KAYNAKLI OLDUĞU KANAATİNDEYİM.
  GÖREVLERE ATANMADA ASALETEN ATANMA ESAS OLMALIDIR, AYRICA DENETİM VE EĞİTİM BİRİMLERİ ETKİN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞTIRILMALIDIR.
  ÖRNEĞİN;
  BİR UZMAN DOKTORU VEYA, BİR PROFESÖRÜ TIP GÖREVİ DIŞINDA HASTANE BAŞHEKİMİ OLARAK ATANMASI HALİNDE HEM SAĞLIK HİZMETİ GÖREVİNİ, HEM DE İDARİ VE MALİ SORUMLULUK GÖREVİ VERİLİRSE ER GEÇ BİR GÖREVİNİ TAM YAPAMAMAKTAN SORUŞTURMAYA MARUZ KALABİLMEKTEDİR.
  DEVLETİN ÇATISINI TEŞKİL EDEN KURUMLARIN ETKİN ÇALIŞTIRILMASI İÇİN DENETİM VE EĞİTİM BİRİMLERİNİN ELDEN GEÇİRİLMESİ, GÖREV SINIRLARININ BELİRTİLMESİ ELZEMDİR.
  AYRICA BÜTÇE GELİR KALEMLERİNİN HARCAMA VE TAHSİLAT YÖNÜNDEN TEK BİRİMLER ELİNDE TOPLATILMASI, YILLIK KALKINMA VE YATIRIM PLANLARININ YAPILMASI, ACİL DURUMLAR DIŞINDA ESNETİLMEDEN UYGULANMASI HALİNDE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ EKONOMİK SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİ UMUDUNDAYIM.
  SAYGILARIMLA. TAKİPÇİ İSMET BİÇİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir