GÜYA FAİZLER DÜŞTÜ

Banka kartları ve kredi kartlarında faiz oranları üst sınırı düşürüldü… Düşürüldü derken bu işlemlerde uygulanan tefeci faizleri ortadan kalktı gibi anlaşılmasın. Örneğin gecikme faizinde üst sınır yüzde 105.8 yerine yüzde 94.1 oldu. Yani enflasyonun on katı… Tefeci faizinin de 2 katında kaldı.

Banka ve kredi kartlarında akdi faiz ve gecikme faizi alınıyor. Akdi faiz, avans işlemleri ve kredi işlemlerinde kullanılan yasal faizdir. Gecikme faizi ise kredi kartlarında geç ödemeden dolayı ortaya çıkan faizdir.

Bu faizlerin üst sınırını, yasaya göre Merkez Bankası belirliyor. Bankalar da faizi en fazla bu üst sınıra kadar alabiliyor. İsteyen banka daha düşük oranda faiz alabiliyor.
Merkez Bankası, faiz oranlarının üst sınırını yeni bir tebliğle yeniden tespit etti…

 


                 BANKA VE KREDİ KARTLARINDA FAİZ ORANLARI (YÜZDE)

                                                     ESKİ ORAN            YENİ ORAN
                                                   AYLIK YILLIK           AYLIK YILLIK
AKDİ FAİZ                                     5.55     91.2               4.93   78.1
GECİKME FAİZ                             6.20    105.8               5.68   94.1


Yeni belirlenen faiz oranları 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Bankaların yarıdan çoğu faizleri en yüksek faiz üzerinden alıyorlar. Ayrıca da, birçok banka yasada olmadığı halde, tüketiciden kart parası adı altında yıllık 30 liraya kadar da para alıyor.
Faiz dediğin yıllık hesaplanır

FAİZ oranları bütün dünyada ve finans sektöründe yıllık üzerinden hesap ediliyor. Yalnızca Türkiye’de aylık üzerinden ilan ediliyor.

Aslında Türkiye’de de, mevduat hesaplarında, tasarruf sahibinin alacağında, hep faizler yıllık hesap ediliyor. Yalnızca bu şekildeki tüketici işlemlerinde ve konut ve taşıt kredilerinde, yıllık faiz yüksek görünmesin diye aylık hesap ediliyor.

Tüketici kredi kartı kullanırken veya kredi alırken, faize çok dikkat etmiyor. Zira kart kullanmak bir yerde bazı insanlar için

Zorunlu geçimin bir aracı oldu.

Banka ve kredi kartlarından en yüksek faizi, yabancı bankalar alıyor.

AKP, bankaları kayırıyor

AKP iktidarı, bu konuda bankaların yanında yer alıyor. CHP’nin kredi kartları faizleriyle ilgili birden fazla yasa teklifini Meclis’e getirmedi.

CHP teklifinde, kredi kartları yasal ve gecikme faizlerinin, mevduat faizinden on puan yüksek olmasını veya enflasyonun üstünde bir risk primi uygulanmasını istiyordu. CHP teklifi gündeme gelse ve yasalaşmış olsaydı, tüketici akdi faiz için şimdi yüzde 78 değil, bunun üçte biri kadar yani yüzde 25 dolayında faiz ödeyecekti. Aynı şekilde gecikme faizini de en fazla yüzde 30 ödeyecekti.

Bankalar yüzde 25 faiz aldıklarında da kazanacaklardır. Ne var ki AKP, önce milleti borç harç içinde bıraktı. Halk fakirlik ve açlıktan zorunlu olarak kredi kartı tuzağına düşüyor. Kredi kartını zorunlu geçinmenin bir unsuru olarak kullanıyor. Bu nedenle de hesap- kitap yapamıyor. Bankalar da halkın bu zafiyetinden yararlanarak, spekülatif kazançlar sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir