Gidişat İyi Değil

Merkez Bankası  beklenti anketinde; bu sene sonunda TÜFE oranı yüzde 77,92, cari açık 34 milyar dolar , Dolar kuru’ da 17,57 olarak bekleniyor.

23 Mayıs 2022 Günü akşamı sayın Cumhurbaşkanın hükümet adına konuşması  , bu tablonun daha da ağırlaşacağını gösterdi. Nedenine gelince ; Cumhurbaşkanı  vizyonlar saydı ve fakat içini doldurmadı. Suriye , Yunanistan , isveç ve Finlandiya  konusunda tehditkar konuştu.

Parantez içinde söylemek gerekirse, İsveç ve Finlandiya konusunda Türkiye haklıdır. Ne var ki dış politikada sorunları  tehditlerle değil ,  diplomatik yolla çözmek gerekir.

Mamafih , Cumhurbaşkanı konuştuktan sonra dolar anında artmaya başladı.

Rusya ve batı arasındaki  savaş , Türkiye’nin  tarafsız kalmasına imkan vermeyecektir. Eğer erken seçim olmazsa , Türkiye daha zor duruma düşecektir. Ekonomik istikrar daha çok bozulacaktır.

Kaldı ki kriz yaşadığımız halde , hükümet bilerek veya bilmeyerek  istikrar önlemi almıyor. Hükümete olan güven kaybı da , ekonomik istikrar sorununu derinleştiriyor.

Bu korku anketlere de yansıdı ;

Mayıs ayında yapılan 5 anket ortalamasına göre AKP’nin oy oranı kararsızların dağıtılması ile birlikte  yüzde 30,94 oldu. MHP’ nin oy oranı Yüzde 7,32 oldu. Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 38,26 oluyor. MHP’ nin oy oranı yüzde 7 barajın altına düşebilir. Ancak Muhtemelen AKP ‘nin  düşmemesi için bir kısım AKP’ li MHP’ ye oy verecektir.

Yine Cumhurbaşkanlığı seçimi için , Mayıs ayında 8 anket yapılmış. Bu 8 anket ortalamasına göre ; Erdoğan’ın oy oranı , Cumhur ittifakının oy toplamının altında yüzde 37,6 çıkıyor.

Bu kadar soruna rağmen neden AKP’ nin oy oranı hala yüzde 30 çıkıyor?

Kadir Has Üniversitesinin 2021 ‘de yayınlanan ‘’Türkiye Siyasi Eğilimleri Araştırması ‘’na göre ,Türkiye de kendisini siyasal islam olarak tanımlayanların oranı yüzde 8,9’dur. Bu kesim ne olursa olsun , İslam ideolojisini önde tutuyor ve AKP ‘ yi kendi dava partisi olarak görüyor. Bu nedenle her ne olursa olsun , AKP’ yi destekliyor.

Bütçe de sosyal transferler dışında , Hane halkına yapılan yardımlar 1 ve 2 adı altında 2 ayrı kalem var. Bu yardımlar içinde engellilere yapılan yardımlar gibi yerinde yardımlar da var. Ama çoğu AKP’ li militanlara partizanlara yapılan yardımlardır.   Bir işyerinden çalıştığı halde ayrıca her ay bankadan bu yardımlardan alanlar var.

Medya da sık sık yazıldığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde ortaya çıktığı gibi AKP’ li belediyelerden çalışmadığı halde çalışıyor gibi bankamatikten her ay maaş alanlar var.

Bunlar  normal halde siyasi iktidara ‘’ bana iane değil iş yarat ‘’demesi gerekir… Ama demiyorlar. Çünkü  muhtaçlar.  AKP halkı önce yoksul ve işsiz bıraktı, sonra para dağıttı. Zorunlu  biatçılar yarattı. Ayrıca ideolojik eğitimle, halkın iş isteme bilincini köreltti.

Çıkışımız var mı ?

Bir devlet batmaz ve fakat halk sürünür… Venezuela’da örneği var. Önemli olan halkın bilinçli olmasıdır. Bunun içinde halkın özgür düşünmesi , medyanın tarafsız olması gerekir. Özgür düşünme ve tarafsız medya ancak demokrasilerde olur.

Bu anlamda 6 partinin, sağ -sol demeden  demokrasi konusunda ittifakı , umut kapısını genişletti. Öte yandan Enflasyon , geçim derdi ve işsizlik , halkın siyasi bilincini de artırdı. İş başa düşünce Türkiye zor dönemlerden çıkmasını bilmiştir.

Eğer erken seçim olursa bu zor tablodan çıkışımız daha kolay olacaktır.  Olmazsa  2023 Haziranına ulaşmak daha riskli görünüyor. Bu durumda daha çok bedel öderiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.