Gençler Neden Mutlu Değil?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında keşke gençlerimiz mutlu diyebilseydik. Ama TÜİK’in ‘’ İstatistiklerle Gençlik ‘’verilerine göre gençlerimizin çoğu mutsuz.

15-24 yaşındaki Genç nüfus içinde kendini mutlu olarak beyan edenlerin oranı 2020 yılında yüzde 47,2 iken 2021 yılında   yüzde 44,5 ‘e geriledi.

Türkiye’nin genç nüfus avantajı hala yüksek; 2008 yılında toplam nüfus içindeki payı yüzde 17,4 iken, 2021 yılında yüzde 15,3 ‘e geriledi. Ama AB ortalaması olan yüzde 10,6’ dan daha yüksektir.

AB ‘ye giriş için Türkiye’nin genç nüfusu hala avantajdır. Eğer 2004 yılındaki iktidar aklı devam etseydi, Türkiye AB’ ye çoktan girmişti. Eğer AB’ ye girebilseydik bugün, demokraside, hukukta ve ekonomide kriz yaşamıyor olacaktık. Beyin göçü ile gençlerimizi de kaybetmemiş olacaktık.

Gençler neden mutsuz?

1- 2020; Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık iş birliği ile gerçekleştirilen en kapsamlı “Gençlik Araştırması’nın sonuçlarına göre gençlerin yüzde 76’sı daha iyi bir gelecek için yurt dışında yaşamak istiyor.

Aynı araştırmaya göre; “Neden başka bir ülkede yaşamak istiyorsunuz ” sorusuna ise gençlerin yüzde olarak;

  • 59’ü “daha iyi bir gelecek”
  • 6’sı “daha huzurlu hayat”
  • 21 ‘i ise ‘adalet/eşitlik ve diğer nedenler; cevabını veriyor.

2- Gençlerimiz işsiz ve eğitimsiz kaldı.

2022 ilk çeyrek verilerine göre, gençler arasında açıklanan işsizlik oranı yüzde 21,1’dir.  Ne işte ne eğitimde olanların oranı yüzde 24’7’dir.

2000 yılında Türkiye’de gençler arasında işsizlik oranı OECD ülkeleri ortalamasına eşit gibiydi. OECD yüzde 12,8, Türkiye’de 13,1 idi. Sonrasında giderek arayı açtık. 2020 yılında OECD ortalaması yüzde 16,2 olurken, Türkiye’de bu oran yüzde 26,1 oldu.

Öte yandan OECD ülkeleri içinde ‘’ne eğitimde ne işte olanların oranı’’nın en yüksek olduğu ülke yine Türkiye’dir. OECD 2020 verilerine göre, OECD ülkelerinde eğitimde ya da istihdamda olmayanların ortalama oranı yüzde 17, AB ortalaması yüzde 15 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 28’e çıkmıştı. Bugün de yüzde 24,7’dir.

Bu günkü iktidar eğitimi ideolojik çizgiye soktu. Herkesi imam hatip okullarına gitmeye zorladı.  Devleti parti devleti yaptı. Üniversiteleri de partiye bağladı.

Siyasi iktidarı bu çizgiye siyasal islam zorladı. KHÜ, Türkiye Eğilimleri – 2020 Kantitatif Araştırma  raporun’da   Türk halkının siyasi yelpazedeki yerini tespit etmek için yapılan ankette kendilerini siyasal islamcı olarak tarif edenlerin oranı yüzde 8,9 dur. Buna rağmen eğitimi ve sağlığı tarikatların etkisi yüksektir. Siyasi iktidar da  bu azınlığın güdümünde   kaldıkça oy kaybediyor.

Aslında gençlerimizi baş üstünden tutmalıyız ve korumalıyız. Zira Genç nüfus ekonomide dinamik güçtür. Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir imkândır. Batı ülkeleri yaşlanırken, Türkiye gençleşmektedir. Kaldı ki; İşsiz ve eğitimsiz gençler, ideolojik guruplar tarafından daha kolay istismar edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.