EMEKLİLERİN EMEĞİ YERDE KALDI

Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında tek çatı altında birleşti.  Ancak bu güne kadar emekli sandığı, bu üç kurumdan emekli olanlar arasındaki maaş farkı düzeltilmemiştir.

 

Halen en düşük memur emekli maaşı 865, SSK işçi emekli maaşı 648 ve Bağkur emekli maaşı 371 liradır.

 

 

 

Özellikle Emekli Sandığı ve SSK da aynı işi yapıp, aynı süre çalışanların farklı maaş alması, kamu vicdanını rahatsız etmektedir.

———————————————————————————————

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI

 

BAĞKUR (TARIM)         371

BAĞKUR ( ESNAF)       511

SSK (TARIM)                 492

SSK (İŞÇİ )                    648

MEMUR                         865

——————————————————————————————-

 

1) Emekli maaşları, şikayet ettiğimiz asgari ücrete göre bile çok düşük kalmıştır.  Evli ve iki çocuklu bir ailenin eline geçen net asgari ücret ayda 659.83 liradır.  Emekli Sandığı dışındaki, Bağkur ve SSK emeklilerinde en düşük emekli maaşları, asgari ücretin bile altında kalmıştır.

 

2) 5.250 lira olan emekli milletvekili maaşı, 371 lira olan  Bağkur tarım emeklisi maaşının  14 katıdır. Yine emekli milletvekili maaşı,  648 lira olan SSK işçi emeklisi maaşının 8 katıdır.

 

3) TÜİK 2009 yılı için 4 kişilik hanenin aylık yoksulluk sınırını 825 lira olarak ilan etti.  Bu günkü emekli maaşları iki yıl önceki yoksulluk sınırının altındadır. 

 

Aslında, emekli maaşları Türkiye de 65 yaş üstü insanın ihmal edilmesinin de bir göstergesidir.

 

Örneğin tapu sicil müdürü tereddüt ederse, 65 yaş üstü insanlardan, tasarruf yetkisinin olup olmadığı hakkında sağlık raporu istemektedir. Bu sorun, yaşlı insanların rencide eden bir sorundur.  Hiç bir psikolojik bilgi birikim olmayan bir memurun, yaşlılar arasında ayırım yaparak,  tasarruf yetkisinin olup olmadığına karar vermesi ve sağlık raporu istemesi sosyal bir sorundur.

 

Başbakan Avrupa Birliğine kızarak ‘’geriatrik toplum‘’ demiştir. Böylece yaşlı nüfusu hor görmüştür. Oysaki Avrupa da yaşlanmak bir ayrıcalıktır.  Ülke kalkınmasında ve gençlerin yetişmesinde emeği geçen, alın teri döken yaşlılara geleneğimiz gereği Avrupa’ dan daha fazla saygı göstermeliyiz.

 

Yine Sosyal Güvenlik Kurumunun yaşlılarla ilgili bakım ve hizmet evleri çok yetersizdir.

 

Bu günkü iktidarın Yaşlıların bu temel sorunlarından başka çalışma, güvenlik, eğitim, serbest zamanı kullanma ve psiko-sosyal sorunlarında da çözüm projesi yoktur. vardır.

 

Yaşlıların fiziksel ve zihinsel gerilemelerinin kaçınılmaz olmasına karşılık, onların var olan kapasitelerinin geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik açıdan faal bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması temel amaç olmalıdır.

 

Ekonomik ve sosyal her alanda olduğu gibi, emekli maaşlarını da ciddi olarak tartışmamız gerekir. Maalesef Türkiye’de siyaset kısır ve düz mantıkla, herkesin birbirini suçlamasının bir tuzağı haline gelmiştir.

Bu kısır tartışmalar, bizi geri kalmışlığın ve fakirliğin pençesinden kurtaramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir