CHP ‘NİN TARİHİ MİSYONUNU BİTİREMEZLER…

CHP tüzüğüne , 1927’de Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik olarak tanımlanan dört ilkeye, 10-18 Mayıs 1931 tarihindeki üçüncü parti kurultayında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri eklenerek “altı ok” kavramı benimsendi. 

Cumhuriyetçilik ve halkçılık , demokrasinin ayaklarıdır… Bu gün de geçerlidir. Milliyetçilik bir üst kimlik olarak  görülmüştür ve  ülkenin bölünmez bütünlüğü için bu kimliğe  bu gün daha fazla ihtiyacımız var.  

 

Laiklik , bu gün Türkiye’nin durduğu medeni  ve çağdaş yerinin altyapısıdır. Laik devlet anlayışı olmasaydı , Türkiye ‘de  şimdi Arap baharı tehdidi altında oldurdu.

Altı ok’ ta yer alan devletçilik , çağdaş anlamda devletin piyasa ekonomisinde spekülasyonu ve kartelleşmeyi önlemesi ve gelirin daha adil dağılmasına müdahale etmesidir.  Devrimcilik  ise  demokraside  ve insan haklarında yapılan iyileştirme ve ilerlemedir. Hiç bitmeyecek bir ilkedir. Demek ki CHP’nin misyonunun  mutlaka  devam etmesi gerekiyor…

1980 darbesi bu misyonu kaldırmaya çalıştı… Ancak  CHP ’misyonunu CHP kuruluşu  ve Deniz Baykal ile  birlikte yeniden başladı.

Bu gün , CHP’ nin misyonu yeni yönetimin  tehdidi altına girdi. Üstelik bu günkü tehdit , daha tehlikeli bir tehdittir. Oysaki , Türkiye’nin  şimdi CHP’ nin misyonuna daha fazla ihtiyacı var. Çünkü , AKP’ nin  9 yıllık iktidarında , Milli değerlerimiz , demokratik  ve ulusal bütünlüğümüz ile  ekonomik bağımsızlığımız risk altına girmiştir.

Benim bir siyasi beklentim yoktur. Benim beklentim , gelecek kuşaklara , çocuklarımıza daha iyi bir Türkiye ‘nin kalmasıdır. Bu nedenle , söyleyeceklerimin parti içi çekişme olarak algılanmayacağını umuyorum. Elbette partiye zarar gelmesini istemem… Ancak eğer partinin misyonu tehdit altında ise , bu aynı zamanda , ülkenin geleceğini de etkileyecektir. Ülkemizin  geleceği hepimiz için ve her şeyden daha önemlidir.

Yeni CHP ‘ ile  mevcut yöneticiler , yaptıkları ile  parti misyonunu  rafa kaldırdılar . Ayrıca , Misyon anlamında partide çok başlılık oluştu. Herkes ayrı  telden çalmaya başladı.

En yeni örnek , Kemal kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanının süresi kesinlikle 5 yıldır derken ,  Kılıçdaroğlu’nun eski Yardımcısı Prof.Dr. Süheyl Batum ,un ‘’ Abdullah Gül seçildiğinde cumhurbaşkanlığının statüsü 1982 Anayasası’nın ilk şeklindeki statüydü, yani 7 yıl için seçildi. ‘’ dediği anlaşılmıştır.

CHP’  Ergenekon davasından sanık olarak yatanları milletvekili gösterirken ,  İstanbul Milletvekili Aydın  Ayaydın ,18 mayıs 2011 günkü star gazetesine ‘’ Eregenekon içinde çeteler var. Mafyalar var. Yargılanlamalarını doğru buluyorum. Bir sürü suçlu ve suçlu olabileceğine inandığım insanları görüyorum .‘’ demiştir.

Bunlar seçimden önce söylenmiştir. Bu arkadaşlar kendi düşünceleri itibariyle tutarlı ve iyi niyetli  olabilir. Ancak  söyledikleri ile CHP Misyonu ile arasında dağlar kadar fark var.

Yine , CHP’  Parti Meclisi üyesi Bülent Kuşoğlu  ‘’Tekke ve Zaviyeler yeniden açılmalı.. Tekke ve zaviyelerin kapatılması , toplumu yozlaştırmıştır ‘’ diyor. Bu anlayış , laiklik anlayışı ile bağdaşır mı ?

Sena Kaleli , ‘’ Ben Atatürk devrimlerinin bekçisi değilim… Olmak ta istemiyorum. ‘’ diyor.

Kılıçdaroğlunun adeta zorla milletvekili yaptığı Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ‘’ Dersim özellikle Birleşmiş Milletlerin Soykırımla İlgili sözlerine uyuyor ‘’ ve ‘’ Atatürk Dersim katliamında devletin başındaydı   ‘’ diyerek üstü kapalı  Atatürk’ü suçluyor. Başbakanda  CHP yöneticilerinin tutumundan cesaret alarak Dersim özrü diliyor ve Arkasından Fransa Ermeni inkar yasasını gündeme getiriyor. 

Diyarbakır ‘da parti il yönetimi , PKK ‘ yası için seçim bürosunu kapatıyor.

Bunlar uzatılabilir… Ancak  açıktır ki , CHP’ yi bu gün yönetenlerin ne düşüncesi nede eylemleri hiçbir şekilde CHP’ misyonuna uymuyor.

Tekrar ediyorum… CHP’ nin misyonu bitmez. Bu günkü yönetim bu partiyi misyonundan koparmaya  çalışıyor.  Bunun  içindir ki parti ideolojik olarak küçülüyor. Marjinalleşiyor. Partinin kurtulması için , partinin işgalden kurtulması , yani bu günkü yöneticilerin gitmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir