BİR İNSAN SİMİT VE ÇAYLA KAÇ YIL YAŞAR?

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Beş kişilik bir ailenin, simit-çay 60 kuruştan  üç öğün simit ve çay parası ayda  270 YTL yapar. Biz iktidara gelmeden  asgari ücret 270 YTL altında idi. Şimdi ise 350 YTL…” demiş.

Aslında, Başbakan, toptan simit anlaşmasını unutmuş…  Eskiden veya şimdi, eğer beş kişilik bir aile, simitçi fırınlarıyla toptan pazarlık yapsalar, 270 YTL’yi 250 YTL’ye düşürebilirler! Çay için pek pazarlık olmuyor. Ancak çay işinde de günde üç çay yerine yarımşar bardaktan günde bir buçuk çay içseler nelerine yetmez?

Günde üç öğün simit ve çay bir insanın yaşaması için yeterlidir… Ancak ben şahsen merak ediyorum… Hiç sebze ve meyve yemeyen, hiç vitamin almayan bir insanın zeka düzeyi ne olur? Acaba kaç sene yaşar?

Afrika’da, 1900’lü yılların başına kadar ortalama ömür 30 yaşmış. En uzun yaşayan insan 44 yaşına kadar yaşarmış. Ne var ki Afrika o gün de vardı, bugün de var…

Ancak bugün örneğin Kenya’da ortalama ömür 48’e çıkmış… Buna karşılık çocuk ölümleri azalmış, binde 67 olmuş, bize yaklaşmış. Bizde de çocuk ölüm oranı çok düşük değil. Binde 47…

Binde 47 çocuk ölüm oranı ne ifade ediyor? ’’World Almanac’’a bakarsak göreceğimiz korkunç tablo şudur : Fert başına geliri  bizden daha düşük ülkelerde, çocuk ölüm oranları bizden daha iyi durumda. Örneğin Tunus’ta binde 29, El Salvador’da binde 28, Estonya‘da binde 12 ve Suriye’de binde 33..

Demek ki biz  devamlı simit ekmek  yeseydik, çocuk ölümleri bu kadar yüksek olmazdı !.

Asgari ücret bir insanın asgari yaşam ve asgari kültür şartlarını devam ettirmesi için gereken ücrettir…

İnsan yalnızca fiziki yaşamını sürdürmek için doğmuyor… Aynı zamanda  kültürel ihtiyaçlar da asgari yaşam için şarttır. Başbakanın simit ekmek hesabından sonra, asgari ücretten geriye  kalan  80 YTL ile 5 kişiye elbise alacaksın, yol parası vereceksin, sinemaya ve tiyatroya gideceksin, gazete okuyacaksın… Hatta yılda fazla değil, bir hafta da ailece tatil yapacaksın!

Biz, öğrencilere, ‘’Her ekonomide kaynaklar kıttır. Önemli olan bu kıt kaynakları en etkin, en verimli ve sosyal faydayı en yükseğe çıkaracak şekilde kullanmaktır.’’ diye öğretiriz. Sayın başbakan da  millete ayda 350 YTL ile nasıl ‘’Dolçe Vita‘’  bir hayat yaşanır, onu öğretiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir