Türkün Türkten Başka Dostu Olmaz

Anayasamızın  66. Maddesi,  “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. ‘’ diyor. Deniz Baykal Türklüğün bir üst kimlik olduğuna sık -sık vurgu yapardı.

Dünkü işsizlik yazım üzerine , okurlarımdan Cemal Gaygusuz aşağıdaki e-maili göndermiş :

’Esfender bey , çöpten kağıt toplama işini bile kaçak çalışan yabancılara kaptırdık. Binlerce kişi ekmeğinden oldu. ‘’

Bu yabancılar içinde hiç şüphesiz 5 milyon Suriyeli Arap başı çekiyor.

Suudi Arabistan prensesi Türk mallarını boykot çağrısı yaptı. Suudiler İthalat yasağı koymadı ve fakat Türk mallarına gümrüklerde engel çıkarıyorlar. Arabistan’a 2019 yılında toplam ihracatımız 3,2 milyar dolardır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir yıldan uzun süredir Türk mallarına yönelik gayri resmi boykot yapıyor. BAE ‘ ye olan yıllık ihracatımız 3,5 milyar dolardır.

Fas Türk Mallarına yüzde 90 vergi getirdi. Gümrüklerde yaptığı engelleri artırdı. Fas’a yıllık ihracatımız , 2,3 milyar dolardır.

Mısıra yıllık ihracatımız , yıllık olarak 3,3 milyar dolardır. Eğer Mısırın  iç işlerine karışmasaydık, bu ihracatımız en az iki katı kadar olurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, ‘’Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün bölge için bir istikrarsızlık unsuru olduğunu ‘’söyledi.

Katar sorununun temelinde , ‘’Müslüman kardeşlerİhvan ‘’ anlaşmazlığı yatıyor. Suudi Arabistan’da hakim olan Vahhabilik düşüncesi ile, Müslüman Kardeşler’in düşüncesi bir birine zıt düşüncelerdir. Bu nedenle Suudiler her zaman ihvanın karşısında olmuştur.

Mısır (25 Aralık 2013 ) , Suudi Arabistan 7 Mart 2014, Suriye (21 Ekim 2013) ,Birleşik Arap Emirlikleri ( 9 Mart 2014 )  ve Bahreyn (2014 ) tarihlerinde Müslüman kardeşler hareketini  ‘’terör örgütü ‘’ olarak kabul ediyor. Buna karşılık Türkiye , Katar, Libya, Ürdün, Filistin ve Sudan İhvani terörist kabul etmiyor.

2017 Şubat ayında , Suudi Arabistan’ın El Arabiya kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ; ‘’ Ben İhvan-ı Müslimin’i bir terör örgütü olarak görmüyorum. Çünkü İhvan-ı Müslimin silahlı bir örgüt değildir. Bir düşünce örgütüdür. ‘’ demişti. 

İran  ve Azerbaycan’da Şii mezhebi hakimdir. Ancak İran şeriat devleti olmasına rağmen Azerbaycan ile  din kardeşiyiz demedi  ,  geçmişte ve bu gün Ermenistan’ının yanında yer aldı. İranlılar Bunu iki gerekçeye dayandırıyorlar , birisi Kuzey -Güney Azerbaycan’ın birleşmesi tehlikesi … İkincisi Türkiye’nin Nahcivan üzerinden bir geçiş bölgesi oluşturarak Türkiye ile konfederasyona gitme riski.

Ermeni – Azerbaycan savaşında , Türkiye kayıtsız ve şartsız her zaman soydaşlarının yanında yer almıştır.

Gagavuzlar tıpkı Ermeniler ve Ruslar gibi ortadokstur.  Ancak ta 1990 dan beri Azerbaycanın yanında yer aldılar. Toplanıp Azerbaycan başarısı için dua ediyorlar.  Hristiyan Gagavuz, din kardeşini çiğneyip kan kardeşinin yanında duruyor.

Osmanlının son dönemlerinde  Abdülhamit  ümmeti bir tutkal olarak kullanmak istemiş ve fakat önce vuranlar Araplar olmuştur.

Türkistanlı Hoca Ahmet Yesevî’ye ait olduğu söylenen bir anekdot var ;

Bir gün Pîr-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevî Hazretleri’ne sormuşlar:

– “Müslüman mısın?”

– “Elhamdülillah Türk’üm, Müslüman’ım” demiş.

– “Neden Türklüğü katıyorsun, biz dinini soruyoruz” demişler.

– ”Din seçim, Türklük kaderdir” demiş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir