ZİG-ZAGLI BÜYÜME

2015 yılı üçüncü çeyrek ( Temmuz –Ağustos – Eylül) Gayri Safi Yurt içi Hâsıla da (GSYH) büyüme oranı yüzde 4 oldu. Üçüncü çeyrek büyüme oranı Yüzde 2.7 ile yüzde 3 arasında bekleniyordu.  

2012 yılından beri çeyrekler itibariyle büyüme oranları zig-zaglı bir seyir gösteriyor. 2012 yılından beri çeyrekler itibariyle en yüksek büyüme 2014 yılı ilk çeyreğinde yüzde 5.1 ve en düşük büyüme oranı ise yine 2014 son çeyreğinde yüzde 1.8 oranında oldu. Aşağıdaki grafikte geçen sene ve bu sene çeyrekler olarak büyüme oranları yer alıyor. 

 

 

 

Öte yandan üçüncü çeyrekte en yüksek büyüme tarım sektöründe yaşandı. Geçen sene aynı çeyrekte  -5.1 oranında küçülen tarım sektörü bu sene yüzde 11.1 oranında büyüdü. Bu seneki yüksek büyümede geçen seneki küçülmenin baz etkisi de vardır.  

Sanayi sektöründe büyüme ise geçen seneden daha düşük kaldı. Yüzde 1.5 oranında büyüme, sanayi sektöründe durgunluk olduğunu gösteriyor. Stoklardaki değişme aynı zamanda hesap hatalarını da içerdiği için, satışların stoklardan mı yapıldığını tahmin etmek zordur. 

Alt sektörlerde her zaman olduğu gibi, finans ve sigorta sektörü yüzde 13.8 büyüdü ve yüksek büyüme yaşayan sektör oldu.

İnşaat sektöründe de bu sene durgunluk var. Geçen sene yüzde 5.6 büyüyen inşaat sektörü bu sene aynı çeyrekte yüzde 1.9 büyüdü.  

Üçüncü çeyrekte, Özel tüketim harcamaları yüzde 3.4 büyürken devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7.8 oranında büyüdü. Devletin tüketim harcamalarının büyümesi seçim ekonomisi uygulandığını gösteriyor.

Buna karşılık yatırımlarda -0.5 daralma var. Yatırımlarda daralma önümüzdeki dönemlerde büyümeye veya işsizliği olumsuz etkileyecektir.  

2014 yılı üçüncü çeyreğinde, ihracatta yüzde 8’lik büyüme olmuştu. Bu sene yüzde -0.6 daralma var. İhracattaki daralmayı dış politikanın, Ortadoğu sorunlarının ve Rusya’da yaşanan ekonomik krizin etkileri oldu. 

İthalatta ise geçen sene aynı çeyrekte yüzde -1.8 küçülme olmuştu, bu sene yüzde – 1.0 küçülme oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir