ZABO’ NUN FIRILDAĞI

Cumhurbaşkanlığı Seçimine 361 milletvekili katıldı.. Dolayısıyla Anayasanın Cumhurbaşkanı seçimi için istediği 367 çoğunluk sağlanamadı..

 

Bu arada bir CHP milletvekili salonda ne var , ne yok diye içeri girdi.. AKP’liler  oyun yaptı.. İçeri giren CHP’linin  üstüne çullanınca , birkaç arkadaşı da onu kurtarmak için içeri girdi..

Meclis başkanı hemen , falan – falanda içeride var.. 368 katılan var diye açıkladı.

 

Gerçekte ise gizli oylamada bu olmaz.. İşari oylamada olur.. Bu nedenle Meclis başkanı bu tutumuyla yasaları da çiğnedi.

 

AKP Hükümeti bu işi hep yapıyor.. Yasaların arkasından dolanıyor.. Yönetimde ve uygulamada sürekli hülle yapıyor. 

 

Örneğin AKP hükümeti , bütçe açıklarını gizliyor..

 

 

 

Merkezi devletin yapması gereken birçok hizmeti , AKP’li belediyelere yaptırıyor..  Belediyeler bu hizmetleri yaparken  ya borçlanıyor veya kamu kurumlarına  olan borçlarını ödemiyor. Örneğin , Ankara Büyük Şehir Belediyesi BOTAŞ’ a olan borcunun bir milyar YTL yakın olduğu açıklandı. Gerçekte Bütçe açığına bu borcu da ilave etmek gerekir.

 

Yine merkezi hükümetin  görev verdiği ve bu nedenle görev zararı oluşan , Türkiye şeker fabrikaları A.Ş , Toprak mahsulleri A.Ş  nin ve KÖYDES’in (2006 yılında 2 milyar YTL ) görev zararlarını , merkezi devletin bütçe açıklarına ilave etmek gerekir.

 

Geçen sene TEDAŞ’ a özelleştirme gelirlerinden doğrudan doğruya 1.5 milyar YTL ödendiği sıkça yazıldı..  Hükümet cevap vermedi.. Bu yolla  kamu açığı halkın gözünden kaçırıldı..

 

ÖZELLEŞTİRME GELİRLERİ NEREDE ?

 

2OO4 yılına kadar özelleştirme gelirlerinin nereye harcandığını özelleştirme idaresi veb sitesinden görebiliyorduk. AKP bu uygulamayı kaldırdı..Şimdi özelleştirme  Gelirlerin nereye gittiğini kimse bilmiyor.

 

Özelleştirme gerekçesinde , siyasi iktidar ve IMF , KİT’lerde istihdam fazlası olduğunu , bu nedenle maliyetlerin yüksek olduğunu öne sürüyordu.  Özleştirme ile maliyetlerin ve ürün fiyatlarının düşeceği iddia ediliyordu..Tersine özelleşme sonucu ürün fiyatları arttı ( en son örneği Telekom . )

 

Yani özelleştirmede AKP iktidarı  sağ gösterdi .. sol vurdu..

Özelleşen KİT’lerde üretim artışı olmadı.. ürün fiyatları arttı..

İstihdam geriledi.. Tüketici zararlı çıktı..

 

Birçok özelleşen KİT’ in Makineleri  söküldü.. Arazileri satıldı.

Örnek Manisa  et ve tavuk kombinası.. örnek Kars süt fabrikası ..

 

Halkın malı olan KİT’ler peşkeş çekildi.. Manisa Sümerbank mensucat 751 bin dolara satıldı.. Alanlar yalnızca arazisini 13 milyon 750 bin dolara sattılar.

 

Bütün bunların faturası vatandaşa çıktı ..

 

AKP ‘NİN YAPTIKLARI ZABO’NUN  FIRILDAĞINI DA GEÇTİ.

 

Bir yemek masasında ben bunları anlatırken  av. Erbaşar  Özsoy  : ‘’Vay be .. Desene bu iş zabonun fırıldağını da geçti  ..’’ dedi.. 

 

Erbaşar Özsoy , Erzurumun Şenkale ilçesindendir.. Ankarada ve istanbulda avukatlık yapıyor..  CHP parti meclisi üyesidir..

 

‘’Zabo’nun fırıldağı da ne ? ‘’diye sorunca anlattı..

 

Şenkaya ‘da Belediye Zabıta memurluğu yapan bir vatandaşı , halk kısa olarak Zabo ‘ diye çağırıyormuş..

 

Zabo bir gün İstanbul a gelmiş… Arkadaşları kumarhaneye götürmüşler.. Zabo kumarhanede  Rulet masasını  görür- görmez kafasına tak demiş.. Kendi kendine  ben bu işten para kazanırım demiş..

 

Erzurum’a döner- dönmez, evdeki peşğunu almış ..( Peşğun yerde yemek yemeğe yarayan yuvarlak ve ayakları kısa olan yer masasına yörede verilen isimdir.  ) Peşğunu ortasından delmiş .. Yuvarlak bir sopa geçirmiş .. Birde faliyeden bir ok yapmış..  ( Faliye de yine o yörede sacın incesine deniliyor..) Peşğunun dörtte birini siyaha boyamış.. Kalan kısmını eşit şekilde 8 parçaya bölmüş ..Bu sekiz parçanın  dördünü   kırmızıya  , dördünü sarıya boyamış..

 

Zabo Çarşıya ( Pazar yerine ) çıkmış.. Çarşıda  ‘’basan kazanıyor ..’’ diye bağırmaya başlamış..

 

Sarıya basan , siyah ve kırmızı gelince kaybediyor.. Kırmızıya basan sarı ve siyah gelince kaybediyor.. Zabo bazen de kaybediyor.. Ancak  Zabo’ nun  kazanma ihtimali her zaman oynayanının iki katı oluyor.. Halk zabo’ya epey para kaptırdıktan sonra , aynayı- konyayı anlamış.. Ancak geç olmuş.. Zabo paraları toplamış.  

 

Ondan sonra   Halk  dalavere denilince zabo’ nun fırıldağını örnek vermeye başlamış..  Kendine  fırıldak yapanlara, senin yaptığın  zabo’nun fırldağını da geçti.. Demeye başlamış.. 

 

Anlaşılan odur ki Zabonun fırıldağı  şimdi de var .. Bir farkı şimdi  organize bir şekilde yapılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir