YOLSUZLUKLARI İÇSELLEŞTİRDİK Mİ?

Bizim toplum , yokluğa ve sıkıntıya alışmış olsa gerek , halinden çok şikayet etmez..

 

1999 yılı sonunda IMF ile o zaman ki  hükümet anlaştı ..  Tarıma verilen destekler , yarı yarıya azalacaktı.. Tarım kredilerine verilen  faiz desteği kalkacaktı..

 

Gerçekten tarıma verilen sübvansiyonlar AKP iktidarı döneminde tam yarıya indi.. Bu sene seçim yatırımı olarak tarıma kredi desteği için kararname çıktı..  Ancak bunun bir aldatmaca olduğu da hemen anlaşıldı.. Bu kararda  Deveye hendek atlatmak kadar zor şartlar var.. Hasılı hiç kimse yararlanamaz.

 

Kırsal kesimde yaşayan 25 milyon nüfus var..Şimdiye kadar fındık üretenler dışında kimsenin gıkı çıkmadı.

 

 İşsizlik oranları açıklanıyor.. İşsiz sayısının 5 milyon olduğu açıkça görülüyor.. Ancak , TÜİK rakamlara takla attırıp , işsizlik oranını yüzde 10 gibi gösteriyor..

 

Bu beş milyon işsiz varken , işsizlik sigortasında 25 milyar YTL birikti. İşsiz kalanlar içinde ,  on kişiden ancak bir kişi bu fondan o da çok sınırlı ve kısa süreli ödenek alabiliyor.

 

Şimdiye kadar hangi işçi , hangi sendika bu duruma itiraz etti ? İşsizlik sigortası için maaşından prim kesilmiş ve fakat işsizlik ödeneği alamayan  işçiler bir başka ülkede olsa , kıyamet koparırlar ..

 

 

Hükümet  çalışanların aldığı vergi iadesini kaldırdı.. Yerine çalışanın uğradığı gelir kaybını ,asgari ücretin yarısını vergi dışı tutarak kapatacağını söyledi.. Ancak bu kararı  2008 yılı için çıkardı. Yani çalışanın 2007 yılı güme gitti.. Kimin sesi çıktı ?

Siyaset , yolsuzluklardan sıyrılma aracı haline geldi.. İç işleri Bakanlığı hep  muhalefetteki belediyeleri denetliyor.. Büyük şehir deliklerinden insanlar ölüyor.. İstanbul’da halk trafikten sokağa çıkamaz duruma  geldi..   Belediyelerin iş yapma tarifeleri olduğu söyleniyor… Anlaşılan herkes işi görülsün diye bu tarifelere  kuzu kuzu uyuyor..

 

Sistem de , yolsuzlukları içselleştirdi.. Kimse aldırmıyor.. Yolsuzluk yapanlar daha başarılı oluyor..  Bazıları milletvekili dokunulmazlığı zırhına bürünüyor. Sonrada yaptıkları  zaman aşımına uğruyor..  Herkesin yanına kar kalıyor.

 

CHP baştan beri dokunulmazlıkların kalkmasını istiyor.. Hatta bu partiden Sefa Sirmen ,’’ benim dokunulmazlığımı kaldırın .. Hesap vereyim .. ‘’diyor..  CHP’liler de buna  katılıyor.. AKP’ milletvekilleri olmaz diyor.. Çünkü Sefa Sirmen’in dokunulmazlığı kalkarsa , yol açılmış olur.

 

Milletvekillerinin dokunulmazlığı  kalkarsa ne olur ? kendine güvenen milletvekili olur .. Yolsuzluklar önlenir.

 

CHP’nin israrına basın ve halk neden sahip çıkmıyor ?

Basının kendi sorunları var… Halkta kısa dönemli düşünüyor.. Şimdilik bana zararı yok diyor.. Gerçekte ise  yolsuzluğun  uzun dönemde  herkese zararı olacaktır. .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir