YOKSULLUĞU YARATANLAR DA YOKSULLUKTAN ŞİKÂYETÇİ

Dünyada, zengin-fakir farkı açılıyor… Zengin ülke ile fakir ülke arasındaki fark, zengin bölgelerle fakir bölgeler arasındaki fark, zengin insan ile fakir insan arasındaki fark büyüyor.

 

Zengin-fakir farkının açılması, herkesi korkutuyor… Çünkü Türk Atasözüdür…‘’biri yer, biri bakar… Kıyamet ondan kopar‘’

 

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, ‘’2009 da 59 milyon kişi işsiz kalacak, 90 milyon kişi aşırı yoksullaşacak‘’ diyor.

 

IMF Başkanı, Dominique Strauss –Kahn ise daha umutsuz konuşuyor… ‘’Toplumsal ve siyasi İstikrarsızlık aratacak… Savaşta görülebilir‘’ diyor.

 

 

 

Başbakan Erdoğan da geri kalmıyor… ‘’Bir yerde refah artarken diğer yerde sefalet arttı. Dünyadan yükselen çığlığı artık duyalım.‘’ şeklinde konuşuyor.

 

Dünyada fakirliği küresel süreç yarattı. Küresel süreç mimarları olan IMF ve Dünya Bankası fakirlikten şikayet ediyor. Türkiye de fakirliği önce IMF  Kemal Derviş eliyle yarattı. Sonra AKP aynı politikayı harfiyen takip etti.

 

İnsanlar çıldırmış olmalı… Kendi yaratıkları yoksulluktan şikayet ediyorlar.

 

Türkiye, büyüme oranı olarak, en fazla küçülen ekonomi oldu. Bundan sonra da fakirleşme devam edecek. Çünkü, elindeki karlı şirketleri spekülatif sermayeye kaptırdı. Karlı kamu altyapı yatırımlarını yabancılara sattı. Yabancı şirketler yeni yatırım yapmadı… Kurulu ve işleyen şirketleri ve altyapı yatırımlarını aldıkları için de yeni istihdam yaratmadılar. Türkiye ise dövizi aldı kullandı… Şimdi bu şirketler kazandıklarını dışarı götürüyorlar.

 

Yani, artık yabancılara çalışıyoruz.

 

AKP  iktidarında, yabancı sermaye yurt dışına 32.2 milyar dolar kar çıkardı.

 

2003- 2009 ARASINDA 6.5 YILDA AKP İKTİDARINDA YURT DIŞINA KAR TRANSFERİ

 

PORTFÖY YATIRIMLARI …….21.7    MİLYAR DOLAR

DOĞRUDAN YATIRIM ………..10.5    MİLYAR DOLAR

 

TOPLAM KAR TRANSFERİ…..32.2   MİLYAR DOLAR

 

 

Türkiye de işsiz sayısı, harp yılları dahil, 6 milyona çıkmamıştı… AKP iktidarında çıktı. İşsizlik yoksulluk demektir. AKP’ nin orta vadeli planı işsizliği azaltacak bir yaklaşım içinde değil.

 

Yetmedi… parası olanda Türkiye   de fiziki yatırım yapmıyor. Borsaya gelen sıcak parayı, karlı şirketleri satın alan spekülatif sermayeyi, yabancı sermaye saymak doğru değil. Doğru olanı, fabrika açan, risk alan, fiziki yatırım yapan sermayedir. Böyle bir sermaye ise Türkiye ye gelmiyor… Tersine yerli sermaye çıkıyor.

 

AKP resmi kayıtlara göre 10,1  milyar dolar yerli sermaye dışarıda başka ülkelerde yatırım yapmak için gitti. Gittiği ülkeler arasında Mısır ve Bulgaristan var. Gayri resmi çıkışların ise bunun 4 katı kadar olduğunu tahmin ediyorum.

 

Çıkan sermaye ile Türkiye de yatırım yapılsaydı ortalama 500 bin kişiye iş sağlanırdı.

 

Yerli sermaye neden  çıkıyor?

  • Hükümete güven yok…
  • AKP islami sermayeye öncelik veriyor. Yandaş sermaye oluştu. Yandaş olmayan sermayenin vergiyi kullanarak üstüne gidiyor.
  • Spekülatif yabancı sermaye ve sıcak paraya vergi avantajı sağlıyor. Yerli sermayeye karşı haksız rekabet doğdu. Yerli sermaye yabancı sermaye ile rekabet edemiyor.
  • İstihdam vergi ve primleri yüksek,
  • Kredi faizleri dünya ortalamasından çok yüksek, enflasyonun düşmesine rağmen, bankalar aylık faiz uyguluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir