YENİ ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK: ORGANİK TARIM VE HAYVANCILIK

1960’lı yıllarda Turizm sektörü için altın yumurtlayan tavuk denilirdi. Rahmetli Özal bu işin üstüne gitti… Tepkilere kulak asmadı. Turizm yatırımları için, arsa ve arazı tahsisleri yapıldı. Yatırım teşvikleri verildi. Sonuçta 2013 turizm gelirimiz 32,3 milyar dolar oldu.

Organik Tarım da aynen Turizm gibi doğal imkânlar, iklim ve genç nüfusu itibariyle, Türkiye için potansiyel bir ekonomik imkândır. Bu güne kadar Türkiye organik tarım konusunda Mesafe alan bir ülkedir. Aşağıdaki tablodan görüleceği gibi, 2009 ile 2012 arasında organik bitkisel üretim iki katına çıkmış.

Sivil organizasyonlar belirli bir yere kadar başarılıdır. Ülke düzeyinde devletin öncülük etmesi gerekir. Maddi teşvikleri artırması ve denetim yapması gerekir. Özellikle denetim yapılmalıdır. Aksi halde bu konuda istismar edilirse yurt dışı satış imkânları bir daha geri dönmemek üzere kapanır.


ORGANİK BİTKİSEL ÜRETİM

YILLAR

ALAN (HEKTAR )

TON

2005

203.811

421.934

2009

501.641

983.715

2011

614.618

1.659.543

2012

702.909

1.750.127

Kaynak: TÜİK

 

Hayvancılık konusunda Hayvansal organik ürünler de bitkisel ürünler kadar önemli bir potansiyeldir.

Kars –Ardahan ve Iğdır kalkınma vakfı olarak, benim ‘’ Kars- Ardahan Hayvansal Ürünler Organize sanayi Bölgesi’’ projem vardı. Bu projeyi Kars- Ardahanlı iş adamları ve Tarım bakanı ve bakanlık uzmanları ile birlikte tartıştık.

Kars- Ardahan ortak bir alan, söz gelimi birbirine yakın üç-beş köyü, Hayvansal organik ürünler Organize sanayi Bölgesi ‘’ olarak kurulacak. Bu alana yakın bölgelerde, aynı zamanda besi organize sanayi bölgeleri kurulacak.

Kars- Ardahan Hayvansal Organik ürünler organize sanayi bölgesi idaresi, her iki vilayetin il özel idareleri, Ticaret ve sanayi odaları, Ticaret borsaları, Ziraat odaları tarafından valilerin başkanlığında olacak.

Besi Bölgelerinde:

Hayvan Üretimi,

Hayvansal atıkların ortak değerlendirilmesi ( Biyogaz gibi )

Ortak yem bitkileri üretimi,

Ortak Mera kullanımı,

Ortak süt sağma tesisleri.

Üretim ve Pazarlama alanında ise:

Süt ve süt ürünleri fabrikası kurulması,

Soğuk Hava Deposu,

Kalite kontrol amaçlı Akredite Laboratuvarı,

Organize süt – süt tozu ve peynir imalatı,

İhracat ve iç pazarlama

Türkiye’nin bir başka önemli potansiyeli, organik bal üretimidir. Ülkemizin ekolojik koşulları organik bal üretimi için uygundur. Özellikle Kuzey doğu Anadolu’da flora zengindir, sentetik kimyasalların kullanımı sınırlıdır.

Üretim ve pazarlama, Kooperatif ortaklıklar şeklinde olursa, etkinlik artar. Ne var ki bizde kooperatifçilik kültürü gelişmemiştir.  Organik bal üretiminde arıların pahalı beslenmesi yanında söz konusu kooperatifçiliğin zorlukları gibi handikaplar vardır.

Ancak markalaşma gerçekleşirse, kooperatifçiliğin, fiyat avantajı, kredi kolaylığı, ortak pazarlama maliyetlerinin daha düşük olması gibi önemli avantajlar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.