YABANCIYA ÇALIŞIYORUZ

Kimse ciddi yabancı yatırım sermayesine karşı değildir. Çünkü bu çağda ve küresel ekonomide  karşı olmak rasyonel de değildir. Zira doğrudan fabrika açan yabancı sermaye  yatırım yapar ,katma  değer yaratır. İstihdam yaratır. Yaratığı katma değerin bir kısmını da haklı olarak dışarıya transfer eder.

Ne var ki  biz  ne olduğuna bakmadan ,yabancı sermayeye  kurtarıcı gibi sarıldı. Sıcak para yanında karlı işletmeler , bankalar , Telekom gibi stratejik  altyapı yatırımları yabancıya satıldı. Bu satışlar için Bakanlar kurulu izin verdi

Sonuçta istihdama zararı oldu. Çünkü yabancı sermaye bir kısım çalışanı dışardan getirdi. Bir kısım çalışanını  işten çıkardı. Üretime zararı oldu. Zira yalnızca kar amacı olduğu için sosyal tarafı olan üretim birimlerini kapattı. Üstelikte getirdiğini kar transferi olarak götürdü. Dahası bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde yabancı sermaye Özet olarak  Bu tür yabancı yatırım sermayesi spekülatif sermayedir.

 

 

 Özet olarak  Bu tür yabancı yatırım sermayesi spekülatif sermayedir ileri teknoloji getirsin diye teşvik edilir.. Bizde bu da yok … TÜİK’ in açıklamasına göre  ileri teknoloji kullanan yabancı sermaye payı yalnızca yüzde 4.5’tir. Kalan yüzde 72.’2 si orta , yüzde 23.4’ü de düşük teknoloji kullanıyor ( Aşağıdaki tablo )

 

İMALAT SANAYİ YABANCI KONTROLLÜ

ÜRETİMDE TEKNOLOJİ

———————————————————————————————

TEKONOJİ DÜZEYİ      YÜZDE

—————————-    —————

    YÜKSEK                         4.5

     ORTA                          72.2

     DÜŞÜK                       23.4

———————————————

TOPLAM                         100.0

 

Öte yandan yine TÜİK’ in açıklamasına göre  Türkiye de  üretimde yabancı kontrol oranı yüzde 14.1 ‘dir.  Bu kontrol tütün ürünlerinde yüzde 84.7’dir. Stratejik sektörlerden Telekominikasyonda yüzde 54.8 ve bankacılıkta yüzde 35.1dir. (Aşağıdaki tablo )

Almanya yabancı bankaların toplam içindeki payı  yüzde 3’ü geçemiyor. Fransada  yabancı bankanın şube açması yasaktır.

YABANCI KONTROL ORANININ YÜKSEK OLDUĞU SEKTÖRLER

———————————————————————————————-

SEKTÖR  + ALT SEKTÖR                  YÜZDE

——————————————         —————-

TÜTÜN ÜRÜNLERİ                               84.7

TELEKOMİNİKASYON                         54.8

MOTORLU KARA TAŞITI                     44.8

ECZACILIK MALZEMESİ                     39.5

KİMYASALLAR                                    38.8

BANKACILIK                                        35.1

LEASİNG                                              30.0

TOPTAN TİCARET                               27.4

ELEKTRİKÇİ TEÇHİZAT                      27.0

Kaynak. Bankalar dışında , TÜİK

Bizde  motorlu araç ihracatı ilk sırada yer alıyor… Ne var ki bu sektörde ithal girdi oranı yüzde 50  oranını geçiyor. Birde ihraç ettiğimiz araç tutarına yakın ithalat yapıyoruz. İSO raporuna göre , 2006 ile 2015 arasındaki 15 yılda 155.6 milyar dolar ihracat yapmışız. 140.8 milyar dolarda ithalat yapmışız. Yani on yılda net ihracat 14.8 milyar dolar olmuş. 155.6 milyar dolar ihracatında yüzde 50’si ithal girdi olsa , bu sektörde de  yabancıya çalıştığımız  net bir şekilde ortaya çıkacaktır.  

İstanbul Serbest  Muhasebeci , Mali  Müşavirler odasının bir araştırmasına göre , 2003 yılı ile 2010 yılı dahil ,  8 yılda Türkiye’den yapılan net kar transferi toplam 54 milyar dolar oldu. Bu hesaba göre bu güne kadar  yani AKP iktidarının 14.5  yılında , son yıllardaki düşük büyüme oranlarını da dikkate alarak  yabancı sermaye tarafından  yapılan kar transferini 100 milyar dolar civarında  olduğunu  tahmin edebiliriz.

Yabancılar sıfırdan  yatırım yapmayan ve karlı işletmeleri  alan yabancı sermaye , getirdiğinden fazlasını götürüyor.

Söz gelimi Türk Telekom’un 2015 ve 2016 yıllarında net karı daha düşük oldu ve fakat  2006 ile 2014 sonuna kadar elde ettiği kar , 11 milyar 822 milyon dolardır. Bunun yüzde 55’i  olarak ilgili firmaya düşen pay 6 milyar 614 milyon dolardır. Yani Oger  borç alarak yüzde 55’ini aldığı Türk Telekoma ödediğini  9 yılda geri almıştır. Bundan sonra 12 yıl daha  Türk Telekom yabancı sermayeye  çalışacaktır. Üstelikte geçen sene 4.6 milyar dolarda da bankalara borcu bulunmaktaydı.

Özet olarak  toplum olarak yabancı spekülatif sermayeye  çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.