YAŞAM KALİTEMİZ DÜŞTÜ

8 Ekimde başlayan  şiddet  eylemleri, ekonomide her zamankinden daha fazla tahribat yapmıştır. Ekonominin içinde bulunduğu sorunlara bir daha bakarsak, bu tahribatı daha iyi anlarız…

İki yıldan beridir Uluslararası kurumlar, IMF ve ABD Merkez Bankası FED, Türk ekonomisi için aşırı kırılgan teşhisi  koymuştur. Şiddet eylemleri  bu kırılganlığı artırmıştır. Kırılganlık arttı gerekçesi ile Raiting  Kuruluşları Türkiye’nin notunu düşürürse yabancı sermaye girişinde de sorun  yaşarız.


Zira Cari açık, sıcak para, yabancı sermaye girişi ile finanse ediliyor. Şiddet  eylemleri devam ederse  ve siyasi irade  de çelişki içinde olursa maalesef sıcak para ve yabancı sermaye girişi azalacak ve mevcut olan yabancı sermaye de çıkış yolları arayacaktır. Sermaye ürkektir. Yerli sermaye de  ya yatırım yapmayacak veya yurt dışına çıkmaya çalışacaktır.

Zaten  bu sene sabit sermaye yatırımlarının geçen seneye göre yaklaşık yüzde iki  dolayında gerileyeceği  bekleniyor. Yatırım yapılmayınca yaşamakta olduğumuz düşük büyüme, bir ekonomik daralmaya ve bir krize dönüşebilir.  Bu şartlarda İşsizlik artar ve bu işsizlikte yeni sosyal sorunlar yaratır.


Özetle, şiddet olayları ekonomiye atılmış bir bombadır. Halkı sokağa davet edenler ve Şiddet olaylarına katılanlar kendilerinin de aynı gemide olduklarını unutmasınlar.


Öte yandan ekonomi insan içindir. Ekonomi de özetin özeti insanın yaşam kalitesidir. Terör ve şiddet olayları halkın düşük olan yaşam kalitesini daha da düşürmektedir.

Bu güne kadar zaten halkın yaşam kalitesi düşük idi… Bunu en son olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)’nin yayınladığı  Kaliteli Yaşam Endeksi’nde görüyoruz. Bu endekste Türkiye son sırada yer aldı ve  Yaşaması en zor ülke olarak gösterildi.

OECD, endeksinde üye olan 34 ülkenin  aşağıdaki tabloda gösterilen konut, gelir, iş imkanları, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterleri yer alıyor.

Endeksin hazırlanmasında kullanılan 11 kriterin tamamı göz önüne alındığında Türkiye, Brezilya, Şili ve Meksika’nın ardından en sonuncu oldu. Listenin en üst sırasında ise Avustralya yer aldı.

34 OECD ÜLKESİ İÇİNDE TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA

HİZMET SEKTÖRÜNE ERİŞİM: 33     ÇEVRE :…. 31

GELİR ……………………………26     SAĞLIK ……31

GÜVENLİK ………………………30     BARINMA  …32

SİVİL TOPLUMA KATILIM………4     EĞİTİM ……..34

İŞ…………………………………..32

Yabancılar her sene aşağı-yukarı Türkiye’den 3 milyar dolarlık gayrimenkul alıyor. Akdeniz ve ege bölgelerinde konut alıyor. Türkiye de yaşamak istiyor. OECD raporunu okuyanlar her halde  Türkiye de yaşamak isteklerini bir daha düşüneceklerdir.

OECD raporunda İşsizliğin kaliteli yaşam için büyük önem taşıdığına da dikkat çekiliyor.  OECD ortalaması olarak  çalışma yaşında olanların  yüzde 66’sının işi varken , Türkiye’de bu oran yüzde 48’de kalıyor.

Bu sene lise eğitiminde sorun yaşamayan aile yok… Aile İstanbul’un bir ucunda çocuğu İstanbul’un diğer ucundaki liseye verilmiş. Toplum bu sorunları yaşarken, OECD raporundan farklı bir sonuç çıkması zaten beklenemez. Mamafih, raporda Türkiye,34 OECD ülkesi içinde  eğitimde de sonuncu sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir