TÜRKİYE’DE GERÇEK İŞSİZLİK NEDİR?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ya işini yapamıyor… Veya kasıtlı olarak resmi rakamları saptırıyor.

Yıllardır, işsizlik oranı yüzde 10 ile yüzde 9 arasında gidip geliyor… Avrupa’da birçok ülkede de işsizlik oranı aynı düzeyde… O zaman Türkiye için işsizlik önemli görünmüyor.

Gerçekte ise her beş kişiden birsinin gerçek anlamda işsiz olduğunu herkes biliyor… Yaşıyor.

TÜİK son olarak, temmuz ayı için işsizlik oranını 9.4 olarak açıkladı. Geçen sene aynı döneme göre işsiz sayısının 202 bin artmış olduğunu bildirdi.
Aslında TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranı ile yaşanan işsizlik oranı arasında uçurum var.

TÜİK işsizlik oranını yanlış tarif ediyor… Ve bu tarife göre işsizlik oranını açıkladığı için işsizlik oranı düşük çıkıyor.

Aslında ise işsiz sayısı daha yüksektir… Örneğin, TÜİK’e göre temmuz dönemi işsiz sayısı 2 milyon 151 bindir. Oysa ki yine TÜİK’in “iş aramayıp, işbaşı yapmaya hazır olanlar” dediği 1 milyon 731 kişi de işsizdir. Bunlar iş aramadığı için işsiz sayılmıyor…

İş bulma umudu olmayanlar

Bu iş aramayanların da 595 kişisi “İş bulma ümidi olmayanlar”dır. Bunlar da yıllarca iş aramış… Bulamayınca umudu kaybolmuş ve mecburen iş aramaktan vazgeçmiş olan işsizlerdir.

Bu çerçevede TÜİK’in işsiz olarak gördüğü ve fakat işsiz saymadıklarının toplamı, 3 milyon 882 bine çıkmaktadır.

Kaldı ki eskiden gizli işsiz dediğimiz, şimdi ise eksik istihdam denilen, bir ay çalışıp on bir ay kahvede oturan veya yalnızca hasat evsimi çalışanları da katarsak, Türkiye’de dört kişiden birisi işsizdir.
İşsizliğin çözümü için her şeyden önce işsizliğin gerçek boyutunu bilmek gerekir… Neyi çözeceğimizi bilmezsek, kesin çözüm de bulamayız…
Öte yandan, iktisat bilimi temelde üretim, bölüşüm ve istihdam olarak üç kısımdır… İktisat politikalarını bu üç ayak arasında denge sağlayacak şekilde oluşturmak gerekir…

AKP iktidarının kitabında, istihdam sorunu yoktur.

Örneğin düşük kur politikası, ara malını üreten değil, ithal eden bir üretim biçimi yarattı. Bu nedenle işsizlik arttı.

Şimdi ekonomik kriz de işsizliği artıracaktır. Başbakan ve hükümetin hiçbir sorun yokmuş gibi davranması, ayrıca çalışanların da moralini bozmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.