TÜRKİYE SICAK PARAYA MEZAR MI OLUYOR?

Ekonomi denge üstüne kuruludur. Ekonomik istikrarsızlık koltuğunuzun altındaki balon gibidir. Balonu küçültmek için bir tarafından basarsanız, diğer tarafından şişer. Doğru yolu içindeki havasını boşaltmaktır.

Sıcak para balonu şişirdi. Ekonomide kırılganlık yarattı. Faizleri kontrol ediyor. 2006 yılındaki dalgalanmada MB sıcak para çıkmasın diye gecelik faizleri 4 puan artırdı. Bu sene de aynı gerekçe ile ve kur baskısı yaratmak için faizleri sürekli artırıyor.

Yüksek faiz – düşük kur, cari açığa ve özel sektörün dışarıdan borçlanmasına neden oldu. Cari açık ve özel sektörün 172 milyar dolara çıkan dış borcu, Türkiye’nin riskini artırdı.

Özetle sıcak para ekonomik istikrarı bozdu.
Belki dünyada ilk defa sıcak para yıkılan molozların altında kalıyor. Bunun nedeni Borsa’nın büyük kısmına sıcak paranın hakim olmasıdır. Borsa düşünce sıcak para çıkmak için fırsat bulamıyor. Zira Borsa’nın çoğu yabancıların elinde olduğu için, dışarıya çıkmak için elindeki kâğıdı kim kime satacak? Borsa’nın yüzde 70’i çıkmak isterse, geride bu kâğıtları satın alacak kalmıyor. Bu durum Borsa için bir sigorta oluşturuyor… Ancak aynı zamanda sıcak para için bir çıkmaz oluyor.

İMKB, en kırılgan borsa

BU nedenledir ki, İstanbul Borsası dünyanın en fazla kaybeden borsası oldu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde, önceki gün itibarıyla dünyada en fazla değer kaybeden borsa IMKB oldu. Bu demektir ki İMKB en fazla şişen borsası imiş. İMKB 6 ayda yüzde 40 değer kaybederek iki yıl önceki düzeyine döndü.
Borsalarda değişme

Sıcak para da, tüm ekonomi de, biz de aynı gemideyiz…
Sıcak paraya kızmamız, yalnızca ekonomik istikrarı bozamsından ileri gelmiyor. Sıcak para aynı zamanda siyaseti de geriyor.

Sıcak para lobicilik yapıyor

Örneğin, Soros Vakfı laiklik karşıtlarını, ulusalcı olmayanları destekliyor. Türkiye de işbirliği yaptığı vakıflar veya dernekler veya bazı profesörlerle işbirliği içine girerek, sözde Ermeni soykırımı meselesine destek veriyor. Türkiye’nin Ulusal çıkarları karşısında Lobi oluşturuyor. Özetle sepkülatif kâr peşinde koşmak yanında Türkiye aleyhine lobi oluşturuyor.

Kabahat sıcak para da mı ? Elbette değil… Sıcak para politikası uygulayanlarda. Bunların başında IMF ve IMF’ye mahkum olmuş iktidarlar var… 2000 yılının başında başlayan bu bu mahkumiyet, son 6 yıldır AKP tarafından yenilendi.

Özetle, sorun sıcak parada değil, sıcak parayı kurtuluş olarak görenlerdedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir