TÜRKÜM… ÇOK ÇOK YETERLİYİM…

Dünkü Hürriyetin 5 sayfasında, Nuray Babacan  – Ankara imzalı bir manşetten verilen bir haber vardı… Manşet başlık “Türk’üm yetersizim ama eğitime gerek yok.’’

Bu başlığı, haberde imzası olan mı verdi? Yoksa editörler mi verdi? Bilemeyiz… Ancak kesin gördüğümüz bu gibi yollarla bilmeden veya kasıtlı olarak sanki Türk olmak yetersiz olmakmış, anlamına gelen bir yanlışın yapılmış olmasıdır.

 

 

Aslında haberin içeriğine bakarsak, haberin kaynağında kimse ben yetersizim demiyor. Yapılan bir araştırmada, aileler cinsel sağlık sorunları gibi bazı sorunların eğitimi konusunda yetersiz olduğunu düşünüyor… Ancak buna rağmen ailelerin yüzde ailelerin yüzde 65’i eğitim almak istemiyor. .

 

Araştırmanın içeriğinde cinsel  konularda yetersiz bilgi sahibi olmakla , manşette Türk’ü  yetersiz  olarak tarif eden anlayış arasında hiçbir ilişki yoktur.

 

Türküm , çalışkanım , doğruyum … andına benzetilerek , Türküm yetersizim demek  yüce Türk milletine hakarettir. Düşünce düzeyinde , eleştiri düzeyinde değil , doğrudan hakarettir.  

 

Neden Türk’e ve Türklüğe dolaylı ve dolaysız  sürekli saldırı oluyor ?

 

Başta gelen nedeni , AKP ve Yeni CHP’nin Türk’e ve Türklüğe karşı tutumudur .  Bu tutum nedeniyle , ‘’ Türkiye de Türk yoktur ‘’ iddiasında bulanan yobazlar bile oldu.

 

2010 yılında , AKP gurup başkan vekili ,’’ Türk sözünü anayasadan çıkaracağız  ‘’ dedi.

 

Yeni CHP de  Türklük karşısında tutum geliştirdi… Örneğin , bir  YCHP parti meclisi üyesi 2010 yılı Ekim ayında , ‘’ Ne mutlu Türküm diyene  gibi otoriter bir anlayışın dillenmiş olması  talihsizliktir. ‘’ dedi ve ilave etti ‘’ Andımız yerine Rakel Dink’in sevgilim  diyen mektubunu okutmalıyız. ‘’

 

 

Yeni CHP ‘nin bu  söze hiçbir tepkisi ve uyarısı olmadı.

 

31 Mart  2011 de  Kılıçdaroğlu  ‘’anayasadan Türk tanımı kaldırılıp  yerine  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır  denilebilir ‘’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.

 

Genel  başkan yardımcısı  Sühel  Batum ,anayasa  taslağını açıklarken ,  anayasanın  66 . maddesinin  ‘’  Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür  yerine , Türkiye vatandaşıdır  şeklinde yeniden düzenleneceğini ‘’ ifade etti. 

 

Siyasi partilerin bu yaklaşımı , sözde Ermeni soykırımı iddiasında olanlara  da cesaret verdi. Ermenistan’da  düzenlenen Ermeni dili ve edebiyatı yarışmasında  Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ‘’benim nesil üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi. Artsah’ı (Karabağ bölgesini) düşmanın elinden kurtardık. Ağrıyı da siz alın ‘’ dedi.

 

Herkes etnik kimliğini söylüyor, Türk Türküm dediğinde faşistlik oluyor. Aslında , Türk sözü bir üst kimliktir. AKP ve CHP ve BDP  Türk sözünü neden Anayasadan çıkarmak istiyor ? Türk sözünü anayasadan çıkararak , terörü önlemek te mümkün değildir. Çünkü terörün , bağımsızlık ve  bölünme gibi çok farklı  istekleri var. Ülke kimliğinden ödün verirse , bu teröristi  daha fazla cesaretlendirir.

 

Türklüğe hakaret  edenleri kanunlar durdurmaz… Siyasi partiler oy hesabını , milli değerlerin önüne taşımazsa , Basın  yarı kamusal nitelikte olan görevini doğru yaparsa , bunlar kendi içinde denetlenirse, Türk düşmanlığı yeşerecek ortam bulmaz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir