TRAFİKTE AKLA ZARAR İŞLER

İstanbul’da araç sayısı 2.4 milyona ulaştı. Sık sık ‘’trafik iflas etti ‘’ haberleri yer alıyor..

Kavşak ve ek yollar yapıldıkça trafik artıyor.. Demek ki ortada bir yanlış var..

Aslında iki yanlış var.. Birisi , tünel yapmadan  ve toplu taşımacılığı geliştirmeden , kavşak yapmakla bu  işin içinden içinden çıkamayız.

İkincisi … Trafikte takılan herkesin kafasını kurcalayan mantık dışı uygulamalar var..

Trafiğe takılınca ister istemez herkes bu işte ne yanlışlık var diye düşünüyor.. İnsan  bazen  akıllara durgunluk verecek düzeyde yanlışlar fark ediyor..

Yoğun bir trafikte iki araç çarpışınca , polis gelinceye kadar aracını kıpırdatan sürücü suçlu sayılıyor..  Bu nedenle de tüm masrafları ödüyor..  Elbette ki kimse aracını kıpırdatmıyor.

Trafik felç oluyor..

Bu uygulama  topluma büyük oranda maliyet getiriyor..Örneğin TEM yolu ortasında çarpışan iki araç düşünün.. Binlerce araçta  akaryakıt kaybı ve zaman kaybı oluyor.. Eğer çarpışan araçlar kenara çekilse, toplumun katlandığı zarar  onda bir inecektir.. Bir kişinin hakkı kaybolmasın diye tüm toplumun hukuku çiğneniyor.

 

Bu konudaki yasa değişikliği bir türlü yapılmıyor.

Kasımpaşa’dan, Şişhaneye gidişte iki şerit var.. Bir bakıyorsunuz trafik E 5 ‘e kadar tıkanmış.. Sonra bakıyorsunuz bir sıra kaldırımlarda park var.. Ancak aynı zamanda bir  minibüs  sağ şeritte durmuş eşya indiriyor.. Veya bir taksi  sağ şeritte  park etmiş.. Yol teke düşüyor.. Önceki gün bu olayı yaşadım.. Ve şunu düşündüm .. Bir insan nasıl bu kadar düşüncesiz olabilir ? Hadi adam düşüncesiz.. Peki etrafta hiç mi görevli yok ?

Kasımpaşa’dan gelişte de üç şerit var.. Ne zaman geçtimse  iki şeritte park var.. Dört şerit gelip tek şerite düşünce tüm trafik alt-üst oluyor. Anayolda mevcut üç şeridin ikisini kapatan araçları hiç mi gören yok ?

TEM yolundan Etiler’e dönüş yıllardır Fatih köprüsünü tıkıyor.. Büyükşehir Belediyesi galiba bir yıldır orada köprü yapıyor.. Ancak hep iki-üç kişiyle bir iş makinası oluyor..   Bu resmen dostlar alış- verişte görsün demektir..

 Bu yolda inşaat süresince , dönüşlerde uzun kuyruklar oluştu.. Köprü daha çok kapandı..

Bir gün, aynı yolda trafik çok rahatlamıştı .. Belediye dönüş yolunu geçici barikatla ikiye bölmüştü.. Sahilden gelen araçlarla, TEM’den gelen araçlar kesişmiyordu.. Başında bir de zabıta vardı.. Ohh, çok şükür kurtulduk dedik.. Üç- dört gün devam etti.. Sonra barikat da kalktı.. Zabıta da gitti. Bu defa trafik eskisinden de beter oldu.

Tam çözüm bulunmuşken, neden üstüne çizgi çekildi.. Akıl –Mantık işi değil..

Trafikte akılsızların yaptıkları akla zarar işler  karşısında Allah aklımızı korusun 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.