TMSF’Yİ KAPATMAK ŞART OLDU

5787 sayılı “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı” temmuz ayında yasalaştı
Kanun’un geçici 17. maddesi şöyledir : “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na 31/12/2007 tarihine kadar verilen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senetlerinden doğmuş ve/veya doğacak anapara, faiz, masraf ve gecikme zammından oluşan Hazine alacaklarının bütçenin gelir ve gider hesapları ile ilişkilendirmeksizin terkini Bakanın teklifi üzerine Maliye Bakanı tarafından yerine getirilir. Bu işlem, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun, faaliyet izni kaldırılan veya yönetimi ve denetimi kendisine devredilen bankalardan kaynaklanan alacaklarının takip ve tahsiline ilişkin hak ve yetkilerini ortadan kaldırmaz.” TMSF’nin 31.12.2007 tarihine kadar Hazine’ye toplam 90 milyar YTL borcu birikmiştir. Kanun bir kalemde bu 90 milyar YTL borcu sildi. TMSF’nin Hazine’ye olan borcu 90 milyar YTL, halkın vergileriyle, Hazine’nin borçlanmasıyla, özelleştirme gelirleri ile finanse edilmişti.

TMSF’YE bu güne kadar 25 banka intikal etti. Bu bankalardan 13’ü bir başka bankayla birleştirildi. Beş tanesi satıldı. Bir tanesi tasfiye sürecindedir. Altı bankanın da yönetimi ve denetimi Fon’a intikal etti.

Bu bankalardan, bazıları satıldığı için geliri oldu. Bazılarının eski sahiplerinin malına – mülküne, yakınlarının malına mülküne el konuldu. Bazılarının tasarruflarına el konuldu. (TMSF’nin torpil geçtiği, parasına el koymadığı insanlar da var.)

Bu şartlara rağmen, batan bankaların 90 milyar YTL’sini halk ödüyorsa, TMSF başarısızdır. Batık bankaların maliyeti 50 milyar dolar hesap ediliyordu. Şimdi , TMSF’nin tahsil ettikleri dışında, bu millet daha 90 milyar YTL ödüyorsa, TMSF’nin yararı değil ,zararı olmuş.

TMSF’nin bugünden sonra tahsil edecekleri de, muhtemelen masraflarına yetmez.

Tetikçilik de yapıyor

TMSF’nin topluma verdiği zarar bu kadarla da kalmıyor. TMSF’nin el koyduğu media araçları , siyasi iktidarın bir organı gibi yayın yaptı. Yapıyor.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk , Bursa’da el koydukları Olay Radyo ve Televizyon ile Olay Gazetesi’ne giderek özetle “TMSF’nin medyadaki varlığı hiçbir siyasi saikle ilişkili değildir. Biz siyasi çatışmaların tarafı olmayız” diyor. Anlaşılan Ahmet Ertürk gözünün önünü görmüyor. Yahut da görüyor ancak doğruyu söylemek işine gelmiyor. Veya ziyaret ettiği olay gazetesini okumuyor. Olay Gazetesi’nin 9 ağustos Cumartesi günü, yazdıklarından anlaşıldığı kadarıyla, Bursa’daki Olay Gazetesi’ne Ankara’dan yazan yeni bir AKP tetikçisi, “CHP bir parti mi ?” başlıklı yazı yazıyor. Ve “CHP bugünkü haliyle ve sergilediği akıl dışı siyasi tutumlarıyla bir siyasi partiden çok paramiliter bir örgüte benziyor.” “Hiçbir kutsalı kalmamış, herkesten nefret eden bir bir desperado…”

Yolsuzluğu söylemek işine gelmiyor

Bunu yazanı CHP muhatap almaz… Ancak, 72 milyon insanın ortak malı olan TMSF ve Başkanı Ahmet Ertürk’e şunları sormak gerekir.

1) CHP, AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin imzalı rüşvet belgesini açıkladığı için mi, akıl dışı siyasi tutum sergiliyor?

2) CHP’nin Sabah ve ATV’nin Başbakan’ın damadının idare ettiği bir şirkete satılmasına karşı çıktığı için mi hiçbir kutsalı kalmamıştır?

3) CHP Sabah ve ATV satışında , Halk Bankası ve Vakıfbank , nasıl oluyor da yalnızca işletmeler karşılığı , hiçbir teminat almadan,Sabah ve ATV’yi alan Çalık Gurubu’na 750 milyon YTL kredi veriyor? Sabah ve ATV zarar ederse, bu millet bunları da mı kurtaracak?

Ertürk’e iki tavsiyem var

Bir, eğer samimi ise ve Olay Gazetesi’ni siyasi olarak kullanmıyorsa, böyle tetikçileri ve bunları tutanları uzaklaştırsın. Eğer samimi değilse, CHP’nin siyasi iktidarın yapacağı her yolsuzluğu kamu oyuna açıklayacağını bilsin.

Bir an önce Olay TV ve Olay Gazetesi’ni gerçek anlamda, bir siyasi müdahale ile rekabet şartlarını zedelemeden satışa çıkarsın.

İki… TMSF işini yapamadı… 90 milyar YTL halkın cebinden alındı. TMSF’nin bundan sonra tahsil edeceğinden daha çok masraf yapacağı anlaşılıyor. Ayrıca sahip olduğu medya aracılığı ile halkı yanlış yönlendiriyor. Halkın malı halkın siyasi tecihlerini yanlış etkiliyor… Kamu kurumu gibi değil, AKP ‘nin yan örgütü gibi davranıyor. En iyisi TMSF’yi kapatıp yeniden MB nezdinde, Mevduat Güvence Fonu’na dönüştürmektir… Bu yaklaşıma destek olsun.

Bankaları çar-çur etti

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir