TEŞVİK TEDBİRLERİ BASIN BİLDİRİSİ – I

PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

BASIN BİLDİRİSİ – 04 HAZİRAN 2009

 

 

 

BAŞBAKANIN AÇIKLADIĞI TEŞVİK TEDBİRLERİ BİR İŞE YARAMAYACAKTIR.

 

1) BAŞBAKAN 120.000 KİŞİYE OKULLAR VE SAĞLIK KURULUŞLARININ BAKIM VE ONARIMI İÇİN 6 AYA KADAR İŞ VERECEKLERİNİ SÖYLÜYOR.

 

EĞER İŞ ARAMAYAN İŞSİZLERİ DE KATARSAK TOPLAM 6 MİLYONU GEÇEN İŞSİZLERİ NE YAPACAK?

 

İŞ VERDİĞİ 120 BİN KİŞİ 6 AY SONRA YİNE İŞSİZ KALMAYACAK MI?

 

GENÇELERE MESLEKİ EĞİTİM VERMEK GEREKLİDİR. ANCAK BUNLARIN ÇALIŞACAĞI İŞ ORTAMINI YARATMAK DAHA GEREKLİDİR. AKSİ HALDE EĞİTİLMİŞ İŞGÜCÜNÜN İŞSİZ KALMASI DAHA YÜKSEK ORANDA BİR SOSYAL RİSK TAŞIR.

 

İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇİN YATIRIM ORTAMININ OLUŞMASI,

DEVLETİN ALTYAPI VE ÖZEL SEKTÖRÜN FİZİKİ YATIRIM YAPMASI GEREKİR.

 

KUR VE FAİZ POLİTİKASI YOLUYLA İÇ ÜRETİMİ ÖZENDİRMEK GEREKİR.

 

TUTARLI VE KOORDİNELİ BİR PLAN İÇİNDE, EKONOMİK CANLANMA PROGRAMI YAPMAK GEREKİR. BU TAKDİRDE YATIRIM İÇİN GÜVEN ORTAMI DA OLUŞUR.

 

AYRICA BU PROGRAM İÇİNDE İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ VE PRİM YÜKÜNÜ KALICI OLARAK, AB VE OECD ÜLKELERİ SEVİYESİNE DÜŞÜRMEKTİR. MEVCUT YÜZDE 40 İSTİHDAM YÜKÜ YÜZDE 25’ SEVİYESİNE DÜŞÜRMEK GEREKİR. 8 MİLYON OLAN KAYIT DIŞI İSTİHDAM YARI YARIYA DÜŞER.  İŞVEREN YÜZDE 25 ORANINDA BİR YÜKÜ RİSK ALMAYA DEĞMEZ OLARAK GÖRÜR. KAYITLI İSTİHDAM ARTAR.

 

İSTİHDAM YÜKÜ DÜŞERSE, İŞGÜCÜ MALİYETLERİ DÜŞER. YATIRIMLARDA SERMAYE YOĞUN YATIRIMLAR YERİNE EMEK YOĞUN YATIRIMLAR ARTAR. İŞSİZLİK AZALIR.

 

TÜRKİYE DE YÜKSEK FAİZ MALİYETİNE RAĞMEN, SERMAYE YOĞUN YATIRIMLAR ARTMAKTADIR. BUNUN NEDENİ İSTİHDAM YÜKÜNÜN YÜKSEK OLMASIDIR.

 

2) YENİ YATIRIMLARDA ALINAN KURUMLAR VERGİSİNİ DÜŞÜRMEK, YATIRIMLARI ARTIRMAZ. KURUMLAR VERGİSİ TEŞVİKİ YATIRIM SONRASI KARLILIĞI ARTIRIR. FAİZLER YÜKSEK OLDUĞU SÜRE, KARLILIK ORANI FAİZLERLE REKABET EDEMEZ.

YATIRIMLARI ARTIRMAK İÇİN YATIRIM ORTAMI YARATMAK, YATIRIMIN FİNANSMANINI KOLAYLAŞTIRMAK VE YATIRIMIN MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK GEREKİR.

 

KAMU BANKALARI DIŞINDAKİ ÖZEL BANKALAR YÜZDE 13 BİLEŞİK FAİZLE TOPLADIKLARI MEVDUATI YATIRIM KREDİSİ OLARAK YÜZDE 30 FAİZLE SATIYOR.  YÜZDE 30 DOLAYINDA YATIRIM KREDİ FAİZİ VARKEN KİMSE YATIRIM YAPMAZ. YATIRIM İÇİN DEVLETİN KREDİ FAİZLERİNE YÜZDE 3 VERYA 5 SÜBVANSİYON VERMESİ YETMEZ.  DAHA YÜKSEK FAİZ SÜBVANSİYONU VERMEK VE AYNI ZAMANDA YASA ÇIKARARAK KREDİ FAİZLERİNE SINIR GETİRMEK GEREKİR.

 

AYRICA FİZİKİ YATIRIMLAR İÇİN KONTROLLÜ NAKDİ SÜBVANSİYON VERMESİ GEREKİR.

 

3) KONJONKTÜREL ETKİ YAPMASI VE CANLANMANIN SAĞLANMASI İÇİN 2011 YILINA KADAR AYIRIM YAPMADAN TÜM YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ GEREKİR. KAYNAK DAĞILMINI GÖZETEN, SEKTÖREL VE PROJE BAZINDA TEŞİVİKLERİN 2011 YILINDAN SONRA VERİLMESİ GEREKİRDİ.

 

4) TEŞVİK SİSTEMİNİN ETKİLİ OLAMASI İÇİN:

 

YATIRIM TEŞVİKLERİ,

ÜRETİM TEŞVİKLERİ,

TÜKETİM (TALEP ARTIRICI )TEŞVİKLERİNİN BİRLİKTE YAPILMASI GEREKİR.

 

AÇIKLANAN TEŞVİK ÖNLEMLERİ DAĞINIK VE ETKİLERİ BELİRSİZ TEŞVİKLERDİR. AYRICA TÜKETİCİNİN CEBİNE SATIN ALMA GÜCÜ YARATACAK BİR GELİRİN GİRMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

 

5) YİNE TEŞVİKLERİN ETKİLİ OLMASI İÇİN DİĞER İKTİSAT VE MALİYE POLİTİKASI ARAÇLARI İLE UYUMLU VE KOORDİNELİ OLMASI GEREKİR. BU NEDENLE, KALICI BÜYÜME VE İSTİKRAR SAĞLAYACAK BİR PROGRAM YAPARAK, TEŞVİKLERİ DE BU PROGRAM İÇİNE YERLEŞTİRMEK GEREKİRDİ. 

 

6 ) HÜKÜMET TEŞVİKLERİ DÜZENLEMEKTE GEÇ KALMIŞTIR. BİR YILA YAKINDIR, SANAYİ SEKTÖRÜNDE KAPASİTE KULLANIM ORANI VE ÜRETİM DÜŞMEKTEDİR. İŞSİZLİK ARTMIŞTIR. 2009 İLK ÇEYREĞİNDE BÜYÜME ORANININ EKSİ YZÜDE 10 DOLAYINDA OLACAĞI ANLAŞILMIŞTIR. BU KADAR TAHRİBATTAN SONRA TEŞVİK ÖNLEMLERİNİN ETKİSİ OLMAYACAKTIR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir