TAYYİP ERDOĞAN NEDEN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ?

Deniz Baykal’ın erken seçim önerisine, Başbakan, ‘’Erken seçim yok .. Sağlıklı çalışan bir meclis var.. Zamanı gelince Cumhurbaşkanını da bu meclis seçecektir..’’ şeklinde cevap verdi..

Mayısta Cumhurbaşkanı seçimi olmasaydı elbette  erken seçim şimdi olduğu kadar önemli  olmayabilirdi.. Ancak şimdi erken seçim  olmazsa, Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle siyasi ve ekonomik istikrarsızlık çıkabilir..

Deniz Baykal, bu sorunu aşmak için  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bir erken seçim öneriyor.. Önerisindeki gerekçeler de şöyledir:

1) Genelde, Mayısta yapılacak Cumhurbaşkanlığını seçimini eğer bu parlamento yaparsa  halkın tercihlerini yansıtmamış olur.. Aradan geçen 4.5 yıl içinde toplumun siyasi tercihleri değişti..  Bu nedenle parlamentonun yenilenmesi gerekir.

2) Anayasamıza göre ‘’Cumhurbaşkanı devletin başıdır.. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin Birliğini temsil eder’’ 
temsil etmesi için, halkın seçeceği yeni parlamento tarafından seçilmesi gerekir.    Aslında AKP’nin 4 yıl önce üç seçmenden yalnızca birinin oyunu aldı.. Şimdi ki anketler bu oyun 4 kişiden bir kişiye gerilediğini gösteriyor.. Ekonomide ve siyasette gerilim , mayısa kadar bu oyların daha da azalacağını gösteriyor.  Dört kişiden birinin desteği ile seçilen bir Cumhurbaşkanı toplumu layıkiyle temsil edemez.

Gerekli bir şekilde

3) Özelde ise Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sıkıntı yaratacaktır.. Çünkü bu güne kadar devlette ve hatta özel sektörde yoğun kadrolaşmaya gitmiştir.. Başbakanlık  müsteşarından  memuruna kadar yapılan tayiler toplumu rahatsız edecek boyuta tırmandı.  Örneğin Dünkü Cumhuriyet’te yer alan beyanatında   Çevre ve Orman Bakanı, Orman Bakanlığı’na 1103 üst düzey yönetici atandığını , 662 kadronun da vekalaten yürtüldüğünü söylemiş..

 Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanı olursa , Anayasa mahkemesi dahil , YÖK  dahil Türkiye’nin önemli kurumlarında  kadrolaşmaya gidecektir.

 4) Başbakan , şimdiye kadar Türkiyeyi  geren  bir tutum ve davranış sergilemiştir.. Cumhurbaşkanı olursa  bu gerilimi daha çok tırmandırır.

 5) Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmak isteğinde direnmesi siyasi gerginliği artırır.. Toplumsal tepkileri artırır..Ekonomide , Yüksek faiz – düşük kur, cari açık , sıcak para ,dış borç  gibi sorunları tırmandırdı..  Ekonomide olumsuz enerji birikimine neden oldu .  Olası Siyasi sorunlar ekonomide tehditlere ve  yeni bir ekonomik krize yol açacaktır.

 Bütün bunların yanında , demokrasi bir defa seçilen insanın veya bir defa iktidara gelen siyasi bir partinin , her istediğini yapması demek değildir.. Demokratik teamüllerde toplumun sesi önemlidir.. Eğer seni dört kişiden yalnızca birisi istiyorsa, o zaman bu topluma hakim olamazsın.. Kalan üç kişinin hakkını yemiş olursun .. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir