İŞSİZLİĞİN BOYUTU

PROF.DR. ESFENDER KORKMAZ

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

BASIN BİLDİRİSİ – 15 Nisan 2009

 

 

  • İŞSİZLİĞİN BOYUTU SOSYAL PATLAMA YARATACAK SINIRA GELDİ.
  • OCAK AYI İTİBARİYLE SON BİR YILDA 1 MİLYON 556 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI.

 

1) Ocak 2009, gerçek işsiz sayısı ve gerçek işsizlik oranı, TÜİK ’in açıkladığı sayı ve yüzde 15.5 olarak açıklanan oranın üstündedir.

 

Türkiye’de yaşanan gerçek işsiz sayısına ulaşmak için, TÜİK’ in açıkladığı ve iş bulma ümidi olmayanlarla, çeşitli nedenlerle iş aramayanları ifade eden  ‘’iş aramayıp, çalışmaya hazır olan‘’ 2 milyon 394 bin kişiyi’ de fiilen işsiz kabul etmek zorundayız.

 

TÜİK’ in işsizlik tarifi AB standartlarına uygundur. Ancak AB’ de işsiz kalanlar işsizlik sigortasından daha uzun süre ödenek alıyor. Kayıt dışı istihdam daha düşüktür. İş bulma ile ilgili kurumların imkanları geniştir. Ayrıca Avrupa’da Sosyal alışkanlık farklıdır. İşsiz kalan bir kuruma başvuruyor.

 

Türkiye de bu olanakların sınırlı olması ve gizli işsizliğin, kayıt dışı işsizliğin yaygın olması nedeniyle farklı ve Türkiye sosyal yapısına, istihdam yapısına uygun bir yeni sistem geliştirmek gerekiyor.

 

İş aramayıp, çalışmaya hazır olan işsizleri de katarsak, Ocak 2009 da toplam işsiz sayısı 6 milyon 44 bin gerçek işsizlik oranı da yüzde 23.3’  tür.

 

———————————————————————————–

GERÇEK İŞSİZ SAYISI (BİN KİŞİ)

                                             2008 OCAK   2009 OCAK   ARTIŞ

                                         —————-    —————   ———–

İŞSİZ SAYISI                       2.591             3.650             1.059

İŞ ARAMAYAN İŞSİZLER   1.897             2.394                497                                         

TOPLAM                              4.488            6.044             1.556

————————————————————————————                                                                                                                      

2) Yaşamakta olduğumuz ekonomik depresyonda ortaya çıkan işsizlik oranı, bugüne kadar yaşanan krizlerde ortaya çıkmış en büyük orandır. Örneğin, 1994 krizinde ortalama yıllık işsizlik oranı yüzde 8.8, 2001 krizinde yüzde 8.5 ve 2002 yılında ise yüzde 10.6  dır.

 

3) Hükümet bugüne kadar ekonomik krizi görmezlikten geldi. Bugün de krizle mücadele için ve istikrar için yeni yaklaşımlar ve yeni politikalar içeren bir program yapmadı.

 

Avrupa Birliği ile ilişkilerde temel oluşturacak üç yıllık ‘’Katılım Öncesi Ekonomik Program’’ krizle mücadele programı değildir. Bu program bir durum tespitidir.

 

Üstelik bu programda 2009 yılı işsizlik oranı yüzde 13.5 olarak hedef alınmıştır… Ancak aynı anda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı işsizlik oranını yüzde 15.5 olarak açıklayarak durum tespitinin de yanlış yapıldığını ilan etmiştir.

 

4) Bugün ekonomik krizin sosyal yansıması, işsizliğin artması, fakirliğin artması, intiharların artması, boşanmaların artması ve terörün tırmanması şeklindedir. Ekonomik kriz bir depresyona, bir buhrana dönüşmüştür. Önlem alınmaz ise bugünkü ekonomik ve sosyal konjonktür, sosyal patlama riski taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir