İŞSİZLİK KORKUTUYOR

Temmuz ayı işsizlik oranları açıklandı. 2014 yılında ilan edilen işsizlik oranı yüzde 9.8 iken, bu sene 2016 yılı Temmuz ayında bu oran yüzde 10.7’ye yükseldi.

 

Tarım dışı işsizlik oranı, aynı yıllar itibariyle yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi.  Gençlerde işsizlik oranı da arttı… 2014 te yüzde 18.2’iken 2016 ‘da yüzde 19.8’’e yükseldi.

 

İş aramayıp çalışmaya hazır olanları da katarsak, filli işsizlik oranı 2016 Temmuz ayında yüzde 17.8 oldu. (Aşağıdaki tablo )

 

 

 

Temmuz ayında, Türkiye’nin de üye olduğu 34 OECD ülkesindeki işsizlik oranı ortalaması  yüzde 6.4 tür. İlan edilen işsizlik oranları itibariyle Türkiye OECD ülkeleri içinde işsizlik oranı sıralamasında bazen 4 bazen 5 sırada yer alıyor.

İşsizliğin ne boyutta olduğunu ve önemini daha doğru tespit etmek için, genel işsizlik oranı dışındaki verilere de bakmak gerekir

 

1)Tarım Dışı İstihdam Neden Önemlidir?

 

Tarım dışı işsizlik, işsizlik oranlarını daha doğru yansıtıyor.  ABD’ de de küresel yatırımcılar  tarım dışı istihdam  verilerini takip ediyor. 

Tarım alanında yaz aylarında çalışan mevsimlik işçi sayısı arttığı için işsizlik konusunda yanıltıcı olabilir. Ayrıca tarım sektörü işsizliği absorbe eden bir sektördür. Bir tarım işletmesinde beş veya altı kişi çalışabilir. Verimlilik değişmez. Bu nedenle Ya mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam verilerini kullanmak veya her sene aynı ayı karşılaştırmak gerekir.

2) Gençler arasındaki yüksek işsizlik oranı, sosyal dengeleri olumsuz etkiliyor…

Nedeni ne olursa olsun, gençler arasında yüksek işsizlik, bazı gençlerin ideolojik ve zararlı düşünceler tarafından istismar edilmesine yol açıyor.. Yine Cemaat gibi ayırımcılıktan ve terörden beslenen kötü niyet sahipleri tarafından yanlış yönlendirilmelerine neden oluyor.   

 

3)Fiili işsizlik oranı, 2014 yılında yüzde 17.1 iken, 2016 yılında yüzde 17.8 oldu.

 

TÜİK, fiili işsizlik oranı diye bir oran vermiyor.  İş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısını veriyor. Gerçekte ise Türkiye Şartlarında bunlar da işsizdir. Çünkü TÜİK işsiz kaldığı halde son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birine başvurmayanları işsiz saymıyor. Bu sonucu TÜİK ’in işsizlik tarifinden çıkarabiliyoruz.

 

TÜİK ’e göre İşsiz ‘’ Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan (kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış ve böyle bir iş ile bağlantısı  da olmayan) kişilerden iş aramak için son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki fertler işsiz nüfusa dahildirler. 2014 yılı öncesinde iş arama kriterinde referans dönemi olarak “son 4 hafta” yerine “son 3 ay”  kullanılmaktaydı. ‘’

 

İş arama kanalları, İŞKUR, özel istihdam büroları, doğrudan işletmeye başvurma, gazete veya sosyal medyada iş aradığını ilan etme yollarıdır.

 

İşsiz kalan birisi veya yeni çalışmaya başlayacak birinin bu kanallarla ilgili bilgi sahibi olması zaten 4 haftadan fazla sürer. Zira Türkiye’de eğitim seviyesi veya piyasa şeffaflığı Avrupa standartların da değildir.

 

O zaman, eğer istihdam yaratmak, işsizliği çözmek istiyorsak, fiilen ne kadar insana iş bulacağımızı da daha doğru tespit etmeliyiz. Bunun için fiili işsizlik oranı gerçek işsizlerin en iyi göstergesidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir