İŞSİZLİK DİZBOYU

Kasım 2016 işsizlik oranları TÜİK tarafından açıklandı. İş aramayıp çalışmaya hazır olanları da katarsak, fiilen toplam işsiz sayısı 6 milyona çıktı. Açıklanan işsizlik oranı yüzde 12.1 iken, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 14.3 oldu. Tarım işsizliği saklayan, göstermeyen bir sektördür. Bu nedenle tarım dışı işsizlik oranı işsizlik için daha iyi bir göstergedir.  

Gençlerde işsizlik oranı ise yüzde 22.6 oldu. Eğer iş aramayan ve fakat çalışmaya hazır işsiz gençleri de katarsak, üç gençten birisi işsizdir.

(Aşağıdaki Tablo  )

 

 

 

 

İşsizlik son beş yıldır sürekli artıyor. Bundan sonra da artacağa benziyor. Zira ekonomik faktörlerin dışında, siyasi faktörler de ayrıca şirketlerin, işyerlerinin ve fabrikaların daha ihtiyatlı davranmasına neden oluyor. Yüksek teşviklere rağmen, Merkez Bankası son enflasyon raporuna göre yatırım eğilimi düşüyor.  

Öte yandan TL’nin yüzde 30 oranında reel değer kaybetmesi nedeniyle, aramalı ve hammaddeye bağımlı üretimde de gerileme oldu. Yine kapasite kullanım oranı da yüzde 72 ile yüzde 75 arasında düşük seyrediyor.

2011 yılı Kasım ayında fiili işsizlik oranı yüzde 14.9 iken, 2016 kasımında yüzde 18.1 ‘e yükselmesi ( Aşağıdaki grafik ) yanında, son beş aydır, firmalar işçi çıkarıyor.  

Öte yandan sanayi üretiminde düşme de, işsizliğin artacağını gösteriyor. 2016 yılı Aralık ayında Sanayi üretim endeksi de düştü.(Aşağıdaki tablo ) 

Aralık 2016 da, Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi üretimi yüzde 1.3 arttı. Aralık ayında ise, aylık bazda yüzde 0.2 geriledi. Sanayinin istihdamda etkisi yüksektir. Sanayi üretiminde düşük büyüme veya eksi büyüme, işsizliğin daha da artacağını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir