İŞSİZLERİ İŞSİZ SAYMAK BİR ÇELİŞKİDİR

Türkiye İstatistik kurumu , (TUİK) e göre Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 9.9 a  geriledi.. Oysaki iki ay öncesinde bu oran yüzde 12 ye çıkmıştı.

Her sene Nisan ayından başlayarak  yaz aylarında  işsizlik oranı düşüyor .. Zira yaz aylarında  Turizm sektöründe ve  tarım sektöründe istihdamı artıyor.

Türkiye’nin İşsizlik sorunu işsizlik oranının 1-2 puan  düşmesiyle sınırlı bir sorun değildir. Sorun gerçek işsizleri tesbit etmek ve buna göre çözüm geliştirmektir.. gerçek işsizleri tesbişt etmeden, istihdam için kalıcı bir çözüm bulmak imkanı yoktur.

TUİK  ,işsizlik oranını  hesaplamada inanılmaz bir çelişki içine düşmektedir. Bu hesaplar gün geçtikçe Kafaları karıştırmaktadır.

 

        1)- Geçen sene Nisan ayında nüfüsümüz 71.4 Milyon  idi.. Bu sene  72.4 Milyona çıktı.. Yani bir yılda bir milyon arttı..

        2)- Geçen sene işsiz sayısı 2 milyon 436 bin kişi idi.. Bu sene 2 milyon 436 oldu.. Yani aynı kaldı..  ( Koca Türkiyede işszi sayısı üç bin  kişi azalmış. )

        3)- Nufus arttı .. Fakat işsiz sayısı azalmadı .. Ve fakat işsizlik oranı düştü..  Geçen sene işsizlik oranı yüzde 10 idi.. Bu sene yüzde 9.9 a geriledi..

TÜİK bunu nasıl beceriyor.. ? Gerçek anlamda işsiz olduğu halde 4.2 milyon insanı işgücüne dahil göstermiyor.Başka bir ifade ile bir yerde bunlar işsiz kalan işgücüdür dediği halde bunları  işgücü içinde göstermiyor.. Sebep , uluslarası standart.. Ancak avrupadaki ve Türkiyedeki işsizliği aynı kefeye koynak , zaten başlı başına bir çelişkidir..

TÜİK tarafından yayınlanan aşağıdaki tablo bu durumu daha net olarak yansıtıyor..

İş gücüne dahil olmayanların nedene göre dağılımı

( Nisan, Bin Kişi )

                                                   2005                2006

Toplam                                                   26.153             26.934

*İş arayıp, işbaşı yapmaya

hazır olanlar                                          1.643               2.102

*İş bulma ümidi olmayanlar                    512                 730

*Diğer                                                    1.131              1.372

Mevsimlik çalışıyor                                      502                 436

Ev işleriyle meşgul                                   12.968             12.584

Öğrenci                                                   3.527               3.880

Emekli                                                     2.843               3.028

Çalışamaz halde                                        3.083               3.188

Diğer                                                       1.588               1.717

 

Öğrenci, emekli, çalışamaz durumda olanlar ve ev işi yapanların işgücüne  girmiyor  olması çok normaldir.. Ancak İş aramayanlar , iş aramadan yorulup morali bozulduğu için iş aramaktan vageçenler şeklindek nüfusu , işgücü dışınıda tutmanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz..

Zira eğer bir kişiye iş aramıyor ve fakat iş bulsa hemen iş başı yapacak diyorsanız , o kişi işgücüne dahil demektir.. Ve  o kişi aynı zamanda işsizdir.

Tabloya bakarsak bu gibilerin geçen yıl nisanda 3286 olan sayısı bu sene nisanda 4 milyon 204 bin kişiye çıktı. Demekki işsizlikten dolayı yorulanlar ve morali bozulanların sayısı arttı.

Bu 4 milyon 204 bin kişiyi gerçeğine uygun olarak aktif nufusa ve işsizlere katarsak  gerçek işsizlik oranı yüzde 21’ olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir