SİYASETTE RİSK ALANLAR GEREĞİNİ DE YAPMALIDIR

Kılıçdaroğlu Halk  tv ’de Uğur Dündar’ın sorusuna  Ekmelletin İhsanoğlu için , ‘’ Bu ismi sayın Bahçeli’ye ben götürdüm. O da kabul etti. ‘’ bu adayı belirleyip risk üstlendim. ‘’ demişti.

 

Aday açıklanırken, parti örgütü dahil Sayın Kılıçdaroğlu ‘na tepki gösterenler oldu. Tepkiler adayın şahsına değildi.  Aday belirleme Yöntemine ve genel başkanın  misyonsuz  davranmasına karşıydı.

 

Bazıları  sayın Kılıçdaroğlu bu kararı alırken  neden MYK’ dan ve  Parti Meclisinden görüş almadı ?diyordu. Bu gün herkesin görüşü, Kurullara sormadan karar aldığı için,  Riski de tek başına üstlenmesi gerektiği şeklindedir.

 

 

 

Bazı tepkiler de, ‘’ seçim yarışması AKP ‘nin oyun sahası içinde yapılmıştır.  ‘’ Bu anlamda Sayın Kılıçdaroğlu ‘’ CHP’yi taklitçi parti durumuna düşürmüştür. ‘’ şeklindedir.     

 

Sonuçta, Sayın Kılıçdaroğlu Riski tek başına üstlendiğine göre, şimdi gereğini de tek başına yapmalıdır. Bunun tek yolu ‘’başarısız oldum, istifa ediyorum ‘’ demesidir. Böyle yaparsa, hem demokrat olarak tanıdığımız genel başkanın gerçekten demokratik olduğu su yüzüne çıkar, hem de parti içinde olması kaçınılmaz kavgaları önler ve CHP’ ye de yeni maliyetler getirmemiş olur.

 

CHP’nin gerçek misyonuna sahip çıkan ve bu günkü yönetimin eski CHP’liler dedikleri bazı insanlar tepki göstermelerine rağmen, seçim süreci içinde İhsanoğlu’ için çalıştılar ve desteklediler.

 

Ne var ki, Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylemiş olmasına rağmen, dün kendisinin değerlendirmelerinden çıkan sonuca göre, üstlendiği riski partiye yükleyeceği anlaşılıyor.

 

Bir genel Başkan yardımcısı’’ kazanan yalnızca CHP’dir. Diyor .. Halkta neden diye soruyor?

 

Kılıçdaroğlu  kaybetmenin gerekçesini de şöyle açıklıyor : “Rakamlar şunu gösteriyor. Tatilciler, boykotçular, diğer sandığa gitmeyen insanlar ve Demirtaş’a giden oylar bunun sebebi olabilir.

 

Öte yandan, Genel Başkanın kurultay toplayarak hesap vermeyeceği de anlaşılıyor… Çünkü ,“Yarından itibaren 2015 seçimlerine hazırlanıyoruz. Zaten çalışmamızı başlatmıştık. Şimdi kollarımızı sıvayarak o seçimlere hazırlanacağız.”  diyor.

 

Aslında bu seçim CHP’ içinde bir yönetim zaafı olduğunu çok net olarak ortaya çıkardı. Zira geçen seçime göre 5 milyondan fazla oy kaybı var. Bunu boykotçulara veya yazlıkçılara bağlamak doğru değil. Ayrıca Kılıçdaroğlu’ ‘’ Herkes sandığa tıpış tıpış gidecek ‘’ diyerek özellikle Demokrasiye inanmış olanların tepkisini kendi yaratmış oldu.

 

Daha da ağır bir sorun, Kılıçdaroğlunun kendi memleketinde Demirtaş’ın aldığı oy yüzde 51,7, İhsanoğlu’nun aldığı oy ise yüzde 33,4’tür.  Bir liderin kendi memleketinde kaybetmesi, Türkiye de her zaman sorgulanmıştır.     

 

Kars’ta, Erdoğan yüzde 42.62, Demirtaş yüzde 32.87 ve CHP’ yüzde 24.51 oy aldı.  CHP’ il yönetiminin çalışmadığı şeklinde bir şikayet var. Kılıçdaroğlu boykot veya sandığa gitmeyenleri suçlamak yerine önce parti örgütünün ne yaptığını ve neden yaptığını sorgulaması, bunu da kurultayı toplayarak yapması gerekir.

Aksi halde parti içi sorunlar bitmeyecek ve CHP 2015 seçimlerini bu günden kaybetmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir