SİYASET GÖZLÜĞÜ AT GÖZLÜĞÜNDEN FARKLI OLMALIDIR

Başbakan Büyük şehirleri 31 ‘e çıkarıyor… Bunun altında yatan tek hesap partinin siyasi hesabıdır.   Zira AKP’nin illerdeki oyları büyük şehirlere yetiyor…  Arada CHP ve MHP’nin aldıkları belde adacıkları ortadan kalkmış oluyor.  Muhalefet oylarının çoğunlukta olduğu bazı ilçeler de bölünüyor.

 

 

 

Yetmedi… Üç dönemden fazla bakanlık yapanlar da büyük şehirlere aday  olacak.  Böylece AKP’nin kadro  hakimiyeti devam edecek. Sonuçta Siyasi hesap tutacak ve fakat ülke kan kaybedecek.  

 

Söz gelimi , Büyük şehirlerde emlak vergileri iki katına çıkıyor. Yani halk daha çok vergi verecek. Park gelirleri gibi  gelirlerin  bir kısmı büyük şehirlere devrediliyor. İlçe belediyeleri kalsa da ,  bu şartlarda iş yapma imkanları kısıtlanıyor. Dahası da kaldırılan belde belediye sınırları içinde belediye hizmetleri aksıyor. Çünkü belediyesi iptal edilen köyler , ilçelere uzak kalıyor..

 

Söz gelimi ,  Göcek belediyesinin kaldırılmasının , yalnızca bölgeye  değil , Türkiye ye zararı olacaktır. Çünkü Göcek Akdeniz’in en iyi yat merkezidir. Akdeniz’in en temiz denizi , en iyi koyları Göcek’tedir. Göcek’e  Akdeniz’in mega yatları geliyor. Bir mega yat  100-150  turistin bıraktığı kadar döviz bırakıyor.

 

Akdeniz’de  600 bin yat dolaşmaktadır.  Türkiye bu yatların yalnızca yüzde 7’sini çekebilmektedir. Gerçekte ise bu yatların yüzde 15’ini çekebiliriz. Bu potansiyeli kullanmak yerine , Göcek gibi bir yat merkezinin belediyesini kapatmak , pire için yorgan yakmaya benzer. CHP’li belediye gider ve fakat Türkiye kaybeder.

 

CHP bir zamanlar , bu gibi ucuz popülist politikalardan  uzak dururdu.. Cumhuriyeti kuran bir parti olarak , ülke sorunlarında daha ciddi olurdu ve oy uğruna siyasi tavizler vermezdi. Gel gör ki , herkesin dillendirdiği bir proje ile gelen Sayın Kılıçdaroğlu , partinin bu en önemli misyonunu ortadan kaldırdı. Siyasetin istismarında , AKP ile yarış başlattı.

 

Biz uzun süre , sayın Baykal döneminde  AKP’ nin bütçeden para ve poşet dağıtmasına karşı çıktık. Kılıçdaroğlu ise 2011 genel  seçimde  işsizlere bütçeden 600 ile 1200 lira arasında para dağıtacağını açıkladı. Ben de milletvekili olarak  para dağıtmanın işsiz sayısını artıracağını söyledim. Yerine aynı kaynaklarla devlet ya iş kursun veya iş kurulmasına yardımcı olsun. ‘’Para yerine iş dağıtalım ‘’ dedim.

Her şehrin kendine özgü imkanları var… Söz gelimi , Karsta hayvancılık , Ardahan’da organik tarım ve bal üretimi , Oltu’da oltu taşı Mardin’de el sanatları gibi imkanları değerlendirmek gerektiğini ekledim.

 

Yine , imkanların sınırlı olduğu Tunceli’de , dünyanın en kaliteli kaynak suları var. Bu suların  şişelenip , Orta doğuya ihraç edilebileceğini söyledim.

 

Her şehirde kurulacak bu fabrikalarda işçilerin maaşlarından bir kısım kesilerek , yerine hisse senedi verilir. İşçi fabrikaya ortak olursa , kendi malı gibi çalışır ve korur. Özel sektör fabrika yaparsa , devlet bir ksımını yapmayı üstlenir.

 

Ekonomi Muhabirleri Kılıçdaroğlu’na  benim söyediklerimi sormuşlar .. O da  çok kaba olarak ve mantıklı cevabı olmadığı için benim için  ‘’ O parti politikasını bilmez ‘’ demiş. Oysaki kendisi genel başkan olmadan parti programını hazırlayanlar içindeydim. Ben de seçimden 6 ay önce Kılıçdaroğlu  genel başkan  kaldığı  sürece ,  Milletvekili  adayı olmayacağımı açıkladım.

 

O sıralar benim projemi çok soran oldu… Ancak dün Tuncelili olup ABD’ de Dünyanın en iyi Teknik Üniversitesi olan  Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde  doktora  yapan Serdar Bektaş ‘tan  aldığım e-mail , bu ülkede kandırılmayacak insanlar da olduğunu da gösterdi. Aynen veriyorum.

 

’Sayin Korkmaz, ben M.I.T. de doktora yapan 29 yasinda bir Turk

genciyim,  cok uzun yıllardir Amerikada yasiyorum ve artık Ülkeme dönüp kendi ülkem icin üretim yapmak isiyorum, bunun için de memleketim olan Tunceli’de organik tarım yapmak ve kaynak suyuyla ilgili bir calısma yapmak istiyorum. Bir kac ay sonra doktorami bitirip ülkeme geri döneceğim, eger mümkünati varsa sizinle görüşmek isterim.’’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir